banner614

‘ÇEVRE GÜNÜ’ ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

banner619

5 Haziran Dünya Çevre Günü olması nedeniyle Anıt Park’ta çelenk sunma töreni düzenlendi. Törende konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal, çevreyi korumanın önemine değindi. Valilik makamında devam eden programda Düzce Valisi Zülkif Dağlı tarafından, geçtiğimiz günlerde her sabah öpüp kokladığı ağacın kesilmesinin ardından döktüğü gözyaşları ile gündem olan ilkokul 2.sınıf öğrencisi Doruk Tuzcu’ya Çevre Beratı ve bisiklet hediye edildi.

banner846
Gündem 05.06.2018, 11:53 05.06.2018, 18:11
1041
banner844

Tüm ülkede olduğu gibi Düzce’de de Dünya Çevre Günü çeşitli etkinlikler kutlanıyor. Etkinlikler kapsamında ilk olarak Anıt Park Meydanı’na kurum müdürlerinin katılımlarıyla çelenk sunuldu.

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal, çevreyi temiz tutmak gerektiğini söyledi.“Geleceğini düşünen herkes çevreyi temiz tutmalı ve korumalıdır.”
Çevre kirliliğinin etkilerinin ve sonuçlarının dikkat edilmesi gereken boyutlara ulaştığını belirten Kartal şu ifadelere yer verdi:

“Çevre Günü'nün, çevre kirliliğinin etkilerine ve sonuçlarına dikkat çekmeye, daha sağlıklı bir çevre için çabaları yoğunlaştırmaya vesile olmasını temenni ediyorum.  Şehirlerin büyükşehirlere dönüştüğü günümüzde, hızlı sanayileşme, ulaşım araçlarının çoğalması, enerji kaynaklarının çeşitlenmesi ve teknolojik gelişmeler insanlığı tehdit etmeye başlamıştır. Bunun sonucunda çevre problemleri, hem yerel anlamda hem de küresel bağlamda en ciddi sorunlar haline gelmiştir. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için çevre dostu teknolojilerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması sürdürülebilirliğin ön koşullarından biridir. Dünyamızın doğal kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması, gelecek nesillerin de kaynak sıkıntısı çekmemesi için önem arz etmektedir. Çevre kirliliği konusunda toplumun en küçük birimi olan aileden, eğitimcilere, yerel yönetimlerden vatandaşlara kadar toplumun her kesiminden ve her yaştan insana çok büyük sorumluluklar ve görevler düşmektedir. Geleceğini düşünen herkes çevreyi temiz tutmalı ve korumalıdır.”

Valilik ziyaretinde Doruk’a plaket ve bisiklet
Çevre Günü kapsamında etkinlikler Düzce Valiliği’nde devam etti. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal, Düzce Valisi Zülkif Dağlı’yı makamında ziyaret etti.Geçtiğimiz günlerde her sabah öpüp konuştuğu ağacın kesilmesinin ardından döktüğü gözyaşları ile gündeme gelen ilkokul 2.sınıf öğrencisi Doruk Tuzcu’ya Vali Dağlı tarafından Çevre Beratı ve bisiklet hediye edildi.

“İnşallah bunu da ilimize uygulamış olacağız”
Düzce Valisi Zülkif Dağlı da programdan sonra yaptığı açıklamada çevrenin önemine değinerek şöyla konuştu:

“Sadece kutlamak değil sahip olduğumuz çevrenin bu güzel tabiatın varlığının kıymetini bilmek suretiyle inşallah bunu bizden sonraki nesillere de aktarma adına mutlaka bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bu manada geri dönüşüm önemli. Bu yıl bilindiği gibi Çevre Bakanlığımız, Sayın Emine Erdoğan’ın başkanlığında yine çevreyle ilgili geri dönüşüm konusuna çok büyük bir önem veriliyor. Bizde valiliğimizde geri dönüşümle ilgili çalışmalara başladık. İlimizle bir eylem planı dahilinde bununla ilgili çalışmalarımız başladı. Geri dönüşüm önemli. Bu manada bunları hem değerlendirme adına hem de toprakta kaldığı zaman verdiği zararları önleme adına buna ağırlık verilecek. Ülke politikası geri dönüşüme ağırlık verme üzerine. İnşallah bunu da ilimize uygulamış olacağız. İlimiz çevre açısından güzel ama bunun değerini bilmemiz gerekiyor.  Su kaynaklarımızın değerini bilmemiz gerekiyor. Çevrenin, doğanın değerini bilmemiz gerekiyor. Çevreyle ilgili çocuklarımızın çalışmaları guru verici. Doruk’un kendi içinden gelen bir davranıştı. Hiçbir kurgu olmadan. Yine 2 tane öğrencimiz de çevreyle ilgili, geri dönüşümle ilgili yaptıkları güzel çalışmaları sergilemiş oldular.”


Haber: M.AYDIN

Yorumlar (6)
Gonul 3 yıl önce
Okullarda ne kadar ogretilirse ogretilsin ogrenciler copleri yerlere atiyor ben goruyorum Duzce halkida bu konuda duyarsiz ellerindeki guzelliklerin kiymetini bilmiyorlar
Ahmet 3 yıl önce
Sayın siyasiler ve Bürokratlar Düzce belediyesinin içme suyu isale hattında 30 yıla yakındır kullanılan ve insan sağlığı için büyük tehdit oluşturan ve KANSEROJEN madde olarak bilinen ASBESTLİ boruların değişimi hakkında bir çalışmanız olacak mı???
Yuri 3 yıl önce
Şaka gibisiniz...
Doğrucu köylü 3 yıl önce
Cevreyi temiz tutmak için doğaya sahip çıkmak lazım bu da suriyeliler varken zor romenleri düzceden uzaklaştırdınız suriyelileri doldurdunuz insanlara haksızlık edildi cay mahallesi romenlerindi keleş ahirette mi verecek hesabı
Giden Geri geldi mi 3 yıl önce
Kesilen ağaç yerine geldi mi? Ödül vermekle iş bitiyor mu?
ağaçtan bisiklete 3 yıl önce
kesilen ağacın özrü olarak bisiklet hediye etmeyi uygun görmek ile çevre ile ilgili geri dönüşüm konusunda bilimsel bir çalışma ... bu iki bilgi yan yana ?
neyse ki Doruklarımız var da hala umutla bakabiliyoruz geleceğe
15°
hafif yağmur