banner851

banner614

BORCU OLANLARA 'İLAÇ' KISKACI

banner619

Sigorta prim borcu olan Düzceli çok sayıda esnaf ve sanatkar, devlet hastanelerinde muayene olabiliyor ancak tedavi için kullanması gereken ilaçları alamıyor. Bu soruna dikkat çeken esnaf konfederasyonu, hükümete, "Esnafımızın ve ailesinin mağdur olmaması için sağlık hizmetlerinden eksiksiz faydalanmanın önü açılmalı." çağrısı yaptı.

banner846
Gündem 18.02.2020, 14:49 18.02.2020, 16:50
2341
banner844
Düzce'de ve yurt genelinde kepenk açan binlerce esnaf ekonomik darboğaz nedeniyle prim borcunu ödemekte zorlanırken, bu sıkıntı sağlık hizmetlerinden tam olarak yararlanmalarının da önüne geçiyor.

"İlaçsız tedavi olmaz"
Prim borcu olan esnafın sağlık hizmetini yeteri kadar alamadığını ve muayene sonrasında doktor tarafından yazılan ilaçların sosyol güvenlik kurulu tarafından karşılanmadığına değinen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Prim borcu olan esnaf ve sanatkarlarımız SGK tarafından yapılan son düzenleme ile süresi bir yıl daha uzatılan ücretsiz muayene hizmeti alibiliyor.


Ancak tedavi sürecindeki ilaçları diğer sigortalılar gibi ücretsiz alamıyor. Kıt kanaat geçinen esnafımız eşi ve çocuklarının ilaç parasına yetişemiyor. Zaten sigorta primini ödemeyenlerin özel hastaneye gidecek ya da pahalı ilaçları alacak durumu yok. Prim borcu olan esnaf ve sanatkarlarımız ile ailelerinin ilaç alabilmesi ve tüm sağlık hizmetlerinden eksiksiz faydalanabilmesi için gerekli düzenleme zaman kaybedilmeden yapılmalı." diye konuştu.

 
Yorumlar (4)
mura 1 yıl önce
slm adam napsın dükkan kira sıgorta primi mi ödesin nasıl geçinecek ama suriyelere ilaç bedava adam prim ödemeden ilaçlarını alıyor insan önce kendi vatandaşını düşünecek bize geldimi sistem borcu var ilaç alamıyor suriyelere geldimi ilacını alıyor
SaBan 1 yıl önce
Esnaf her 6 ayda bir araba..her yil yeni cep..devletin tum olanaklarindan faydalanir.ictigi sigara 20 tl gunde..bir de utanmadan sikilmadan kendi sagligi icin. Prim odemez.devletten yardim bekler..devleti somurmeye calisir.
Oh Nw ala 1 yıl önce
İyi valla hem vergi vermeden bedava her işiniz görülsün ne güzel dünya ben enayimiyim maaşımdan direk kesiliyor vergiler
Duzceli 81 1 yıl önce
Herkes borcunu odesin devlete. Kobi vs adi altinda kredi alip amaci disinda kullanip aciliyorlar sonra da ilac alamiyoruz diyorlar. Devlet iyi alistirdi Yap borcu bekle secimi nasil olsa silinecek.
19°
açık