banner851

banner955

2 BİN 815 LİRA CEZASI VAR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın hava kirliliğine karşı başlattığı Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) projesi 81 ilde hayata geçirildi. Sistem sayesinde egzoz emisyon ölçümleri yaptırmadığı tespit edilen araçlara 2 bin 815 TL ceza uygulanacak.

Gündem 05.09.2022, 16:25 05.09.2022, 18:14
4728
banner1032

Egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların tespiti için EGEDES uygulamaya girdi. ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen mobil plaka tanıma sistemi (MPTS) cihazlarının yerleştirildiği EGEDES uygulaması, illerin giriş çıkışlarına kuruldu.

Egzoz Emisyon ölçümleri yaptırılmayan araçlar, sistem sayesinde birkaç saniyede tespit ediliyor.

CEZASI 2 BİN 815 TL

Egzoz muayenesi yaptırmayanlar ceza ödeyecek. Vatandaşların egzoz ölçümlerini tamamlamadan trafiğe çıkmaması gerektiği, egzoz ölçümü yaptırılmamış araçlar hakkında sistem üzerinden otomatik tutanak oluşturulacağı ve 2022 yılı egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezası olarak 2 bin 815 TL ceza uygulanacağı bildirildi.

"PLAKALARI OTOMATİK OLARAK OKUYOR"

Projenin 1 Eylül tarihi itibariyle 81 ilde uygulandığını aktaran yetkililer, "2020 yılından beri deneme ölçümleri yapılıyordu. Çevre şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla ASELSAN arasında yapılan bir sözleşme çerçevesinde plaka okuma sistemi ile yoldan geçen araçların plakalarını otomatik olarak okuyor.

"CİDDİ BİR ARAÇ YOĞUNLUĞU VAR"

Sistem envanterden taramasını yapıyor. Egzoz emisyon ölçümünün yapılıp yapılmadığının tespiti gerçekleşiyor. Bunun en büyük avantajı; daha çok daha seri bir şekilde denetim yapmak.” İfadelerinde bulundu.

Yorumlar (3)
uzaktan 4 hafta önce
bu tebrik edilecek bir uygulama olmuş. gaza basınca vapur gibi simsiyah dumanı şimdi çıkarsınlar bakalım.
Araç sahibi 4 hafta önce
Biz mi arabaya biniyoruz araba mı bize belli değil. Vergisi sigortası yakıtı ıvırı zıvırı
Orhan Demir 4 hafta önce
Sadullah Bey;
İlgililere söyler misiniz birde BACA KONTROLARACI yapsınlar. Gece yakılanları kim kontrol ediyor. Her baca kontrolünde verirsen 3yüz 5yüz fazla istediğin değerde yazılıyor. İl müdürlüğü bir denetleme yapsın da beni yalanlasın.
25
orta şiddetli yağmur