banner851

banner614

65 yaş üstü Hacca gidemeyecek !

Arap ülkelerinin sağlık bakanları, domuz gribi salgını nedeniyle Hac ziyaretine kısıtlamalar getirilmesini kabul ettiler. Alınan kararla 65 yaşın üzerindekiler ve kronik hastalar hacca gidemeyecekler..

banner619
Gündem 23.07.2009, 09:31
200
65 yaş üstü Hacca gidemeyecek !

Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap ülkelerinin sağlık bakanları ve temsilcilerinin katıldığı toplantıdan sonra açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü İbrahim El Kerdani, yaşı 65'in üzerinde olanların, 12 yaşından küçüklerin ve kronik hastalıkları bulunan kişilerin Hac ziyaretinden muaf tutulacaklarını söyledi.
Kerdani, kararın, Suudi Arabistan dahil olmak üzere, ilgili ülkelerin sağlık bakanları tarafından onaylanması gerektiğini vurguladı.
Dünya Sağlık Örgütünün bölge müdürü Hüseyin Cezayiri ise kısıtlama kararının onaylanmasının beklendiğini kaydetti.
Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Abdullah El Rabia da alınan kararla Hac ve Umre hacılarının toplam sayısına kısıtlama getirilmediğini belirterek, ''Hiçbir ülkenin yüzdesini değiştirmeyeceğiz. Belli kuralları değiştirdik'' dedi.
Suudi Arabistan, haziran ayında yaptığı çağrıda, domuz gribi salgını nedeniyle yaşlı, hasta ve durumu uygun olmayanların Hac ziyaretlerinin iptal edilmesini istemişti.
Hac ibadetine her yıl 160 ülkeden ortalama 3 milyon Müslüman katılıyor.

Yorumlar (0)