banner851

banner614

ÇOK ACI GERÇEK!

Düzce Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta konuşan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Gençlik Komisyonu Bağımlılık Formatörü M. İsmail Memiş, uyuşturucu kullanımının 11’li yaşlara kadar indiğini ve kullanıcıların 1-2 yılda bağımlı hale geldiğine dikkat çekti. Ayrıca çağın önemli bir sorunu olan sosyal medya bağımlılığına karşı ebeveynlere önemli görevler düştüğünü belirtti.

banner619
Gündem 13.12.2016, 10:19 14.12.2016, 12:13
3725
ÇOK ACI GERÇEK!

Düzce Üniversitesi Genç Yeşilay Topluluğu tarafından düzenlenen “Sosyal Medya Bağımlılığı” başlıklı konferans, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İlahiyat Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Leyla Turhan, Yeşilay’ın; 1920’de İngiliz işgal güçlerinin İstanbul’a getirdiği alkollü içkileri gençlere dağıtıp onların zehirlenmesini; işgale karşı direnişi kırarak özgürlüklerini ve onurlarını ellerinden almasını önlemek amacıyla,“Hilal-i Ahdar” adıyla 5 Mart 1920 tarihinde kurulduğunu ifade etti.

Milli kültüre bağlı nesiller yetiştirmek önemli”

Türkiye’de ahlaki ve kültürel kalkınma atmosferi içinde; toplumun beden ve ruh sağlığını tahrip eden tütün, alkol ve madde bağımlılığının yanı sıra kumar, internet ve teknoloji bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklarla mücadele etmeyi hedeflediklerini dile getiren Turhan, milli kültüre bağlı nesiller yetiştirmenin önemi üzerinde durarak konuşmasını sonlandırdı.

Uyuşturucu kullanımı 11’li yaşlara kadar düştü”

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Türkiye Yeşilay Cemiyeti Gençlik Komisyonu Bağımlılık Formatörü M. İsmail Memiş, uyuşturucu kullanımının 11’li yaşlara kadar düştüğüne ve kullanıcıların bir iki yılda bağımlı hale geldiğine dikkat çekti. Günümüzde bağımlılık unsurlarına gelişen teknolojiyle birlikte sosyal medya kullanımının da katıldığını belirten Memiş, çalışan ebeveynlerin çocuklarını kontrol edememesinden dolayı bu çocukların internette ve çeşitli bilgisayar oyunlarında gereksizce zamanlarını tükettiklerini sözlerine ekledi. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre bilgisayar oyunlarının, çocuklardaki beyin gelişimini olumsuz yönde etkilediğinin kanıtlandığını ifade eden davetli konuşmacı, çocukların en azından gelişme çağını atlatana kadarbilgisayar oyunlarından uzak tutulmasının faydalı olacağını söyledi.

Aileler çocuklarıyla daha fazla iletişim kurmalı”

Bu güne kadar karşılaştığı olaylardan örnekler de veren Formatör İsmail Memiş, sosyal medya bağımlılığının azalması için ailelerin çocuklarıyla daha fazla iletişim kurmaları tavsiyesinde bulunarak günümüzde azalan aile ziyaretlerinin de arttırılması gerektiğini vurguladı.

Etkinlik, topluluk öğrencilerinin Türkiye Yeşilay Cemiyeti Gençlik Komisyonu Bağımlılık Formatörü M. İsmail Memiş’e teşekkür belgesi takdiminin ardından sona erdi.

banner844
Yorumlar (6)
nsm 5 yıl önce
herkesi imam yapmak isteyen, herkesin cenaze yikayabilmesini isteyen, herkesin osmanlica/arapca mezar taslariini okumasini isteyen, ana okulundaki bebeleri bile türbana sokan, dinder ve kindar yetistirmeyi egitim sanip tüm bu genc nesle is-as vermeyip perspektiflerini elinden alan beceriksizler tayfasinin sonucudur bu. bunlarin sayesinde bir nesil kayboldu nerdeyse. Allah akillarini raftan indirmeyen ve bunlari secenlerden hesabini sorar insAllah.
Devletim kulak ver 5 yıl önce
Devletimin isi gücü tofascilar olmus bizle ugrasildigi kadar uyusturucu saticilariyla ugrasilsaydi bu pislik coktan bitmisti :(
Düzceli 5 yıl önce
Alkola her 6 ayda gelen ötv zamlarının sonucu bu oluyor malasef biz alkol içsin demiyoruz ancak alkol en azından bıktırıyor bu illetler gibi değil hem
Vatandaş 5 yıl önce
Ekonomik sıkıntı içinde ki baba eve ekmek getirmek için gece gündüz asgari ücrete çalışırken, eve katkı için anne evlere temizliğe yada başka işlere gidince çokluk çocuk kime emanet.... Nerede anne baba sevgisi ve ilgisi. Bu olmayınca daha çoookk nesiler bozulacak. İşin temeli EKONOMİ, sorsan BAZI arkadaşlara ekonomizim çooook iyi.. Ama millet ay sonunu göremiyor. Boşanan aile sayısı AİLE mahkemelerinin önü doldu taştı, Düzce de bile 4. 5. İCRA müdürlüğü kurulmuş ve DOSYALAR TAVANLARA dayanmışsa NEREMİZ İYİ...
KANUNLARIMIZ YETERSİZ 5 yıl önce
KANUNLARIMIZ YETERSİZ, YOK ŞU KADAR GRAMI GEÇERSE CEZA ALIR, YOK ŞU YOK BU, KARDEŞİM BU MERET ZARARLI İSE, YASAK İSE GRAMI FALAN OLMAMALI, İÇENDE SATANDA EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALIDIR. ŞÖYLE İYİCE DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE BUNLARIN ANA NEDENLERİNDEN BİRİSİ İMAN ZAYIFLIĞI DEĞİLMİ. HER YERDE HER İLÇEMİZDE BUNU KULLANANLAR VAR, GÖLYAKA'DA Kİ PARKLARDA HELE OKUL BAHÇELERİ VE KÜLTÜR PARKTA, HER KUYTU KÖŞELER DOLU. SİNEK ÖLDÜRMEKLE BİTMEZ, KAYNAĞINI YOK ETMEDİKTEN SONRA.
Esin 5 yıl önce
İman zayıflığı ile ne ilgisi olabilir? İnsanların dini inanışları ile ahlaki kuralların ayrı şeyler olduğunu kabul etmediğimiz sürece bir adım yol alamayız