banner851

banner614

KİMSENİN BELEDİYEYi ZARARA SOKMA LÜKSÜ YOK

banner619

31 Mart’ta bu sefer MHP adayı olarak girdiği seçim yarışını kazanarak bir kez daha Cumayeri Belediye Başkanlığı koltuğuna oturmaya hak kazanan Mustafa Koloğlu, görevdeki ilk 6 ayını düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi. Bir önceki yönetimin bazı icraatlarında şüphe uyandıracak durumlarla karşılaşıldığına işaret ederek usulsüzlük iması yapan Başkan Koloğlu, “Gerçekler ne ise bunları belgeleri ile birlikte gerekli mercilerle paylaşacağız. Kimsenin Cumayeri Belediyesi’ni zarara sokma gibi bir lüksü yok.” dedi.

banner846
Gündem 25.09.2019, 16:19 26.09.2019, 13:28
2229
banner844
Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, görevdeki ilk 6 ayını düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi. Belediye olarak yaptıkları çalışmalardan bahseden Koloğlu, bir önceki yönetimle ilgili karşılaştıkları sıkıntılara da değindi.
“36 milyon TL’lik borçla devraldık”
Cumayeri Belediyesi’ni 36 milyon TL’lik borçla devraldıklarını belirten Koloğlu, bu kadar yüklü borç varken 533 bin lira civarında bir saat kulesi yaptırılmasını israf olarak değerlendirdi. Saat kulesinin borcunun yarısının halen ödenmemiş olduğuna dikkat çeken Koloğlu, kendi döneminden önce yapılan asfalt çalışmalarının da yaklaşık 1,5 milyon TL’lik kısmının ödenmediğini iddia etti. Koloğlu kendilerine kalan bu yüklü borçları ödemeye çalıştıklarını belirtti.


“Gerçekler ne ise bunları belgeleri ile birlikte gerekli mercilerle paylaşacağız”
Geçmiş dönemin hesaplarının mercek altına alındığını açıklayan Koloğlu, şöyle konuştu:
“Tabii genel anlamda bir değerlendirme yapacak olursak bazı ters görünen olaylar yok değil. Elbette bunları izliyoruz ancak bu tip meseleler belgesiz, bilgisiz olmaz. Tabii ki biz belediyeyi devraldığımızda belediyeye ait tüm bilgiler bizim elimizde. Daha önce şifahen “şöyledir, böyledir” şeklinde yapmış olduğumuz şeyler bugün elimizin altında, bunların hepsini değerlendiriyoruz. Seçimden önce de bunları söylemiştik yine aynı noktadayız. Cumayeri Belediyesi’nde şahsi menfaat oluşturacak bir durum varsa bunlarla alakalı çalışmalarımızı da yapıyoruz. Ancak bu konu hassas bir konu çünkü burada siyasi algılama meselesi var. Böyle bir algıya da sebebiyet vermek istemiyoruz. Gerçekler ne ise bunları belgeleri ile birlikte zamanı geldiğinde gerekli mercilerle de paylaşacağız. Cumayeri bu konu da rahat olsun. Şuan da biz bazı şeyler görüyoruz ancak bunları net bir şekilde ortaya koyabilmemiz lazım. Eğer bunları net bir şekilde ortaya koyamazsak, subjektif değerlendirmeler yaparsak suçlu olmayan bir insanı haksız yere suçlamış oluruz bu da çok doğru olmaz.”


“Bir enerji projemiz var”
Her belediyenin olduğu gibi Cumayeri Belediyesi’nin de borçlarının olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, şunları kaydetti:
“Önce bu borçlarla belediyeyi nasıl çevirebiliriz, sürdürebilirliği nasıl sağlarız noktasında çalışmalarla başladık. Dolayısıyla bizim ekonomik olarak almış olduğumuz tedbirlerde kaynakları biraz arttırmak suretiyle belediyenin ekonomik açıdan sürdürülebilirliğini sağlamak noktasındaki çalışmalarımız, akabinde gelecek olan bir enerji projemiz var. Biz bunu daha önce seçim vaatlerinde de bulunmuştuk, bununla ilgili çalışmalarımız da hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunları da hayata geçirdiğimiz zaman Cumayeri Belediyesi’nin en azından temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında sürdürülebilirlik konusunda sıkıntı olamayacağını düşünüyorum.”
“Bu plan kabul edildiği takdirde en çok Cumayeri’ni etkileyecek”
İSKİ’nin Düzce havzası ile alakalı TÜBİTAK’a hazırlattığı bir proje olduğunu belirterek, bu projeyle ilgili bazı itirazları olduğunu söyleyen Koloğlu, şunları kaydetti:
“Bu projenin eklerine itirazlarımız oldu. Çünkü bu plan kabul edilirse Cumayeri’ni etkileyecek. Baraja en yakın ilçe biziz. Kısıtlamalara en çok maruz kalacak ilçe de biziz. Cumayeri’nin yarıdan fazla alanını kaplayan bir çalışma var. Aklımıza yatmayan plan notları var. Bunlardan bir tanesi rüzgar ve elektrik enerjisi verilmeyeceği maddesi. Toplantıdan çıkan karar şu; bizler son şekliyle taslağı göreceğiz. İtirazlarımızı daha sonra yineleyeceğiz. Bazı dayatmalar söz konusu. Buna izin vermeyeceğiz. Planda Cumayeri’nin tamamını sanayiye kapatılması söz konusu. Biz yalnızca 300 dönümlük bir alanın sanayiye kalması için çalışma yapmıştık ve işaretletmiştik. Cumayeri ve Düzce’nin menfaatlerini kollamak noktasında elimizden gelen çalışmayı yapacağız” diye konuştu.


Cumayeri 2020 yılındaki Türkiye Şampiyonası’na hazırlanıyor
Cumayeri’ndeki motor sporları pistinin Türkiye’de başka bir örneğinin olmadığına ve 2020 yılında Türkiye Şampiyonası’nın burada yapılması için girişimde bulunduklarını ifade eden Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, şöyle konuştu:
“Cumayeri’ndeki pist için Valimiz Dr. Zülkif Dağlı, Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu ve Düzce Milletvekillerimizin katılımı ile bir çalışma yaptık. 2020 yılının nisan ayında Türkiye Şampiyonalarının burada yapılmasını istiyoruz. Girişimlerimiz sürüyor. Asfalt altı malzeme hazırlanması, asfaltının atılması ve etrafının çevrilmesi işleri yapılacak. Yapılan ortak çalışma neticesinde Cumayeri Belediyesi olarak bize pistin etrafının tel örgüler ile yapılması görevi düştü. Koordinasyonu da biz sağlayacağız. Bu pist sadece motor yarışlarına değil otomobil yarışlarına da ev sahipliği yapabilecek kapasitede. Genişliği 14 metre olacak. Sayın Sofuoğlu bu pistin Türkiye’de başka bir örneğinin olmadığını söyledi. Virajlar değişik ülkelerden örnek alınarak oluşturuldu. Asfaltı tamamlanıp etrafı çevrildikten sonra burada yarışlar başlayacak. Geri kalan yatırımlar peyderpey yapılacak.”  
“Ödenek ile ilgili herhangi bir gelişme yok”
17-18 Temmuz tarihlerinde yaşanan sel felaketi sonrası AFAD’ın Cumayeri’nde 3.5 milyon liralık hasar tespiti yaptığını dile getiren Başkan Koloğlu, ödeneğin verilmesi ile ilgili henüz bir gelişme olmadığını söyledi.
Koloğlu, “Sel felaketinden en fazla zarar gören ilçelerin başındayız. Sel yaralarının sarılması için Ankara’da gerekli girişimleri yaptık. Genel Merkezimizden ciddi destek aldık. İttifak halinde olduğumuz AK Parti’den de destek aldık. 500 bin liralık bir acil ödenek aldık. AFAD 3.5 milyon liralık bir hasar tespiti yaptı. Bu ödenek ile alakalı herhangi bir gelişme yok.”


“Kimsenin Cumayeri Belediyesi’ni zarara sokma gibi bir lüksü yok”
Başkan Koloğlu, Cumayeri Belediye binası inşaatı ile ilgili de hukuki süreç başlatacaklarını açıkladı. Koloğlu, “Belediye binası inşaatı ile ilgili de bazı yanlışlar var. Müteahhit ile konuştuk. Burada projede yapılan eksikler var. Belediyeye şubat ayı içinde ilave fatura kesilmiş. Yapılmış olan sözleşmede herhangi bir fiyat artımı olmayacak denmiş. Fakat 500 bin liranın üzerinde ilave fatura kesilmiş. Süre geçtiği için itiraz edemiyoruz. Projenin tamamı için hukuki süreç başlayacak. Binada ciddi eksiklikler var. Proje bedelinin tamamı ödenmiş ama belediye binasında bütün bir yazı terleyerek geçirdik. Buranın soğutma sistemiyle alakala teknik anlamda sıkıntı var. Kimsenin Cumayeri Belediyesi’ni zarara sokma gibi bir lüksü yok. Bir önceki dönemde 14 milyonluk kamu borcunun yanında 18 milyonluk kredi kullanmış. İller Bankası’ndan gelen 500 bin liralık gelirin yalnız 240 bin lirasını kullanabiliyoruz. Yani İller Bankası’ndan gelen gelirin yüzde 60’lık kısmı borca kesiliyor. İller Bankası sel nedeniyle borcumuzu 6 ay erteledi. Bizim 350 bin lira civarında personel giderimiz var. İller Bankası’ndan ikinci ayda aldığımız para 190 bin lira. Ekonomik tedbirler almak zorunda kaldı. Belediye olarak en temel görevimiz vatandaşımıza hizmet etmek. Aynı zamanda çalışanlarımızı da mağdur etmemek.”
 
 
 
 

 
Yorumlar (6)
feti81 2 yıl önce
Saat kulesi Düzce'de yapılanlardan estetik olarak daha güzel de, bu işi bilenler bir açıklasa maliyeti nedir bunun? 533 bin çok ciddi bir rakam değil mi?
Ali 2 yıl önce
Bu adam düzgün çalışkan bir insan sahip çıkalım
Cumayerli. 2 yıl önce
Yaşa Mustafa başkan. Cumayerine sahip çıkalım, özellikle sanayi meselesinde çok zayıfız.Herşey sizinle daha güzel olacağına cumayerli olarak inanıyorum. Başarılar diliyorum.
vatandaş 2 yıl önce
zarar baktığınız çerçeve ile ilgilidir, haklı olabilirsiniz. Peki iş istihdam denilerek Cumayerinin en değerli alanını Rulman fabrikasına teslim edip, koca alanda 50 işçi çalışmasıda vatandaş nezdinde israf? lütfen bu karalama geçmişi kurcalama işlerine girmeyiniz. kendinizi küçültüyorsunuz.
Kemal 2 yıl önce
Eski başkan Recep kendisini kaf dağında görüyordu, cumayeri bunun gibi kompleksli bi başkan görmedi, Cumayerinin ramtını birisi belediye binasını yapab, biriside Toki konutlarını yapan firmaya yedirdi.Bu iki dosya savcılığa verilmeli
Vatandaş 2 yıl önce
iyi diyonda başkanım 8 kişi işten çıkardın 25 kişi aldın aldıklarının çoğu lüzumsuz bu nasıl tasarruf samimysen bunu da bı düşün