banner851

banner614

Düzce'de Sorun Eski Yapılar

banner619

Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram TV 8 kanalında canlı yayına katıldı. Bayram, programda depremin Düzce'ye verdiği hasarlar ile yeniden yapılanma konsundaki çalışmaları anlattı.

banner846
Gündem 14.03.2010, 18:27
212
Düzce'de Sorun Eski Yapılar
banner844

Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram TV 8 kanalında canlı olarak yayınlanan Sağduyu programına konuk oldu.
Programa Bayram'ın yanı sıra Gazi Üniversitesi öğretim üyesi deprem araştırma merkezi eski müdürü Prof Dr Süleyman Pampal ve Türkiye İnşaat Mühendisleri Odası Genel Sekreter yardımcısı Gülsüm Sönmez'de konuk oldu. Türkiye'nin deprem gerçeği, riskler ve depremlerden sonra yapılan çalışmaların anlatıldığı programda Belediye Başkanı İsmail Bayram Düzce'nin en büyük riskinin deprem görmüş binalar olduğunu söyledi.
İlimiz iki büyük depremi kısa aralıklarla yaşadı ve büyük bir bölümü yıkıldı diyen Bayram, "Depremlerden sonra yapılan yeni binalar deprem yönetmeliğine uygun olarak yapıldı ve yapılmaya devam edecek. Bizde deprem öncesinde 5 kat izni vardı. Depremlerden sonra kat sayısını zemin etüdü raporlarına göre iki ve üç kat olarak veriyoruz. Yeni yapılan binalarda önemli bir sorun yaşanacağını sanmıyoruz. Çünkü yapı denetim sistemi uygulaması var ve bizler yerel yönetimler olarak sıkı takibimizi yapıyoruz. Yapı denetim firmalarıda kendi çalışmalarını yapıyorlar ve ortaya sağlam bir yapı çıkıyor. Burada dikkat edilmesi gereken toplumun tamamı deprem yönetmeliğine uysun burada en önemli unsurlar belediyeler. Ancak vatandaşlar belediyelere yardımcı olmalılar Düzce Belediyesi olarak biz sorumluluğumuzu ve görevimizi bu konuda yerine getiriyoruz. Şu anda Düzce'de yapılar daha sağlam ve olası bir depremde geçmişe göre daha az hasar göreceğimizi umud ediyorum" dedi. Bayram ayrıca, Bunu mühendisler mimarlar ve uzmanlar söylüyor geçmişe göre binalar daha güvenli. Sadece depremlerden önce yapılan ve hasar görmesine rağmen sürekli süre uzatımı nedeniyle halen onarımı yapılamyan yapılardan kaynaklanan sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu onarım sorunu çözülürse Düzce'nin önemli sorunu kalmaz. Depreminin yaralarının kısa sürede sarılmasının mümkün olmadığını belirten Bayram yıkılan binaların yerlerinin mülkiyet poroblemleri bulunduğunu ve mahkemelik olan arsalar nedeniyle apılaşmada istenilen Düzeye gelinmediğini dile getirdi.

Yorumlar (0)
25°
parçalı az bulutlu