banner851

banner955

DÖVİZ YERİNE TÜRK LİRASI MEVDUATI ÖZENDİRİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılın son Kabine toplantısı sonrası kurdaki dalgalanmaları durdurmak için alınacak 8 maddelik tedbiri açıkladı. Erdoğan, "Hiçbir vatandaşımızın 'kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak. Türk lirası mevduat geliri kur altında kalırsa aradaki fark ödenecek." dedi. Erdoğan’ın mevduat hesaplarıyla ilgili sözlerinin ardından bir süredir rekor üstüne rekor kıran Amerikan Doları, Türk Lirası karşısında yüzde 40'a yakın değer kaybetti

Gündem 20.12.2021, 21:30 21.12.2021, 10:38
4730
DÖVİZ YERİNE TÜRK LİRASI MEVDUATI ÖZENDİRİLECEK

2021 yılının son Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı.

Ana gündemini ekonominin oluşturduğu toplantının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurdaki yükselişle Türk Lirası’nın değer kaybına dair yeni tedbirler alınacağını duyurdu.  

"VATANDAŞLARIMIZA YENİ FİNANSAL ALTERNATİFLAR SUNUYORUZ"

Erdoğan, "Üretimi ve istihdamı desteklemek için çok sayıda paketi hayata geçiriyoruz. Kurdaki dalgalanmayı durdurarak serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde yeni araçları devreye alıyoruz. Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz." dedi.

ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI 8 MADDELİK TEDBİRLER ŞÖYLE:

  • İnsanlarımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak.

  • Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını TL'den dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.

  • Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza Merkez Bankası aracılığı ile ileri vadeli kur rakamı verilecek. Kur farkı TL olarak ihracatçı firmamıza ödenecek.

  • Bireysel emeklilik sistemimizin cazibesini arttırmak için devlet katkısını yüzde 30'u çıkarıyoruz. Devlet iç borçlanma senetlerine buradaki stopajı yüzde 0'a indiriyoruz. Vergi yükünü azaltarak uluslararası rekabeti desteklemek amacıyla ihracat ve sanayi şirketleri için kurumlar vergisinde 1 puanlık indirim planlıyoruz.

  • Katma değer vergisini yeniden düzenliyoruz. Amacımız kayıt dışı ekonomiyi azaltmak, iş ve yatırım ortamını iyileştirmek, ihracatı özendirmek, firmalarımızın KDV iadesi yoluyla finansmana hızla erişimini sağlamaktır.

  • Şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopajı yüzde 10'a indiriyoruz. Yatırım ve fon kazançları kurumlar vergisinden istisna olmasına karşılık diğer fon kar payları istisna dışındaydı. Bu farklılığı ortadan kaldırıyoruz.

  • Ülkemizde yastık altında 280 milyar dolar değere sahip 5 bin top altın bulunduğu bilinmektedir. Bu altınların finansal sisteme dahil edilerek ekonomiye kazandırılması için piyasa paydaşlarıyla birlikte yeni araçlar geliştirilecektir.

  • Kredi garanti fonu desteğiyle uzun vadeli istihdamı koruma ve destekleme işletme kredileri verilecektir. Ülkemizdeki istikrar ve güven iklimini güçlendirecek tüm tedbirleri ilgili kurum ve meclisimizle süratle hayata geçireceğiz.

DOLAR YÜZDE 13 DEĞER KAYBETTİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mevduat hesaplarıyla ilgili sözlerinin ardından bir süredir rekor üstüne rekor kıran Amerikan Doları, Türk Lirası karşısında yüzde 13 değer kaybetti. Gün içinde 18 lira 40 kuruşu gören dolar, 12 liranın altını gördü. 20 TL’yi geçen Euro, 13'ün altına  kadar geriledi.

banner844
Yorumlar (19)
noname 12 ay önce
Dolar düşmediki düşen sadece balon tarafıydı birileri zengin oldu olan halka oldu o yüzden hiç bir fiyata bu indirimler yansımayacak kimse beklemesin
T.C 12 ay önce
Doviz dusunce dovizi olanlara vatan hainleri diye sevinenler ayni sekilde altini olupta altin deger kaybedince nasil uzuluyor valla seytan istifa eder sizin yaninizda
Achtung! 12 ay önce
Ayakların baş olduğu bu dönemde TL'ye yatım yapan vatandaş kendini Bakırköy akıl ve ruh sağlığı polikliniğine ihbar etsin bir zahmet :) :) :)
Düzceli.. 12 ay önce
KOI ortakjlıkları, Enerji, Ulaşım, Sağlık yatırımları kar garantili dolar üzere verildi.. Dahası, uzlaşmazlık durumunda, yetkili mahkemeler, muhalefetin ipini tuttuğunu iddia ettiğiniz Londra mahkemeleri.. Nasıl millilik bu..
Anlayana soruyorum 12 ay önce
Madem gram altın 1040 tl'den 640 tl'ye düşebiliyorsa neden 1040tl 'ye çıkardınız. Keriz silkeleme operasyonu mu bu? Bu ne şimdi?
Sevgi Bilir 12 ay önce
Anırmak filan ne ayıp şeyler
Cahil 12 ay önce
Peki benzin mazot da 8 tl seviyesine düşecek mi?
Cahil cühela 12 ay önce
Döviz garantili ödeme yapılan müteahhitlerin ödemeleri tl cinsinden olacak mı peki? Ak partili kardeşlerimiz bilir bunu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız