banner851

banner614

KAMPANYA BAĞIŞLARINDA VERGİ İNDİRİMİ

banner619

Türkiye bu kez koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan mağduriyetleri sarmak için tek yürek oluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ve Düzce’den de büyük destek verilen "Biz Bize Yeteriz Türkiyem'' kampanyasına yapılan bağışların vergiden düşürülmesi imkanı bulunduğu bildirildi.

banner846
Gündem 31.03.2020, 15:43
5602
KAMPANYA BAĞIŞLARINDA VERGİ İNDİRİMİ
banner844

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında devletin öncülük ettiği kampanya için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adına yardım hesapları açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılmasının üzerinden henüz 24 saat bile geçmeden Düzce’deki birçok firma, sivil toplum kuruluşu ve çok sayıda vatandaşın kampanyaya destek verdiği öğrenildi.

Ayrıca Gelir ve Kurumlar Vergisi kanunlarına göre, yardım kampanyalarına yapılan bağışların tamamı vergi beyannamelerinde gider olarak düşülebiliyor.

Uzmanlar, gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri için her iki kanunda da konuya ilişkin bir hüküm bulunduğunu belirterek, "Buna göre, Cumhurbaşkanınca başlatılan yardım kampanyalarına makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdi bağışların tamamı, vergi indirimi konusu yapılabilir. Bu yardımlar, gelir ve kurumlar vergisi matrahlarında indirim konusu olabilir. Bu yetki, daha önce Bakanlar Kuruluna aitti, Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi ile birlikte Cumhurbaşkanına tanındı. Bağışın para olarak yapılması da gerekmiyor, eşya ve mal bağışları da indirim konusu." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (4)
nsm 1 yıl önce
deprem vergileri, van depremi paralari, kizilay bagilari, d. feneri, 15 temmuz icin toplanan paralar nerde diye sorup ona göre bagis yapin. en iyi yardim cevernizdeki ihtiyac sahibi tanidijkariniza yapilandir.
nsm 1 yıl önce
halkin en zor gününde onlara yardim yerine IBAN numarasi veren, toplanan paralari nereye verdigini cevaplamak icin zamani olmayanlara isteyen verebilir bagislarini.
vatandaş 1 yıl önce
Devletimize zor günde bize sahip çıkılsın diye aldığımız verdiğimiz her şeyin vergisini verelim. Devlet utanmadan bu zor günlerde bizden para istesin. Komik...
Mete 1 yıl önce
Halk sokağa çıkma yasağı beklerken işe gidip kalabalık ortamlara girmekten çekinirken devletten destek beklerken, devlet yardım istiyor, nasıl bu hale geldik.