banner851

banner614

BAYRAMDAN SONRA NORMALLEŞME ŞEKİLLENECEK

Bundan 1 ay öncesine kadar günlük vaka sayısının 600’e kadar yükseldiği Düzce’de tam kapanmanın olumlu etkileri rakamlara da yansıdı. Artık 100’ün altına kadar gerileyen günlük hasta sayısının daha da düşmesi ise kontrollü normalleşme döneminde kurallara sıkı sıkıya sarılmaktan geçiyor.

banner619
Gündem 14.05.2021, 15:00 14.05.2021, 19:19
1389

Düzce’de Ramazan Bayramı sonrasındaki Kovid-19 vaka sayıları il geneli için şekillendirilecek normalleşme adımlarında belirleyici olacak.

Nisan ortasında 600’lü rakamların telaffuz edildiği kentte 14 Nisan'dan itibaren "kısmi kapanma", 29 Nisan'dan beri de "tam kapanma" uygulamalarının başlatılmasıyla günlük vaka sayısı üç basamaklı rakamlardan iki basamaklı rakamlara kadar indi. Özellikle bu hafta günlük 80 civarında yeni pozitif vakanın tespit edilmesi umut vaat etse de bu tablonun kararmaması için kontrollü normalleşme döneminde vatandaşların kurallara uyması gerekiyor.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Prof. Dr. Kemalettin Uzmanı Aydın, kapanma sürecinin etkilerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Toplumun, tam kapanma sürecindeki kurallara çoğunlukla uyduğunu belirten Aydın, izin kağıdının olmasını suistimal ederek işi haricinde dışarıya çıkanlara yönelik denetimlerin de titizlikle yapıldığını dile getirdi.

Aydın, tam kapanma sürecinin vaka sayılarına yansımasının bu hafta görüldüğünü ifade ederek, "Bayramdan sonra 10 binlerin altını göreceğimizi düşünüyorum." dedi.

Kovid-19 kısıtlamalarının bayramdan sonraki durumu

Ramazan Bayramı'ndan sonraki sürece ilişkin topluma uyarılarda bulunan Aydın, vaka sayıları azaldığı için rehavete kapılmamak gerektiğini vurguladı.

Aydın, vaka sayısındaki düşüşün sürmesi için her vatandaşın Kovid-19'la mücadeleye destek olması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu: "Bu süreçte bayramı da kapalı geçireceğiz. Eğer bayramdan sonraki pazartesi günü Türkiye'nin rakamları kontrol edilebilir durumlara inmez yani 15-20 bin olursa kapanmayla da bir sonuç elde edemedik demektir. Böyle bir durumda bayramdan sonraki 19 Mayıs haftasında da kapanma olabilir. Ama bu süreçte hem birbirimize inancımız hem de topluma olan saygımızla kurallara uymayı sürdürürsek vakaların bayramdan sonra 10 binlerin altına ineceğini, ondan sonra da yeni bir kapanmaya ihtiyaç duyulmayacağını düşünüyorum."

Bayramdan sonra vaka sayısının geldiği noktanın, normalleşme adımlarının çerçevesini belirleyeceğine işaret eden Aydın, "Vaka sayılarını ne kadar hızlı aşağıya çekersek normalleşmemizdeki bir kısım davranışları o kadar hızlı geri kazanabiliriz. Eğer arzu edilen rakamlar olmazsa belki sadece okullar açılır, kafe ve restoranlar, sosyal hayat yine kapalı devam edebilir." değerlendirmesinde bulundu.

"Kurallardan hızlıca uzaklaşırsak yeniden dalga oluştururuz"

Aydın, vakalar ne kadar düşerse düşsün virüsün varlığını sürdürdüğüne dikkati çekerek, "Virüs dalgalar halinde gelmiyor, virüsün dalga oluşturmasına biz neden oluyoruz. Yani virüs dağa, bayıra çekilip güç kazanıp insanoğluna saldırmıyor. Biz ne kadar kümeleşir ve kurallardan uzaklaşırsak virüs sayısı artıyor ve buna dalga diyoruz. Ne kadar birbirimizden uzaklaşır ve kurallara uyarsak virüs sayısını azaltıyoruz. Eğer arzu ettiğimiz rakamları elde ettikten sonra yeniden kümeleşir ve kurallardan hızlıca uzaklaşırsak yeniden dalga oluştururuz." ifadesini kullandı.

"Aşılamayı halledersek hazirandan sonra çok rahatlarız"

Kovid-19 ile mücadelede mayıs sonu ve haziranda yüksek sayıda aşılamanın yapılmasının beklendiğini vurgulayan Aydın şunları kaydetti: "Ramazan Bayramı'ndan sonra vakaları belirli bir rakama düşürmeyi hedefliyoruz. Bu rakamın düşüklüğü için de bir, bir buçuk ay içinde yaklaşık 40 milyona yakın insan aşılayacağız. Bu aşılama sürecinde düşük rakamları sürdürür ve aşılamayı da halledersek hazirandan sonra çok rahatlarız. Ama aşılamayı hızlıca tamamlama aşamasındayken yeniden rakamlar 20-30 binlere çıkarsa o zaman yaz dönemini hatta güz dönemini riske etmiş oluruz."  (ÖNCÜ HABER/AA)

banner844
Yorumlar (3)
Yetti gari 4 ay önce
En ufak şeyde zırt pırt test yaptırmayın bee
Qwetrty 4 ay önce
Bitsin en kısa sürede bu çin işkencesi
Garip 4 ay önce
Başıboş aylaklar azarlar yine merak etmeyin fazla değil 15 gün sonra bu tabloyuda arar oluruz Cahil insanların umursama tavırlarından dolayı