banner851

banner955

KENTLEŞME PLANLARI MERCEK ALTINDA

Düzce’nin kentleşme planlarındaki değişim, drone görüntüleriyle analiz edilecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yaklaşık 3 yıl önce dijital ikizleri çıkarılan Düzce’deki değişimin ve yeni kentleşme planlarının mercek altına alınması için güncelleme çalışması başlattı.

Gündem 13.05.2022, 10:02
1114
KENTLEŞME PLANLARI MERCEK ALTINDA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, dijital göz ve akıllı sensörlere sahip dronelarla şehirlerin tamamı taranarak dijital şehir ikizleri güncellenecek.

Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, bakanlıkça 2016-2019 yıllarında "Kentsel Yerleşim ve Gelişme Alanlarında 3 Boyutlu Topoğrafya ve Bina Modeli Oluşturma" projesi ile tüm şehirlerin üç boyutlu dijital ikizi oluşturuldu.

Şehirlerin dijital ikizleriyle trafikten sürdürülebilir mimariye, enerji verimliliğinden kamu hizmetlerine kadar akıllı bir şehir planlamasının hayata geçirilmesi hedefine ulaşılmasının yanı sıra olası doğal afetlerin de önlenmesi amaçlandı.

Bakanlık, dijitale aktarılan şehirlerdeki değişimin ve yeni kentleşme planlarının analizi için de güncelleme çalışması başlattı. Buna göre, dijital göz ve akıllı sensörlere sahip dronelarla ilin tamamı taranan Düzce’nin dijital şehir ikizleri güncellenecek.

Ortaya çıkacak verilerle Düzce’deki tüm değişimler takip edilecek. Daha önceki dijital ikizler ile karşılaştırmalar yapılarak kentte meydana gelen değişimler ve sorunlara karşı çözümler geliştirilecek. Böylece yeni kentsel politikalara yön verilmesi sağlanacak.

Yıl sonuna kadar çalışmalar tamamlanacak

Öte yandan Düzce’de drone ile havadan görüntü alımı ve elde edilen verilerin işlenmesi sonucu "ortofoto, nokta bulutu, üç boyutlu bina ve arazi modeli üretimleri" hakkında da çalışma yapılacak.

Üç boyutlu olarak üretilen verilerin, kadastro parselleri ve Mekansal Adres Kayıt Sistemi ile entegre edilerek belediye kent bilgi sistemlerinde, planlama aşamalarında ve afet öncesi risk belirleme çalışmalarında kullanılması sağlanacak. Ayrıca ortaya çıkan analizlerle, şehirdeki yapılaşmanın kontrolü, tarihi ve kültürel alan ile yapıların korunması ve tanıtımı, maden sahalarının kontrolü ve denetimi, çevre kirliliğinin önlenmesi, harita üretimi gibi birçok konuda, ilgili kurum ve kuruluşlara çalışma kolaylığı sağlaması da amaçlanıyor.

Bakanlık projenin tüm ülke geneline yaygınlaştırılması için yıl sonuna kadar 81 ilde çalışmalarını tamamlayacak. (Öncü Haber/AA)

Yorumlar (0)
Yeni Sayımız