banner851

banner955

Düzce'de fındık kabuğundan enerji tesisi

Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı Hilmi Güler, fındık kabuğundan elde edilen biyoenerji tesisinin Karadeniz de de yapılması gerektiğini söyledi.

Gündem 01.02.2009, 10:44
256
Düzce'de fındık kabuğundan enerji tesisi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Marmara Araştırma Entsütüsü bünyesinde geliştirilen ve bor katkısıyla fındık kabuğunden elde edilen biyoenerji tesisini gezdi. Bu tür tesislerin ülke genelinde bulunması gerektiğini de söyleyen Güler, özellikle Düzce, Giresun, Ordu ve Samsun da bu tesislerin yapılması gerektiğni ifade etti.

Bakan Güler, fındık kabuğundan elde edilen biyoenerji tesisi önünde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bu da bizim için yenilebilir enerji kaynağımız. Bu dışımızı ısıtıyor. Bu da içimizi ısıtıyor. İkisi de bizim kendi kaynağımız. Rüzgarda, güneşte jeotermalde önemli çalışmalar yapıldı. Bir rüyamız daha gerçek oluyor. Dünyada yüzde 70 sahip olduğumuz fındığın kabuğundan gaz elde ediyoruz. Doğalgaz gibi. Bir yandan bu dışımızı ısıtıyor. Kömürden daha fazla. Ayrıca kabuğu da devreye girmiş oluyor. İçinde ayrıca bor da var. Kilogramında 24 miligram bor var. TÜBİTAK’ı kutluyoruz. Ordu’da, Giresun,Samsun’, Düzce’de fındık kabuğundan enerji elde edilen bu tesislerin kurulmasını bekliyoruz. Bunlar kurulduğu takdirde bir enerji kaynağımız daha olmuş olacak.”

banner844
Yorumlar (0)
15
açık