banner851

banner955

HES DERDİN'İ ÖLDÜRDÜ

Düzce 'nin Efteni'yle birlikte ikinci termal sularından olan Derdin Kaplıca Suyu'nun üstüne HES'in inşa edilmesi köy halkını çileden çıkardı. Sabırları taşan köylüler Kaplıca suyunun bulunduğu alanda toplanarak HES'e tepki gösterdiler. Dünyanın ikinci termal suyu olan Derdin Kaplıca Suyu'nun çevre güzelliği ve ormanıyla birlikte katledilmesi duyarlı halkın büyük tepkisine neden oldu. Jandarmanın güvenlik tedbiri aldığı "sessiz eylem"de yapılan basın açıklamasının ardından toplanan halk sessizce dağıldı.

Gündem 26.03.2016, 18:33 27.03.2016, 11:49
3309
HES DERDİN'İ ÖLDÜRDÜ
Düzce'nin asırlık Derdin Kaplıca Suyu'nun üstüne Hidro Elektirik Santrali'nin (HES) inşa edilmesi köy halkının sabrını taşırdı. Bu zamana kadar yerli yabancı turistlerin şifa kaynağı olarak tanıdıkları, önemli bir piknik alanına sahip Derdin Kaplıca Suyu'nun bulunduğu alanın HES tarafından işgal edilmesi sadece Derdin Köy halkını değil çevre köy halkını ve Düzce'den Derdin'e gelen çevre duyarlılığına sahip vatandaşları da harekete geçirdi.


            KAPLICA KATLEDİLMİŞ

Derdin Kaplıca Suyu'ndan daha fazla yararlanmak için yapılan sondajın üstünü dahi kapatarak suyu adeta alandan yok eden HES yetkilileri, kaplıcayı böylece fiziki olarak gözden, manevi olarak da gönülden yok etme yolunu seçtiler. Daha önce yıllardır şifa dağıtan Derdin Kaplıca Suyu'nun bulunduğu alanın da "HES Şantiyesi" olarak kullanıldığı görüldü. HES'in orman ve çevreyi katlederek yok edilmesi köy halkını çileden çıkardı.Turistik öneme ve değere sahip,  içeriğindeki özelliği ile bir çok derde derman olan Derdin Kaplıca Suyu'nun  HES bahanesiyle katledilmesini sindiremediklerini kaydeden köylüler, tahrip edilen ve yok edilen dar bir alanda bir araya gelerek "Katliyama Dur" dediler.


Derdin Köyü Muhtarı Yaşasın Demirbaş, HES'in inşa edildiği alanın köy tüzel kişiliğine ait olduğunu belirterek  yapının izinsiz yapıldığını dile getirdi.


"Asırlık kaplıcamızı da ormanlarımızı da katlettiler" diyen köylüler HES yüzünden kapatılan sondajın yanında yaptıkları açıklamalarda hareketi "katliam" olarak yorumladılar.

"VİCDANSIZLIK ve VİZYONSUZLUKTUR"

Çevre köylerden katılan muhtar ve köylülerinde destek çıktığı eylemde Düzce Abhaz Kültür Derneği Başkanı  İlhan Kıymet,  CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez başta olmak üzere her iki partinin milletvekili adayları ile kadınlı erkekli gruplarında hazır bulunduğu eylemde Derdin Köyü adına  açıklamada bulunan Ömer Tahan:"Bu şifalı suyu Dünyaca ünlü  Karisbad-Mühbrunnen  kaynağı ayarındadır. Dünyanın tanıdığı bildiği bir özelliğe sahiptir.Derdin Kaplıcaları için Profesör Doktor Nusret Şakir Dirisu da Hiroloji adlı eserinde “Dünya’da içiminin hoşluğu ve bünyeye yaptığı etki bakımından daha üstün değerde bir başka su daha yoktur. Belki de bu özelliklere sahip olan kaplıcamız daha doğrusu bize bahşedilmiş bir zenginlik burada bulunmaktadır. " diyerek başladığı sözlerine :"Bu özelliklerin ön plana çıkartılarak ilimizin doğa turizmi potansiyeline katkı sağlaması beklenen Derdin Kaplıcasını akıl almaz bir duyarsızlıkla çok sınırlı bir enerji üretimine kurban etmek nereden bakarsanız bakın açık bir vicdansızlıktır. İlimizin doğal  güzellikleri turizmde kullanmak yerine bunları, geri döndürülemeyecek şekilde tahrip ve yok etmek trajik bir vizyonsuzluktur. Biz başta Derdin Köyü halkı olarak çevre köy ve beldelerde yaşayanların katılımı ve desteğiyle bu bu cicdansızca katliama  daha fazla duyarsız  kalmayacak  ve bu konuda  yapılması gereken   ne varsa  sonuna kadar  takipçisi olacağımızı şimdiden ilan ediyoruz" dedi.Çamur içinde etrafı seyreden halk doğal olarak Uğur Suyu'na akan Derdin Kaplıca Suyunu da görme imkanına sahip oldu.. Jandarmanın emniyet tedbirleri aldığı eylem yapılan basın açıklamasının ardından katılanların sessiz dağılmasıyla son buldu.

Haber:E.TAYHAN

Yorumlar (12)
ferdi sari 7 yıl önce
sizin bu oyununuz duzcede tutmaz!!!ayni sahne yeni projeler yerine hukumetin yaptiklarini yikmakla ugrasiyor zihniyet! HES sayesinde ne cok yer ogrendin chp
Fazlı 7 yıl önce
Neden bu düzce nin sorunları cozulmuyor. Yapamıyorsanız biz yapariz.herzaman dedigim gibi duzce ye bir muhalefet lazim.3 te yaparsaniz .hersey olur.
HD 7 yıl önce
Ordaki çalışmalar yeni değil şimdimi aklınıza geldi
Fırat 7 yıl önce
Alburuz bey hatırına hoş görün.Yarın yapılanlarla para kazanmaya başlayınca bunu size hatırlatırım.
çalışmayan zihniyet iktid 7 yıl önce
düzcemize hizmet getirmeyen proje üretmeyen en önemli kaynaklarımızı boşu boşuna harcayan eftenia otel termal kaplıcalarını derdin yeraltı kaplıcalarını degerlendiremeyen zihniyet iktidar partisi akp yi kınıyorum düzce için biraz çalışmaya davet ediyorum
Doktor 7 yıl önce
Derdinde tesis varmıydı
nsm 7 yıl önce
hiiiic zirlamayin. bunlarin cikarlari icin satmayacaklari kimse yoktur, oy vermeyin dedikce siz derdin'de hüllooooog cekiyordunuz. Allah'in verdigi akli, gördügü rezillere ragmen kullanmaya üseneni bu ak'lar takmaz ve her türlü hakareti yaparlar. önce aklinizi kullanin.
Batum Efendioğlu 7 yıl önce
her çevre zararına karşı hemen gezi yakıştırması yaparak olayı chp ye malederek akp taraftarlarını yanına çekeme kurnazlığı ile bu yanlış uygulamalar ve bunun sorumluluğu kapatılamaz.o kadar aptal değil herhalde insanımız.turizm bölgelerine vahşice hes projeleri yapanlar-imzalayanlar yanlış yapmışlardır.enerji ihtiyacımız tabiata bu kadar aleni ve saygısızca zarar verilmeden de sağlanabilir.
yanlış bilgi 7 yıl önce
HES ler temiz enerji kaynağıdır. Herhangi bir atık üretmediği için çevreye hiç bir zararları yoktur. Hatta elektrik üretimi için kömür ve doğalgaza olan ihtiyacı azalttığı için çevre için daha faydalıdır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız