banner851

banner614

“KARADENİZ’DE HAMSİ KITLIĞI VAR”

Karadeniz’de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kısmi hamsi av yasağının kaldırılmasının ardından, hamsi tezgâhlardaki yerini aldı. Düzceli balıkçılar, kilosu 25 TL’den alıcı bulan hamsiye yoğun rağbet olduğunu söylediler.

banner619
Gündem 08.02.2021, 17:15 09.02.2021, 17:07
593

Karadeniz'de bulunan hamsilerin avlanabilir asgari boy uzunluğunun altında olması ve et veriminin düşük olması nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 08 Ocak tarihinde kısmi av yasağı kararı alınmıştı. Yasağın kalkmasının ardından, Düzce’de balıkçı tezgâhlarındaki yerini sınırlı sayıda alan ve kilosu 25 TL’ye satılan hamsiye vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

“Karadeniz’de hamsi kıtlığı var”

Hamsinin vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördüğünü, ancak Karadeniz’de hamsi kıtlığı yaşandığı için tezgahlara sınırlı sayıda balık geldiğini ifade eden balıkçı Ali Hazır, “Aslında tam manasında tezgâhlara inmedi. Henüz kısıtlı sayıda geliyor. Çünkü Karadeniz’de hamsi kıtlığı var. Avlanma yasağı kendinden devam ediyor. Yasak bitse de hamsi kayboldu gibi bir şey. Tezgâhlarda şu an sonra İstavrit, Mezgit,  Barbunya, Sarıkanat, Levrek ve Çupra var. Ama hamsi belki bir kar yağarsa, kardan sonra bir bollaşma olacak inşallah. Yani havaların soğuması gerekiyor. Hamsi olmadığı zaman tezgâhlara kimse gelmiyor. Yani hamsi yoğun ilgi görüyor, halkımız tarafından. Hamsi tezgâhlarda başı çekiyor. Hamsiye yönelik satışlarımız iyi şu anda.  Hafta sonu kısıtlamalarında açığız, ama haliyle insanlar sokağa çıkamadığı için satış yapamıyoruz. Hamsi fiyatları şu anda tezgâhlarda 25 TL. Diğer balıklarda da fiyatlar normal. Yani şu anda herkesin bütçesine göre balık var. Biz taze hamsi satıyoruz. Bugüne kadar tezgâhıma hiçbir zaman buzhane malı hamsi koymadım. Çünkü müşterilerimiz, koktuğu gerekçesi ile almıyorlar” diye konuştu.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (0)