banner851

banner955

BU PLAKALARA DİKKAT!

Araç muayenelerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklikle standartlara uygun olmayan plakalar, muayeneden geçemeyecek. Genişliği 11 santimetre, uzunluğu 52 santimetre olacak plakalarda, silik, bold, italik veya kapatma şeklindeki yazı ve rakamlar ağır kusur kapsamında değerlendirilecek.

Gündem 28.05.2017, 14:10 30.05.2017, 09:29
11610

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce 3 Temmuz itibarıyla geçerli olacak kusur tablosu yayımlandı.
Buna göre, Hızlı Geçiş Sisteminde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusur kapsamına alındı.
 
Söz konusu düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların, Karayolu Trafik Kanunu'nun tescil plakaları bölümünde belirtilen 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların bulunduğu araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyecek.

Uygulama ile birlikte terör olayları, gasp, soygun gibi kötü işlerde  kullanılan sahte plaka uygulamalarının önüne geçilmesi planlanıyor. Standartlara uymayan plakaların otoyol ve köprülerde görüntüleme cihazları tarafından  okunamaması ve hızlı geçişin sekteye uğraması da kararda etkili oldu.

Standartlara uymayan plakaların değişimi için araç sahiplerinin öncelikle Trafik  Şube Müdürlüklerine başvurarak, buradan temin edecekleri formları doldurmaları  ve daha sonra bu belgeyle il ve ilçelerde Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile  Kayıt Tescil Bürolarına başvurmaları gerekecek.

banner844
Yorumlar (14)
Erkan 6 yıl önce
Sami bey hız limiti 70 % 10 da tolerans veriyor eder 77 bence iyi bir limit az yavaş lütfen
düzceli 6 yıl önce
kanun ne diyosa öyle kardeş, kafana göre plaka takmak yok, kamera da görecek, vatandaş da görecek plakanı...
Chief 6 yıl önce
Otomobilin tescil plakasını bile hava atma aracı olarak görenler biraz üzülecek ama artık elektronik denetim sistemleri ile birlikte olması mecburi bir kısıtlama...
Plaka 6 yıl önce
Trafik zaten en başta veriyor bu plakaları size. Herkes emniyetin verdiği plakayı kullanacak.sonradan gidip plaka yaptırıp onu kullanmayacak. Özet bu
vtandass 6 yıl önce
Nereden yolacaklarini sasirdilar yakinda donumuza kadar soyacaklar bkleyin az kaldi
Düzceli 6 yıl önce
Yakında bisiklet ehliyetide alırız yazın bi köşeye
Yabancı 6 yıl önce
Ulan plaka 52 yerine 80 olsa 100 olsa 150 santim olsa kime zararı var Allah aşkına bırakın bu para tuzaklarını artık
düzceli 6 yıl önce
nooldu arabanın artisliği bozulacak galiba, kanun nizam tanımaz günleriniz mi sona erecek diye üzüldünüz bayım...
EVET'ÇİLERE DUYRULUR 6 yıl önce
Hiç dert yanmasın kimse verdiniz e veto zevkli zevkli yiyin katkılarını VER MEHTERİ
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız