banner851

banner614

Fındık Üreticisi fiyat endişesi yaşıyor !

Hükümetin destekleme modeline geçmesi, TMO’nun Fındık alımı yapmayacak olması, Fiskobirlik’in ise maddi krizden kurtulamaması ürün mahsulünü toplamaya hazırlanan fındık üreticisini tedirgin etmeye başladı.

banner619
Gündem 26.07.2009, 16:56
192
Fındık Üreticisi fiyat endişesi yaşıyor !

Fındık üreticisi yıllar sonra ilk kez hem Devlet eliyle hem de Fiskobirlik kanalı ile alım yapılmadan fındığını toplayıp satışa çıkaracak. Bu yıl fiyat da açıklamayacak olan hükümet, üreticilere destekleme modelini getirirken, ürün mahsulünü toplamaya hazırlanan fındık üreticisi ise fiyat noktasında endişe yaşamaya başladı. Toprak Mahsülleri Ofisi, Hükümetin uygulama kararı aldığı politika doğrultusunda bu yıl fındık alımı yapmacağını açıklarken Fiskobirlik ise maddi sıkıntıları aşamamanın verdiği zorluklarla boğuşuyor. Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar çalışan personelin, yedi aydır maaş alamadığını ve finans durumunun kötü olduğunu belirterek
Ben bile maaş alamıyorum. Bu yıl ürün almamız bugünkü tablo karşısında mümkün gözükmüyor dedi.
Üreticiye 2006-2008 yılları arasından toplam 55 milyon lira borcumuz var diyen Bayraktar daha önce kredi kullandığımız bir özel bankaya da 55 milyon lira borcumuz vardı ve bu para faizler ile birlikte 75 milyon lira oldu. Birazını ödedik geriye 40 milyon lira daha kaldı. Göreve geldiğimiz günden bu yana borçlarla uğraşıyoruz dedi. Fiyat güvencesi olacak iki kurumun da kapılarını kapatması ile birlikte fiyat noktasında endişeli olan üreticiler büyük bir belirsizlik ortamında bahçelerindeki mahsulü toplamaya hazırlanırken, fındıkta nasıl bir tablonun oluşacağını ise zaman gösterecek.

banner844
Yorumlar (0)