banner851

banner614

BEKLEYİŞ NEDEN?

banner619

Eski Sanayi Çarşısı'ndaki esnafların riskli olduğu ortaya çıkan binalarda kepenk açmaya devam ettiği Düzce'de kentsel dönüşüm çalışmaları ağır şekilde ilerlerken Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'den hayati bir uyarı geldi. Riskli binaların hızla dönüştürülmesi gerektiğine işaret eden Bakan Özhaseki, "Birçok belediye başkanı dışarıda çiçek, böcek, sanat, kültür aktiviteleri ile uğraşıyor, arkadaşlar yapmayın. Eyvallah çiçeğe ihtiyacımız var, sanata ihtiyacımız var, sanatçı da gelsin hepsi başımızın üstünde ama ilk işimiz kentsel dönüşüm.” dedi.

banner846
Gündem 27.10.2017, 11:31 28.10.2017, 00:14
4159
banner844

Olası bir depremde zor ayakta kalır!
Düzce’de 2. dönüşüm alanı seçilen Eski Sanayi Çarşısı’nın olası bir depremde ayakta kalması zor... 1999’daki depremlerin ardından esnafın tekrar kepenk açtığı sanayi alanını ‘Riskli alan’ ilan ederek dönüşüme almak isteyen Düzce Belediyesi’nin yaptırdığı inceleme tehlikeli gerçeği gözler önüne serdi. Bütün binalardan alınan beton örnekleri sonucunda binaların tamamı çürük çıktı.

Çürük binalarda ekmek parası için ter döküyorlar
Deprem olması halinde risk oluşturacağı ispatlanmasına karşılık şehrin göbeğinde bulunan Eski Sanayi Çarşısı’ndaki çürük binalarda esnaflar ekmek parası için ter dökmeye devam ediyor.

Süreç kaplumbağa hızında ilerliyor
Bölgenin daha fazla vakit kaybedilmeden dönüşüme alınması gerekliliği ortadayken, süreç kaplumbağa hızında ilerliyor. Son olarak Küçük Sanayi Sitesi alanına taşınacakları açıklanan mevcut esnaf için hala bölgede çivi çakılmaması belirsiz bekleyişi gözler önüne serdi.

Düzce 18 yıldır kurtulamadı!
1999 yılında yaşanan iki büyük depremle yıkılan ve 1. derece deprem bölgesinde bulunan Düzce, 18 yıl gibi uzun bir süredir tehlike teşkil eden binalardan kurtulamazken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'den belediyelere çok önemli bir uyarı geldi.

"İlk işimiz kentsel dönüşüm"
Katıldığı bir programda konuşan ve şehirlerdeki riskli binaların artık dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Özhaseki, çoğu belediye başkanının bunu hala öncelikleri arasına almamasını şu sözlerle eleştirdi: "Birçok belediye başkanı dışarıda çiçek, böcek, sanat, kültür aktiviteleri ile uğraşıyor, arkadaşlar yapmayın. Eyvallah çiçeğe ihtiyacımız var, sanata ihtiyacımız var, sanatçı da gelsin hepsi başımızın üstünde ama ilk işimiz kentsel dönüşüm.”

Kentsel dönüşümün riskli binalardan kurtulmak için ele geçen önemli bir fırsat olduğuna dikkati çeken Özhaseki, alan bazlı dönüşümü önemsediklerinin altını çizdi.

Haber:C.ÜSTÜNER

Yorumlar (10)
Can . D 4 yıl önce
DÜZCEMIZE GÖGDELEN YAPACAKSIN SAPASAGLAM DEMIRDEN CALMICAN YAPACAN 50 KAT DÜZCELI AGAZI ACIK BAKAR E KORKU SARMISYA YÜKSEK BINA OLMAZ DEPREM BÖLGESI JAPONYADA DEPREM BÖLGESI ORDA VARYA 100 KATLI BINALAR HE MESELE BINAYI SAGLAM YAPMAK OK
Can . D 4 yıl önce
YÜKSEK KATLI BINALAR ÖLDÜRMEZ HALA HANGI KAFADA YASIYONUZ HE JAPONLAR SALAKMI YÜKSEK KATLI BINA YAP DEMIRDEN CIMONTODAN CALMA ALLAHIN IZINIYLE BISE OLMAZ E DEMIRDEN CALARSAN OLUR DÜZCELI ALISMIS GECE KONDULARA 3 KAT 4 KAT BÖYLE DÜZCEMIZ
Aliveli 4 yıl önce
Birileri altında kalmadan başlamaz
düzceli 4 yıl önce
neyi beklıyorlar evet her zaman ki gibi tabıkı depremı ınsanlar ölünce Allah rahmet eylesın denır üzülür gıbı yapılır olur gıder unutulur beledıye acımıyacak tüm bınalar testten cecmelı cürük bınalar eletrık su kesılmelı tokı ucuz ev yapma
Selim 4 yıl önce
Bayindirlik her sene kentsel donusum ile ilgili bir seyler soyluyor ama lafta icraat yok..mesela diyor ki evi curuk olup kendi yapacak olana dusuk faizli kredi..gidoyorsun il bayindirligina bizde para yok diyorlar..
berk 4 yıl önce
Sn.Bakanım! yapı denetimci hem işverenden parasını alıp,hemde işvereni nasıl denetleyecek ,yapı denetim şirketleri sürekli kapanıp başka adlar altında açılıyor,kapatacağınıza kademeli büyük cezalar ve geçici süre kapatmalar yapın
watandaş 4 yıl önce
Eski sanayi çarşısının binaları yaşlı ve 2 deprem geçirmiş bekleyiş neden?.Konuralpte yüksek katta ısrar bekleyiş neden ?
reisin arkadaşı 4 yıl önce
projeyi görmeden hangi söylemle çıkartacaklar sanayi esnafını. esnafa ne taahhütte bulunulacak. arsa fiyatlarını kim tespit edecek. esnafa dükkan, daire, para ne verilecek. boşaltılacak alana ne yapılacak. deprem şimdimi aklınıza geldi.
ali 4 yıl önce
kentsel dönüşüm ilan edilince zoraki çıkartılıyorsunuz.Ederine mahkemde itiraz ediyorsun.mahkeme ne bedel biçerse razı oluyorsun.yok kabul etmiyomu kaldırdılar.zorunlu terkediyorsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın