banner851

banner614

HER YIL BAŞI ÇEKEN SORUN!

banner619

Hemşireler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Sağlık-Sen Düzce Şubesi Başkanı Ayhan Büyükbingöl, hem sorunları hem de sağlık çalışanlarının devletten beklentilerini gündeme getirdi. Hemşirelerin en önemli sorunlarından birinin şiddet olduğuna işaret eden Büyükbingöl, “Yapılan çalışmaların şiddeti önlemede yetersiz kaldığı ortadadır. Yeni ve caydırıcı uygulamalar acilen hayata geçirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

banner846
Gündem 12.05.2017, 15:55 12.05.2017, 19:08
1297
banner844
12 Mayıs Hemşireler Günü dolayısıyla kutlama mesajları yayımlandı. Sağlık-Sen Düzce Şubesi Başkanı Ayhan Büyükbingöl, mesajında sağlık hizmetlerinin önemli bir kısmını oluşturan hemşirelerin sorunlarına değindi.

“Tükenmişlik sınırında hizmet veriyorlar”
Hemşirelerin; gerek ekonomik, gerekse iş yoğunluğu ve iş ortamı kaynaklı sebeplerden dolayı tükenmişlik sınırında hizmet verdiğini belirten Büyükbingöl, sendika olarak taleplerini şöyle sıraladı: “Sağlık emeğine bakışta köklü bir paradigma değişimine ihtiyaç vardır. Bunlardan birisi, sağlık çalışanlarının mesleki saygınlığını gözeten ve ekip anlayışını zedeleyici politikaların gözden geçirilmesidir. Özellikle; performans uygulamaları başta olmak üzere çalışma koşulları ve haklar bağlamında sağlık çalışanları arasında ayrımcı uygulamalarla sistem sarsıntıya uğratılmamalıdır. Hayata geçmesi gereken başka bir değişim ise, sağlık emeğine yatırım konusunda nitelikli dönüşümdür. İstihdam stratejileri ve insan kaynağı planlaması alanındaki sıkıntılar çözülmelidir.”

“Sağlık sisteminin geleceği açısından en büyük tehlike…”
Sağlık sisteminin geleceği açısından en büyük tehlikenin yetersiz istihdama bağlı ağır iş yükü olduğunu savunan Büyükbingöl, “14 yılda 3 kat artan sağlık hizmeti varken, ne yazık ki istihdam aynı oranda artmamıştır. Ülkemizdeki hemşireler Avrupa ülkelerine göre 4 kat fazla iş yapmakta, 4 kat fazla hizmet üretmek zorunda kalmaktadır. Yaşanan başka bir sorun ise, uzmanlık dallarından mezun olanların istihdam edilmeyip, bu görevlerin hemşire ve ebelere yüklenmesi ve hemşire-ebe açığının bu şekilde büyümesidir.” ifadelerini kullandı.

“Yeni ve caydırıcı uygulamalar acilen hayata geçirilmelidir”
Sağlıktaki şiddet sorununa da parmak basan Sağlık-Sen Düzce Şubesi Başkanı Ayhan Büyükbingöl, şunları kaydetti: “Sağlık çalışanlarının, özellikle hemşirelerimizin en önemli sorunlarından biri de, şiddettir. Yapılan çalışmaların şiddeti önlemede yetersiz kaldığı da ortadadır. Yeni ve caydırıcı uygulamalar acilen hayata geçirilmelidir. Bizim önerimiz; tutuklu yargılama ve şiddet uygulayanın sosyal güvenlik harcamalarının devlet tarafından karşılanmaması ve cebinden ödemesidir. Ayrıca, toplumsal farkındalığın arttırılması da şiddeti önleyecek etkenlerden biridir. Sağlık-Sen olarak amacımız, sorunların çözülmesi, çalışma barışının sağlanması, iş yükünün azalması ve motivasyonu artırıcı uygulamaların hayata geçmesidir. Bütün hemşirelerimizin gününü kutluyor; sağlık, huzur ve mutluluklar diliyoruz.”

“Şefkat ve sabırla görevlerini yerine getiriyorlar”
Düzce Üniversitesi Rektörlüğü’nden Hemşireler Günü nedeniyle yayımlanan mesajda ise şu görüşlere yer verildi: “Düzce Üniversitesi olarak, toplumun sağlığı ve insanın yaşam kalitesini arttırılması için gece-gündüz demeden sabır, özveri ve sevgi ile mesleklerini icra eden hemşirelerimizin haftasını kutlar, şefkat ve sabırla yerine getirdikleri görevlerinde başarılar dileriz.”
Yorumlar (7)
Cakir 4 yıl önce
Rabia kardes kanit istiyorsan hastaneleri bi gezin.Kanit cok. Gelebiliyorsaniz Avrupa ya gelin bi arastirin. Bana cevap veren arkadas dogrulari söyleyince isine gelmedigi belli.
Düzceli 4 yıl önce
Hep konuşuyosun ama bi grm ilerleme yok.ayhan kardeşim sen ilk önce saglıktaki meslegini yap ondan sonra burda konuş.aslında yorum dahi yapılmaz sana
Çakır aa 4 yıl önce
İşine bak cakir
Rabia 4 yıl önce
Kendi bilmez insan hemsirelerin hangi isini refakatci yapiyor. Bos konusmayin kanitlarla gelin.. Bu kadar nankorluk ve terbiyesizlik olmaz. Avrupada hemsireler 60 hastaya 2 kisi mi bakiyo.. kimse robot değil. Serviste tabiki refakatci olck.
Eseveyk 4 yıl önce
8 saatlik çalışma düzeni gelsin tüm personele. Yazık yani bôyle eziyet olmaz. Birde sayı çoğaltılsın. Yardımlaşma olan yerde performans artar. Sağlıkçı bence sanatçıdan ve futbolcudan daha değerli.
adam 4 yıl önce
arkadaşlar bu sendikanın fikri zikrini ciddiye almayın..ama bunlara üye olanlarda en ufak zırvalamasın şikayet etmesin.çünkü geleceklerini en ufak bir menfat için bu sendikaya üye olanlar(akp sendikası diye) bizide kendilerinide satmıştır
Cakir 4 yıl önce
Önce refakatci isini kaldirin. Hemserilerin isini refakatcilar yapiyor. Hemserilerin doktordan fazla havasi var. Avrupada böyle bi sistem yok. Saygilar