banner851

banner614

HER GEÇEN YIL ARTIYOR

Son zamanlarda boyutu giderek artan cinsel istismar vakaları durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Babaların öz çocuklarına kadar cinsel istismarda bulunması ne hale geldik dedirtirken istatistiksel verilerde ortaya çıkan rakamlar, durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor.

banner619
Gündem 15.04.2018, 12:23 16.04.2018, 15:39
3345

Türkiye’de neredeyse her gün en az bir cinsel istismar vakası yaşandığı görülüyor. Son zamanlarda cinsel istismar vakalarındaki artış ise dikkatlerden kaçmıyor. Özellikle cani babaların kendi öz çocuklarına bile tecavüze varan derecede istismarda bulunması toplumsal olarak vahim durumlara geldiğimizi gözler önüne seriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun cinsel istismarla ilgili ortaya çıkardığı rakamlar ise bu konuda çözüm bulunması gerektiğini ortaya koyuyor. Cinsel istismarda bulunan şahıslarının büyük bir çoğunluğunun serbest bırakılması ise düşündürüyor.

İstatistiklere göre 2005 yılında cinsel istismarla ilgili Türkiye’de açılan dava sayısı 5 bin 730 iken bu rakam 2018’de 20 binleri geçmiş durumda. Bu rakamların yarısından fazlasını ise çocuklara işlenen cinsel istismar vakaları oluşturuyor. 2015 yılında 16 bin 957 cinsel istismar davası açılırken bu davalardan 16 bin 968’i mahkûmiyet, mahkum olanların da içinde bulunduğu 4 bin 751 dava ise beraatla sonuçlandı. 2017 yılında ise açılan dava sayısı 20 binin üzerindeyken ortaya çıkan rakamlar ne duruma geldiğimizi gösteriyor.

Yaşanan cinsel istismar rakamları 2005 yılından sonra üç katın üzerinde artış yaşandığını gösterirken bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere kurumların çözüm bulmaya çalıştığı biliniyor. Bu konuda ne gibi çalışmalar yapılacağı ise toplum tarafından merak edilirken vatandaşların panik içinde yaşadığı da bilinen konular arasında yer alıyor.

Haber: M.AYDIN
banner844
Yorumlar (7)
Bilge kişi 3 yıl önce
Bütün bunlar kıyamet alametleri. Helâk olmuyorsak bazı şeylere şükretmeliyiz. Nasıl bir toplum haline geldik ya rabbim. Gerekli hertürlü önlem alınmalı. Gerek idam gerek hadım..
Anne ismi 2 3 yıl önce
Bu tip olaylarda annede araştırılmalı baba öz babamı bunu yazdım diye bu tıp olayları savunduğumdan deyil ahlakımızın bozulduğundan dinimizi unuttuğumuzdan
eğitim 3 yıl önce
burda damacanaya cansız mankenlere erkek çocuklarına hayvanlara ölülere nefsi uyanan bi sapık güruh varÇeker uyuşturucuyu alkolü yada çekmez kafa sapıksa oluyor maalesef..
Anne ismi 3 yıl önce
Ölünce mezara konan meftanın anne ismi okunur baba ismi okunmaz?kadın doğurgan olduğu icin zinada yapabilir ve çocuğun babası nın ismi deyişe bilir anne ismi sabittir lakin hiç bir baba öz cocuğuna nefsi uyanmaz bu tip olaylarda anneyide
Müslüman 3 yıl önce
çeksin esrarı kimyasalı ne tanıması keser keser..Hemen kadına suçu at.Erkeğin hayvana çocuğa kızına nefsi uyanıyor.Sen neden bahsediyorsun..
Asabi 3 yıl önce
KAdına şiddet diye diye kadını tanrılaştırdınız. Ahlaki yozlaşmanın yolu tabii olan ihtiyaçların meşru yollarla giderildiği evlilik kurumunun yolunu kolaylaştırmak olacaktır. http://www.cocukaile.net/ak-partinin-intihar-kanunu/
fırat 3 yıl önce
Asabi ne yapılsaydı yani kadınları vurun ,dövün öldürün hakkınız mı denseydi ? Cinsel istismar davalarının bu kadar fazla olmasının sebebi yeni değil eskiden de vardı ,fakat haber ağı bu kadar geniş değildi duyamıyorduk.