banner851

banner614

DÜZCELİ ESNAF DA SIKINTI YAŞIYOR

banner619

Çekini ödeyemeyen esnafın hapis cezası ile karşı karşıya kalması nedeniyle yaşanan sıkıntılara Düzce'de de çözüm istenirken, esnaf konferedasyonu, Çek Kanunu'nda yeniden düzenleme yapılarak, hapis cezasının kaldırılmasını ve etkin bir sicil affı için meclis çağrı yaptı.

banner846
Gündem 09.11.2019, 17:50 11.11.2019, 15:32
3918
DÜZCELİ ESNAF DA SIKINTI YAŞIYOR
banner844
Esnafın ödeyemediği çek borcu yüzünden hapse girmesinin haksızlık olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımız ekonomik nedenler yüzünden ödeyemediği çek borcu nedeniyle hapis cezası ile karşı karşıya kalmamalı. Çek Kanunu yeniden düzenlenerek hapis cezası kaldırılmalı ve etkin bir sicil affı ile esnafımızın çeklere yönelimi azaltılmalı.” dedi.

Karşılıksız çeklerde artış var”
Karşılıksız çeklerin adet ve tutarlarında artış olduğunu vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Eylül ayı verilerinde karşılıksız çeklerde artış olduğu görülüyor. Öyle ki, bu yılın ilk 9 ayında karşılıksız çeklerin adedi 2 yıl önce aynı döneme göre yüzde 37 artışla 333 bin 867’den 456 bin 968’e yükseldi. Aynı döneme göre tutarı ise yüzde 80 artışla 12 milyon 481 bin TL’den 22 milyon 324 bin TL’ye çıktı. Ekonomimizde zaman zaman yaşanan nakit sıkışıklığı, krediye ulaşamayınca çek ve senede yönelimler, kredi kartlarının borç ödemelerinde sıkıntılar yaşanması gibi durumları, karşılıksız çıkan çeklerin artışının en önemli nedenleri arasında gösterebiliriz.” diye konuştu.Esnaf ödeyemediği çek borcunu hapiste hiç ödeyemez”
Çek borcuna karşılık hapis cezasının kaldırılması gerektiğinin altını çizen Palandöken, “Karşılıksız çek ve protestolu senetlerdeki artışın önüne geçmek için esnafımızın öncelikle sicil affına ihtiyacı var. Çünkü kara liste sorunu yüzünden kredi alamayan esnafımız ya tefecilerin eline düşüyor ya da çek ve senet kullanmak zorunda kalıyor. Borcunu ise ödeyemediğinde hapis cezası ile karşılaşıyor. Çek Kanunu yeniden düzenlenerek hapis cezası kaldırılmalı. Esnafımız ödeyemediği çek borcunu hapiste zaten ödeyemez. Çünkü çek borcu hapis cezası verilecek kadar ağır ve yüz kızartıcı bir suç değil. En önemlisi çek borçu yüzünden binlerce aile mağduriyet yaşamakta.” şeklinde konuştu.

CHP'den 'karşılıksız çekte hapis cezası kaldırılsın' teklifi
Öte yandan son olarak geçtiğimiz ekim ayında CHP tarafından karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasına ilişkin hazırlanan kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. CHP İstanbul Milletvekili Hamzaçebi, teklife ilişkin yaptığı açıklamada, çekin karşılıksız çıkması halinde adli para cezasının bulunduğunu ve bunun süresinde ödenmemesi durumunda hapis cezasına dönüştüğünü kaydederek, "Çekte yazılı rakam, alacak, borç her neyse bu özel hukuk ilişkisinden doğan bir alacak veya borçtur. Özel hukuk ilişkisinden doğan bir rakamın, tutarın ödenmesi için hapis cezası getirilmesi asla düşünülemez. Sözleşmeden doğan bir yükümlülüğün ihlal edilmesi, yerine getirilmemesi nedeniyle hiç kimse hapis cezasına mahkum edilemez. Bu bizim anayasamızın temel kuralıdır." görüşünü dile getirdi.
HABER:C.ÜSTÜNER

 
Yorumlar (26)
murtaza 2 yıl önce
Hapis cezası kalkmasın diyenlerin başına sadece bir defa geldiğinde, hapsi savunanların istisnasız hepsi taraf değiştirip kalkmasını savunurlar. iki yüzlülük yapmayın, şirketler batıyor bu ekonomik koşullarda, sonrasında ise hapis öyle mi. Sana ne yararı var bunun, o zaman paranı alacabileceğini mi bekliyorsun. Sahtekarlar, dolandırıcılar için hapis sonuna kadar devam etsin. Bunda hiçbir problem yok.
Betül 2 yıl önce
ne kadar kolay kalksın demek. biz paralarımızı nerden alacağız. İş yaptık sonra birde aldığımız işin akrşılığını tekrar ödedik. nasıl ödedin diyen yok? kimi eviyle kimi işine haciz gelerek ödedi. birde evine arabana işyerine haciz gelirken yaşadığın trambalar var. bunları soran yok. ağzı olan konuşuyor. sanki biz keyfimizden bizim için yatıyor hapisi. PARALARIMIZI DEVLET YADA BUNU SÖYLEYENELER ÖDESİN BOŞ KONUŞMAYIN. BİZİM EVİMİZ TARLAMIZ İLŞİMİZ GİTTİ. GELİ ÖDEYİN BİTSİN AKILVERENLER.
qqqqqq 2 yıl önce
çek vade aracı değildir. Çek ödeme aracıdır. Çeki alırsın aynı gün bankaya gidersin karşılığını beklemeden alırsın. Olması gereken bu. . Çeki vade aracı yaparsan bu günkü gibi patlaması kaçınılmaz...Ey yasa koyucu, ticari hayatın kuralları ile oynarsan olacağı bu ..
xxxx 2 yıl önce
kaldırılsın diyenler ödenmeyen çekleri ödesinler o zaman ...kuru kahramanlık yapmayın..
ÇAKIL 2 yıl önce
sevgili öncü arasıra kalıcı yolundaki gazinoya bi gidin. çek ödemeyenler deste deste basıyo parayı konslara.
BULUN 2 yıl önce
HANGİ YÜZLE "KARŞILIKSIZ ÇEK CEZASI KALDIRILSIN" DİYEBİLİYORSUNUZ, HANİ SİZ TOPLUM İÇİN VARDINIZ, HANİ HER ŞEY GÜZEL OLACAK, TI. SİZE GÜZEL OLSUN HALK EZİLSİN ÖYLEMİ
Abc 2 yıl önce
Hapisin fazlalatmasi lazim hapis kalkarsa daha çok dolandiricilik olur hapis kalkmasin
tuncay yıldırım 2 yıl önce
esnafa borc erteleme gelmeli bu sekılde hapısle ıslah olmaz hapıs kaldırılsın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın