banner851

banner614

BAKANLIK SON NOKTAYI KOYDU

banner619

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kış lastiği konusunda kafa karıştıran açıklamalara son noktaya koydu. Bakanlık, kış lastiği kullanma zorunluluğunun özel otomobillerde uygulanıp uygulanmayacağı hususunda yaşanan tereddüde ilişkin yaptığı açıklamada, otomobillerin kış lastiği takma zorunluluğunun bulunmadığını belirtti.

banner846
Gündem 26.09.2017, 11:54 26.09.2017, 15:37
3982
banner844

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bazı basın yayın organlarında çıkan haberler üzerine kış lastiği kullanma zorunluluğunun özel otomobillerde uygulanıp uygulanmayacağı hususunda tereddüt yaşandığını belirterek konuyla ilgili bilgilendirme açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Bakanlığımızca 01.04.2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan, “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ” ile Kanun maddesine bağlı olarak usul ve esaslar belirlenmiştir. Buna göre, 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu olup yapılan düzenleme; hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği takmalarını kapsamamaktadır.” denildi.

Açıklamada ayrıca, belirtilen tarih aralıklarında il sınırları içerisinde kış lastiği uygulanacağı tarih aralıkları ile ilgili duyurular ilgili Valiliklerce yapılacağı bildirildi.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamasına karşın bakanlık tarafından kış şartlarında güvenli seyahat için tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önerildi.

Haber:Y.SEVER

Yorumlar (12)
Recep 4 yıl önce
Arkadaşlar size hakveriyorum ama ben mersinde bidefa kar görmuyorum kıs lastiğini neyapayım olaki kışın uzun yola çıkarsam alır takarım yada çıkmam.
esnaf 4 yıl önce
ne saçma bi uygulama öyle! Yollarda ticari araçlardan çok hususi araçlar seyahat ediyor. Ben kış lastiği kullanıyorsam o da kullanacak. Yaz lastiği takılı bir araç kayıp bana vursa ve ben ölsem bunun vebalini kim taşıyacak?
Erhan 4 yıl önce
Alt tarafi dort lastik bi takim aldigin zaman en az 3 veya 4 yil kullaniyosun herseye para bulunuyo kisin arac kullananlar takmali o yollardaki rezilligi cekmeye deyermi
doğrucu 4 yıl önce
Nüfus artışı hızla ilerliyor bakan biraz millet kırılsın diye uğraşıyor..hade yapın en az üç çocuk..
Mantık 4 yıl önce
İyi sen kar lastiği tak fren mesafesini azalt arkadan yazlık lastik kullanan vatandaş vursun lastik alamayan adam arabasıyla çıkmasın kendi canını hiçe saymasın başkalarının caninada kast etmesin...
Kazım 4 yıl önce
Teşekkürler sayın bakanım
her kafadan bir ses 4 yıl önce
zorunlu değil,ama düzce malum kış zorlu geçiyor,takmakta fayda var,gerçi taksanda zincir mecburiii bunu untmayalım.bundan önce çıkmacıları temizlesin valilik.
Duzceli vatandaş 4 yıl önce
Arkadaslar il trafik komisyonu zorunluluk uygulayabilir diye biliyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın