banner851

banner614

KAPALI ALANLARDA KONUŞMA SÜRESİNE DİKKAT!

banner619

Düzce’de artık her gün ortalama 85-90 kişi koronavirüse yakalanıyor. Bu nedenle son 1 haftada vaka sayısı 4 bin 500’e dayandı. Kovid-19'un bulaşı riskinin açık ve kapalı ortamda geçirilen süreye göre değişkenlik gösterdiğine dikkat çeken uzmanlar, açık alanda yaklaşık 10, kapalı alanda ise 4 dakika karşılıklı konuşmanın, sosyal mesafeye dikkat edilse bile bulaşma riski oluşturduğuna işaret etti.

banner846
Gündem 25.10.2020, 11:44 25.10.2020, 16:48
4104
banner844

Düzce’de Kovid-19 vaka sayıları

Düzce’de mart ayından bu yana koronavirüse yakalanan vatandaşların sayısı 4 bin 498’e yükseldi. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Pandemi Yoğun Bakım Servisi’nde tamamı solunum cihazına bağlı 5 hastanın tedavisi devam ediyor. 23 koronavirüs hastasının vefat ettiği Düzce’de iyileşenlerin sayısı ise 3 bin 250 olarak kayıtlardaki yerini aldı.

Uzmanından çok önemli uyarı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'nın yaptığı açıklamaya göre yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) "damlacık" yoluyla insandan insana geçişi ön planda.

Açık alanlar mesafeye uyum sağlanabilmesi açısından avantaj sağlarken aynı zamanda güneş ışığının ultraviyole etkisiyle virüsün bulaşması zorlaşıyor. Bu nedenle güneş ışığı ve dış ortam sıcaklığında karşıdaki kişiden virüsü kapma ihtimali ile iç havanın kuru olduğu kapalı ortamda kapma ihtimali arasında fark bulunuyor.

Havaların soğumaya başlamasının ardından hem kapalı alanda kalma süresinin hem de kişi sayısının artması, virüsün yayılmasının kolaylaştığı ortama işaret ediyor.

Açık alanda, karşıdaki kişinin maskeli olması durumunda virüs riski bulunmuyor ve maske takılmaması halinde bu kez sosyal mesafeyi korumak ön plana çıkıyor.

Kapalı alanda maske takılması durumunda da virüs riski bulunmuyor ancak yüzün açık hale getirilmesi ve maskesiz kalınan sürenin 1-2 dakikanın üzerine çıkması halinde tehlike başlıyor. Son değerlendirmelere göre kapalı alanda kişilerin 15 dakika maskesiz kalması risk oluşturuyor.

Virüsün, konuşmayan iki kişinin yürürken birbirinin yanından geçip gitmesi halinde bulaşması ise mümkün değil. Açık alanda yaklaşık 10, kapalı alanda ise 4 dakika karşılıklı konuşma, sosyal mesafe 1 metre bile olsa koronavirüste bulaşı riski oluşturuyor.

"Maskede gevşeme olursa virüs kafasını kaldırabiliyor"

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara mevsim dönüşümlerinin yaşandığı dönemlerin riskli olduğunu belirterek kuru ve soğuk hava ile hafif nemli ve ılık havanın virüs açısından "avantaj" yarattığına dikkati çekti.

"Kapalı ortama giriyoruz. Maskede biraz gevşeme olduğu anda virüs kafasını kaldırabiliyor. Avrupa bunu bizden erken yaşıyor. Türkiye için de böyle bir riskin olabileceğini söylememiz mümkün. Bu dönemde maske ve mesafeye çok ciddi anlamda uyum sağlamamız gerekiyor" ifadelerini kullanan Prof. Dr. Kara, koronavirüsün önüne engel konulması gerektiğini, bunun da en kolay şeklinin "maske" olduğunu vurguladı.

Yorumlar (7)
81 duzce 7 ay önce
sayın valim kermese devamkee millete bılaşmış bulaşmamış umrunuzdamı
Rasim erel 7 ay önce
Ben düzce'de ilk kez bu kadar SIKI DENETLEME YAPILDIĞINI GÖRDÜM İŞ İŞTEN GECİNCE İŞİ SIKI TUTMAYA BAŞLADILAR DAHA ÖN CE NERDEYDİNİZ
Şampiyon 7 ay önce
Düzce’deki bu korona artışının en büyük iki sebebi var ; birincisi Düzce Belediyesi ikincisi Düzce valiliği süreci yönetemiyip sınıfta kaldılar yazık insan sağlığı sonuşta
düzceli 7 ay önce
kermeste kaç kişi galiba
açık ürünler
Aysun 7 ay önce
Kermese devam yenilerinide düzenleyin!!!!
muhammet gokce 7 ay önce
kim koruyacak almis basini gitmis yasak diye bisy kalmamis ustune ustulk okular acildi sayilir bu mesafe diye bisy yok bos bosuna ugras veriliyor.kimsenin kimsenin umrnda degl tasiyci olanda karsiya bulstirmis umrnda degl!!
Ahmet kurt 7 ay önce
İnanın herşey boş.Insanlarımız öncelikli insan değil.giyim kuşamla insan olunmuyor...vicdan olacak.Allah korkusu olacak..
25°
parçalı az bulutlu