banner851

banner614

İZOLE BÖLGESİ İLAN EDİLECEK

banner619

Tescillenen Yığılca arısının saflığını koruma amacıyla ilçenin izole bölge ilan edileceği bildirildi. Bu kapsamda bölgeye arı giriş-çıkışları yasaklanacak.

banner846
Gündem 08.10.2017, 11:37 08.10.2017, 17:49
4986
banner844
Kendine has arısıyla ülke çapında adından söz ettiren ve bal ürünlerinde marka olma yolunda ilerleyen Yığılca'da bölgeye özgü arıların korunması amacıyla yeni bir uygulama hayata geçiriliyor.
Yığılca Bal Köy Kooperatifi Başkanı Nizamettin Kalaycı, Yığılca'nın izole bölgesi ilan edileceğini açıkladı.

Yığılca arısının saflığını korumak için...
Kalaycı, Yığılca arısının tescillenmesinin ardından bölgeye arı girişlerinin yasaklanması için çalışma başlatıldığını anımsatarak, bu kapsamda yürütülen çalışmaların sonuna gelindiğini aktardı. Bal Köy Kooperatifi Başkanı Nizamettin Kalaycı, Yığılca arısının saflığını korumak için bölgeye arı giriş-çıkışlarının yasaklanarak izole bölge ilan edileceğini söyledi.
Yığılca'nın hiçbir noktasından arı girişi yapılamayacağını kaydeden Kalaycı, yakalanan arıların imha edileceğini ve idari ceza işlem uygulanacağını belirtti.

Ankara'ya teşekkür ziyareti
Yığılca arısının değerini Türkiye'ye kanıtlamak hedefiyle çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Kooperatif Başkanı Kalaycı, bu çalışmalarda kendilerine destek veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Hasan Özlü ile Daire Başkanı Hakan Öztürk'e Ankara'da teşekkür ziyaretinde bulunduklarını aktardı.

"Yığılca ana arısının iyi bir ırk olduğunu kanıtlayacağız"
"İzole bölgesi Yığılca'ya ne getirecek?" sorusuna da yanıt veren Kalaycı, "İzole bölgesinin sonucunda arımızın ıslah çalışmalarına başlanacak. Yığılca'da üretilen genleri bozulmamış ana arılar Türkiye'de, adaptasyona uygun hale getirilecek. 2015 yılından bu yana ana arı gönderdiğimiz üreticilerden geri dönüşler fazlası ile bizleri menun ediyor. Bundan sonra da Yığılca ana arısını Türkiye'nin dört bir yanına göndereceğiz. Türkiye'de Yığılca ana arısının iyi bir ırk olduğunu kanıtlayacağız. Tarım Bakanlığı'ndan aldığımız destek ile 2018 yılında Türkiye'nin ihtiyacı olan Yığılca ana arısı üretmek için çalışmalarımız devam ediyor." dedi.
Yorumlar (8)
Melendereli Hacı 4 yıl önce
Yığılcalı Arıcı kardeş, sen olsan olsan Yığılca arısının bile zor dayandığı orman gülü olmalısın ya da hiçbir meziyeti olmayan kendinden bi haber Yığılca sevdalısı diye ortalıkta gezerek hamudu ile götüren klasik siyasetçi TİPİ.Öyle mi?
Ali.cem 4 yıl önce
Çimento bali satışa ne zaman sunulacak
Düzcee 4 yıl önce
Yahu cahilsiniz deyince kızıyorsunuz.Çimento fabrikası duralı hani oldu nerede yaşıyorsunuz.Hep sallamasyonsunuz...
Guguk 4 yıl önce
Yabancı arılardan motorlu taşıt vergisi alın
Yığılcalı Arıcı 4 yıl önce
Nizamettin arıcılığı bitirir.demedi demeyin hacııı...adam fitne mekanizması
Doğasever 4 yıl önce
Arılar giremez ama ağaoğlu çimento fabrikası girebilir.
Kadir 4 yıl önce
Çimento fabrikası ne olacak? onada yasak gelecekmi?
hakan 4 yıl önce
iptal oldu çekildiler günaydın.