banner851

banner614

KRİTİK BAYRAM UYARISI GELDİ…

banner619

Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Yeşim Taşova, önümüzdeki Ramazan Bayramı ile ilgili kritik bir uyarıda bulundu. Ramazan Bayramı'nda önlemlerin gevşetilmesi durumunda risk grubunda bulunan yaşlıların tehlikeye düşebileceğini söyleyen Taşova, “Bayramda el öpmeyin” uyarısı yaptı.

banner846
Gündem 29.04.2020, 18:00 01.05.2020, 10:42
9228
KRİTİK BAYRAM UYARISI GELDİ…
banner844

Tüm dünyada etkisini sürdüren ve Türkiye’de vaka ve ölü sayısının her geçen gün arttığı koronavirüs salgını ile ilgili Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova’dan kritik Ramazan Bayramı uyarısı geldi. Ramazan Bayramı’nda alınan önlemlerin gevşetilmesi durumunda risk grubunda bulunan yaşlıların tehlikeye düşebileceğine dikkat çeken Taşova, bayram ziyaretleri ve büyüklerin ellerin öpülmesi riski daha da çok arttıracağına değindi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, "Düzenlemeler her bölgenin kendi alışkanlıklarına göre yapılmalı. Çin’deki, ABD’deki düzenlemelere veya bizdeki alışkanlıklara göre oralarda düzenlemeler yapmak anlamsız olur. Bayramlarda anne babalara gittiğinizde el öpmeyince sıkıntı çıkıyor. Hadi ‘Maskeli öptüm, elimi yıkadım’ derken riskli grubu da tehlikeye atabilme şansımız oluyor. O yüzden hazır güzel engellemişken, bir sıkımlık daha. Biraz daha sıkı tedbirler alınmalı. Belki sokağa çıkma yasağı olmaz ama şehirlerarası seyahat engellenmeli veya belli saatler arası kısıtlanmalı. Ben açıkçası bayramdan korkuyorum.” diye konuştu.

"Rehavete kapılmayın"

Türkiye'nin salgın sürecinde çok iyi önlemler aldığını ve gelinen noktanın iyi olduğunu belirten Taşova, önlemlerin sürmesinin önemine işaret etti.

Vaka sayısındaki düşüşün rehavete neden olmaması gerektiğinin altını çizen Taşova, "Güzel havalarla birlikte korunmaya devam etmemiz lazım. Ülkemizde hastaların temas ettiklerini yüzde 99 oranında bulabiliyoruz. Günümüzde bu azalma devam edecek ama bu mikroorganizmanın ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Biraz uykuya çekiliyor diyebiliriz. Yüzde 40’ın üzerinde bağıl nem olması bunlara yardımcı faktör olarak görülebilir. Haziran-Temmuz aylarında daha az göreceğiz ama sonbaharda, belki daha fazla vaka çıkacak. O yüzden kulağımız her zaman aşı çalışmalarında olmalı. Aşı ortaya çıkınca rahatlayacağız” diye konuştu.

"Normalleşme aşıya bağlı"

Virüste ikinci dalganın ortaya çıkmaması için hijyen ve sosyal mesafe kurallarının uygulanmaya devam edilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Taşova, hastaların yüzde 5’inin çok ağır şekilde yoğun bakımda tedavi gördüğünü, yüzde 10-15’inin ise orta derecede zatürre aşamasında hastalığı geçirdiklerinin altını çizerek şöyle devam etti:

"Virüs nedeniyle böbrek, karaciğer, damarların yanı sıra akciğerdeki hasarın uzun süre takip edilmesi gerekiyor. Uzun süreli takip için özel bir merkez kurma aşamasındayız. Aşı çalışmaları da birçok kontrol listesi ve deneyler nedeniyle 24 ayı bulan bir zamanda tamamlanabilir. Dünyadaki 70 aşı çalışmasından 4’ü önemli aşamada. Normalleşme de aşı çalışmalarına bağlı. Eskisi gibi bir normalleşmeden söz edilemez. Aşı bulunana kadar."

Yorumlar (3)
kunter 1 yıl önce
tamam da hacı abi maske var mı maske. maskeyi nerden bulabiliriz hacı dayı
Düzceli 1 yıl önce
Aşıya güvenmiyorum
Zzs 1 yıl önce
Cukurova üniversitesinin düzceye haber var bu nasıl habercilik
19°
parçalı bulutlu