banner851

banner614

“FİRMAYLA HERHANGİ BİR SÖZLEŞME VEYA BAĞIMIZ YOK”

Şehit annesi Emine Albayrak’ın yakınlarından tek kuruş alınmaması gerekirken cenaze yıkama ve defin işlemleri için Yiğit Cenaze Yıkama isimli şirketin 600 TL alması skandalıyla ilgili Düzce Üniversitesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nden beklenen açıklama geldi. Öncü Haber’e konuşan Başhekim Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, söz konusu firmayla üniversite veya hastane olarak herhangi bir anlaşma olmadığı ve ailenin kendi tasarrufuyla yıkama desteği aldığını söyledi. Prof. Balbay, kadın gassal için her sene kadro talep edildiğini ancak herhangi bir sonuç alınamadığını belirterek, “Şehit yakınımız bize gelseydi ve durumu anlatsaydı. Elimizden geleni yapardık. Bunu yapacak kadar da manevi duygulara sahibiz. Bize şehidimizin emanetine karşı kayıtsız kalmazdık” dedi.

banner619
Gündem 30.12.2020, 16:11
2333
“FİRMAYLA HERHANGİ BİR SÖZLEŞME VEYA BAĞIMIZ YOK”

6 Haziran 1993 tarihinde Mardin’in Ömerli ilçesine bağlı Kömürlü Köyü’nde PKK’lı teröristlerce girilen çatışma sonucu şehit olan Düzceli Tadat Özcan’ın  koronavirüse yakalanan annesi Emine Albayrak, tedavi gördüğü Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 29 Aralık Salı günü yaşama veda etti. Bu vatanı korumak için canlarını feda eden şehit ailelerinden bu tür hizmetler için para alınmaması yönetmeliklerle ortaya konmuş iken şehit ailesi olduğunu bile bile Yiğit Cenaze Hizmetleri Şirketi’nin cenazeyi yıkamak karşılığında aileden 600 TL alması tepkiye neden oldu.

“HASTANEMİZE KADIN GASSAL KADROSU TAHSİS EDİLMEDİ”

Konu ile ilgili Düzce Üniversitesi, Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay’dan açıklama geldi. Prof. Balbay, hastanede uzunca süredir kadın gassal olmadığını söyleyerek, “Her sene Sayın Rektör Hocam devletten kadın gassalla ilgili kadro talebinde bulunuyor. Bir türlü biz bu kadroyu temin edemedik. Ne zaman ki bu talebimiz karşılanır bu sorun ortadan kalkacak. Ama kadın gassal olmadığı için takdir edersiniz ki kadın mevtaların da yıkanması gerekiyor. Bunun için de iki yol yol. Birincisi kişiler kendileri alıp götürüp evde ya da defin edilecek camide bu hizmeti alıyorlardı. Şu anda kadın gassalımız olmadığı için ya kendileri dışarıdan tanıdıkları birini çağırıp yıkatıyorlar ya da bu tür firmalardan talepte bulunuyorlar” dedi.

“FİRMAYLA HERHANGİ BİR ANLAŞMA VEYA ORGANİK BAĞ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Hastane veya üniversite olarak söz konusu firmayla hiçbir bağ ve anlaşmalarının olmadığını vurgulayan Prof. Balbay, “Bizim için dışarıdaki herhangi bir firma. Bizim hizmet aldığımız ya da bizim adımıza faaliyet yürüten bir firma kesinlikle değil. Mevta yakınları bu firmadan gassal talebinde bulunmuşlar. Özel firma oldukları için de firma ücretine mukabil bu hizmeti yapmaya çalışmış gördüğümüz kadarıyla ve bizim gasilhanemiz kullanılmış. Bizim konuyla ilgili mevtanın burada vefat etmesi dışında bir bağımız yok” ifadelerini kullandı.

“BURADA VEFAT EDEN HASTALARIMIZ İÇİN GASİLHANEMİZ KULLANIMA AÇIK”

Hastane içerisinde vefat eden hastaların yıkanma sürecinde hastaneye ait gasilhanenin mevta yakınlarının talebi üzerine kullanıma açık olduğunu belirten Balbay, “Burada yıkayamazsınız götürün eviniz de ya da camide yıkayın demek hiç şık değil. Kullanmayız diyemeyiz. Diyelim ki köyünden bir kadın tanıyor getiriyor mevtasını yıkatıyor. Çünkü burada ölmüş. Gassal olsa bu sorun çözülecek. Dolayısıyla burada yıkama işlemi için kimin getirildiğiyle ilgili bizim bir bağımız yok” açıklamasında bulundu.

“ŞEHİDİMİZİN EMANETİNE KAYITSIZ KALMAZDIK”

Şehit yakını ailenin yaşamış olduğu durumla ilgili büyük üzüntü duyduğunu dile getiren, “Hasta yakını bize gelip dese ki bizim durumumuz budur. Başımız üstüne. O konuda bir beis yok. Başka türlü bizim bunu bilme şansımız yok. Şehit yakını olan arkadaşımız bize gelseydi ve durumu anlatsaydı. Biz Valiliği ve Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nü arar konuyu iletirdik. Hiçbir şey yapamazsak biz aramızda para toplar firma ücret iadesi yapmıyorsa parasını biz verirdik. Bunu yapacak kadar da manevi duygulara sahibiz. Bize şehidimizin emanetine karşı kayıtsız kalmazdık” ifadelerini kullandı.

banner844
Yorumlar (11)
HÜSEYİN 10 ay önce
Düzce belediyesi cenaze yıkama işlemini ücretsiz yapıyor.
Aa 10 ay önce
Kadrolu olup 3000 TL alacağına, her cenazede 600 TL ile daha fazla kazanır. Şartlarınızı değiştirmelisiniz Sayın Hocam. Şehit babası gururludur, gelmesini beklemeyiniz.
vatandaş 10 ay önce
Çok yazık çok ayıp.O şehit hepimiz içi şehit düştü.HER ŞEY PARAMI NE OLDU MANEVİYAT. bu olayın sorumluları bizi kimse yazıklar olsun
gladyo 10 ay önce
Paragöz bir imamın davranışı yüzünden lütfen üniversite ve onun hastanesini karalamayın.Üniversite ve Ü.Hastanesi Düzcemizin gözbebeğidir,yıpratılmasın.
Vatandas 10 ay önce
Çok ayıp yapıldı size ulaşmak ne mümkün ben inzalanmayan mama raporu için kaç sefer başvurdum eczaneden 2 haftalık medula kağıdı var imzalanmadigina dahil siz ne yaptınız imzalandı diye üstünü kapatıp gitdiniz madem imzalandı neden 3 hafta mama alamadım Allah var bu dünyanın öbür tarafında var orda hesaplasiriz er ve geç ama üst makam birisi olsaydi el ayak olmustunuz bence boş aciklama
ramazan 10 ay önce
laf ola beri gele; yaptığı acıklamaya bak ... her aldıgın personeli rektör hocaya mı soruyorsun? firma üzerinden al personeli ni koy oraya yapmak istersen yaparsın; Düzce sağlık sistemınde bıtıkse musebiplerinden biri bu adamdır.
Ümit 10 ay önce
Hikaye anlatmış başhekim.
Ali 10 ay önce
Editör yayınla kardeşim bunu aynı dolap devlet hastanesınde de donuyor forma sahıbı hastanenın ımamı. Etik olmayan bu para tezgahı var. Yayınla kardeşim. Hafta sonu oldumu devlet hastanesınde tarıfe başlıyor. Ada'm hem memur hem özel çalışıyor. Madem çalışabılıyor hafta sonu alsın mesaısını gelsin işine , yayınla editör kardeşim herkes duysun öğrensin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın