banner851

banner955

BELGESİ OLMAYAN ÇALIŞAMAYACAK!

Orman Genel Müdürlüğü tarafından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü konferans salonunda muhtarlara yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla zorunlu hale gelen mesleki yeterlilik hakkında yapılan toplantıya Bolu Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin konuşmacı olarak katıldı. Toplantı yoğun katılımla gerçekleşti.

Gündem 25.01.2019, 11:10 26.01.2019, 14:05
1974
banner1032

Amaç iş kazalarını en aza indirmek
Orman Genel Müdürlüğü tarafından  11 Kasım 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve ormancılara mesleki yeterliliği zorunlu kılan yasayla ilgili bilgilendirme toplantısı yapıdı. Orman işletmesi çalışanları, şefler, muhtarlar ve kooperatif başkanlarının katıldıkları toplantı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayan programda Orman Bölge Müdürlüğü'nün kuruluş yılı olan 1839'dan bu yana yapılan çalışmalarla ilgili slayt gösterimi yapıldı. İlk sözü alan Bolu Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, ormancılık iş kolunun iş kazaları açısından riskli bir dal olduğunu belirterek artık mesleki yeterlilik belgesi olmayan hiç kimsenin ormana giremeyeceğini söyledi. Daha bilinçi ve güvenli iş ortamının yaratılması için bunun gerekliliğine dikkat çeken Keskin, 'Mesleki yeterlilik sınavı hakkında bilgilendirme çalışması yapmak üzere buradayız' dedi.ORKOPP hakkında bilgiler verdi
Ardından söz alan Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Ormancılık İşleri Koordinatörü Ünal Özdoğdu, Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği (ORKOPP) hakkında bilgiler verdi. 97 yılında kurulan ORKOPP bünyesinde 7 birliğin olduğunu ifade eden Özdoğdu, '2.613 kooperatif ve 3 bin civarında üyesi var' dedi.Birliğin organizasyon şeması ve teşkilat yapısı hakkında açıklamalar yapan Özdoğdu, 'Orman Genel Müdürlüğü ile 2015 yılında yaptığımız protokol gereği mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale geldi. Mesleki yeterlilik sınavları arazide uygulamalı olarak yapılıyor ve yüzde 60'ın üzerinde başarı gösterenler belgeyi almaya hak kazanıyorlar' şeklinde konuştu. Artık çalışanların işyerlerine bu belgeyi göstermek zorunda olduklarını vurgulayan Özdoğdu, 'İşverenler belgesi olmayan kişiyi çalıştıramayacaklar. Aksi halde haklarında yasal işlem yapılacak' dedi. 

Haber: S.AYAN


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

Yorumlar (5)
öztürk 4 yıl önce
mütahitler muhalefetden olsaydı cinayet olurdu
Düzceli.. 4 yıl önce
Viyadük inşatı çöküyor işçiler ölüyor..Yayın yasağı getiriliyor..Ama muhalif bir belediyede olsaydı iş kazası, 13 gazete ortak başlıkla çıkarda, bunlar bu diye.. Yandaş ve küfürbaz müteahhit olunca koruma..Bunların nesi halkçı..
Düzceli.. 4 yıl önce
İş güvenliği yasasını nasıl ötelettiğini TV de utanmadan anlatan bir oda başkanı ve OHAL sayesinde nasıl grevleri engellediğini anlatan bir Cumhurbaşkanı gördük..İş kazalarında Avrupada birinci dünyada üçüncüyüz..
bir bu kaldı 4 yıl önce
milletin önüne bu kaldı suriyelileri çalıştırmak için bunlar bahane birilerini el altından işe almak için buda ayrı bir oyun
herdaim 4 yıl önce
sanki işi belge yapıyor bırakın bu işşi.. en azından işçi çalışırken o belgeyi alması zorunlu olsun ..
15
parçalı bulutlu