banner851

banner614

KİMLER RİSK ALTINDA?

banner619

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ege Güleç Balbay, akciğerin genişleyip daralma fonksiyonunu bozan ilerleyici bir hastalık olarak tanımlanan KOAH’ın mevsimsel bir hastalık olmadığının altını çizerek, sigara kullanımı dışında, metal, maden ve tekstil sektöründe çalışanlar ile kırsal kesimde bitkisel ve hayvansal yakıt yakanların da risk altında olduğunu ifade etti.

banner846
Gündem 30.01.2020, 11:27
1146
KİMLER RİSK ALTINDA?
banner844

Aileden çocuğa, sağlıktan eğitime kadar birçok konuda hayatın farklı renklerini içinde barındıran program “Hayatın Renkleri”, her çarşamba Düzce Üniversitesi Radyosu Radyo Düet’te canlı olarak yayınlanmaya devam ediyor.

Düzce’de 94,5 frekansından yayın yapan, Düzce Üniversitesi İletişim ve Tanıtım Koordinatörü Öğr. Gör. Duygu Özdemir Cömert’in hazırlayıp sunduğu Hayatın Renkleri programının bu haftaki konuğu, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ege Güleç Balbay oldu. Programda KOAH hastalığı konuşuldu.“Hastalığın en önemli nedeni sigara”

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları kliniğinde gerçekleştirdikleri uygulamalar hakkında bilgiler paylaşarak sözlerine başlayan Doç. Dr. Ege Güleç Balbay, KOAH hastalığını kronik akciğeri tıkayıcı bir hastalık olarak tanımladı. Hastalığın, zararlı gaz ve partiküllerin mikrobik olmayan iltihaplar üreterek akciğerin genişleyip daralma fonksiyonunu bozduğunu belirten Balbay; hastalığın en önemli nedeninin sigara kullanımı olduğunu söyleyerek, metal, maden ve tekstil sektöründe çalışanlar ile kırsal kesimde bitkisel ve hayvansal yakıt yakanların da risk altında olduğunu ifade etti. Hava kirliliği ve pasif içiciliğin de hastalığa sebep olan etmenler arasında yer aldığını sözlerine ekledi.KOAH hastalarına “grip aşısı” tavsiyesi

KOAH’ın mevsimsel bir hastalık olmadığını dile getiren Doç. Dr. Balbay, kışın alevlenebilen hastalık için her yıl grip aşısı olunmasını tavsiye etti. Öksürük ve balgam şikayetlerinde gecikmeden hekime başvurulması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Ege Güleç Balbay, nefes darlığı aşamasına kadar beklemenin hastalığın ilerlemesine sebep olacağı uyarısında bulundu. Tam olarak tedavi edilemeyen KOAH hastalığının öksürük ve balgam aşamasında durdurulabileceği bilgisini paylaşan Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Balbay, tedavi ile hastaların şikayetlerini azalttıklarını dillendirdi.

Her KOAH hastasının tedavisi farklı
Her KOAH hastasının tedavisinin farklı olduğunu belirten Balbay, ilerleyici bir hastalık olan KOAH’ın önlemenin yolunun, kişiye zarar veren maruziyetlerin ortadan kaldırılmasından geçtiğini ifade etti. Astım ile KOAH’ın solunum testi ve kişinin öyküsü ile ayırt edilebildiğini söyleyen Doç. Dr. Ege Güleç Balbay, dinleyicilerden gelen soruları da yanıtladı.

 
Yorumlar (0)
21°
parçalı az bulutlu