banner851

banner955

MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI YALÇIN’DAN ‘SENDİKASIZ’ ÇIKIŞI…

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sendikalı ve sendikasızı bir tutmanın adaletsizlik olduğunu söyleyerek "Bundan sonra sendikalı ile sendikasızın arasındaki makası açacak şekilde teklifler getireceğiz. İşçi sendikacılığında bu sistemi hissettireceğiz." dedi.

Gündem 14.10.2021, 18:19
1170
MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI YALÇIN’DAN ‘SENDİKASIZ’ ÇIKIŞI…

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gümüşhane'ye gelen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sendikalı ve sendikasızı bir tutmanın adaletsizlik olduğunu söyleyerek "Bundan sonra sendikalı ile sendikasızın arasındaki makası açacak şekilde teklifler getireceğiz. İşçi sendikacılığında bu sistemi hissettireceğiz." dedi.

Yalçın, son toplu sözleşme ile önemli kazanımların elde edildiğine işaret ederek, "Bundan önceki süreçte toplu görüşmede yetkisiz ve etkisiz memur sendikalarının yaptırımı olmaması nedeniyle masaya boş gidilip boş gelindiği zeminlerden toplu sözleşme hakkını almamız ile beraber masanın bir anlamı oldu. Bununla beraber oluşturduğumuz yelpaze ile her geçen gün büyüdü ve şuan 350 kazanımın altında Memur-Sen olarak imzamız var." diye konuştu.

‘Sendikalı ile sendikasızı bir tutmak adaletsizlik’

Memur-Sen ile memur sendikacılığının büyük bir seviye kazandığına işaret eden Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Önümüzde almamız gereken çok fazla mesafe var. Bizim memur sendikacılığı olarak yaptığımız işin değerinin olmadığına ilişkin tartışmaları destekleyen ve kuvvetlendiren şey, aldığımız kazanımın, yetkili sendikanın üyesinin yanında diğer sendika üyelerine de sendika üyesi olamayana da herkese dağıtılan ama alın terinin, emek hakkının asla gözetilmediği bir değersiz zeminimizin olmasıydı. Yetkili ile yetkisizi, sendikalı ile sendikasızı bir tutan, yapanın da yatanın da beraber değerlendirildiği adaletsiz bir zemin var. Biz bütün toplantıda şunu söyledik, sendikalı ile sendikasız arasında makas olmalı. Bu toplu sözleşmede şükürler olsun ki bu makası önemli bir oranda koyduk. Artık sendikalı ile sendikasız arasında 400 lira gibi bir fark var. Sendikalı 2022 yılı içerisinde 1600 lira fazla alacak. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren sendika üyesi olanlar bu farkı alacak."

‘Para yetkili sendikanın cebine gitsin istiyoruz’

Yalçın, sendika olarak temel isteklerinin, artırımlı ödeme kısmının sadece yetkili sendika üyelerinin almasını sağlamak olduğunu kaydederek, "Para sendikanın kasanına değil, yetkili sendikalının cebine gitsin istiyoruz. Biz yıllarca bu mücadeleyi verdik ve vermeye de devam edeceğiz. Fakat masada yüzde 1 barajı getirildi. İşçilerde yüzde 1 örgütlenme oranını geçemeyenler toplu sözleşme yapamıyor. Önce sendika olduğunu ispat etmen gerekiyor. Yeni toplu sözleşmede memur sendikacılığına da bu kuralı getirerek bir düzenleme getirttik. Ocaktan itibaren başlayacak bu kural ile 15 Ocak'taki maaşlarda yüzde 1 barajını geçemeyenlerde 135 lira aşağıya inmiş olacak." dedi.

‘Biz sadece sendikalılara istiyoruz’

Sendikalıların oluşturduğu güç ile masada yer aldıklarını dile getiren Yalçın, "Toplu sözleşme ikramiyesi olarak 350 lira alınması için anlaşmıştık. Ama biz bu teklifi değiştiriyoruz. Biz sadece sendikalılara istiyoruz. 100 lira üzerine koyarak bu maddeyi geçelim istiyoruz. Bu madde ile sendikalı kişiye 265 lira ilave etmiş olduk. Sendikalının maaşına 2 puan ilave gelerek 28’den 30 puana çıkartıyoruz. Bu yüzden örgütümüzü her geçen gün büyüteceğiz. Bundan sonra sendikalı ile sendikasızın arasındaki makası açacak şekilde teklifler getireceğiz. İşçi sendikacılığında bu sistemi hissettireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

(AA)

​​​​​​​

Yorumlar (17)
AKPINAR 1 yıl önce
Verilen bir cevaba istinaden Ahmet hocam olmadı hiç demişsiniz konu neden kişisel bir boyuta evriliyor ben bahsedilen kişi olmadığım gibi memur bile değilim gerçekleri duymak seni neden rahatsız ettiki sende nemalanıyorsun o zaman bir kenardan !!!
Düzceli.. 1 yıl önce
İthal bir vekille beraber, sunradan fetodan tutuklanan biri için fotoğraf verip sağa sola saydıran eski il başkanını ve yöneticileri de unutmadık.. Bazıları 21 günde unutsada..
Sendikalar kapatılsın maş 1 yıl önce
Bbnnn
MEMUR 1 yıl önce
BAŞKAN ÜYELERDEN 40TL ATLIK PARAKESİLECEK BUNU DÜŞ TAKRAR HESABIYAP 280 KALIT 1120 OLUR
AKPINAR 1 yıl önce
Verilen bir cevaba istinaden Ahmet hocam olmadı hiç demişsiniz konu neden kişisel bir boyuta evriliyor ben bahsedilen kişi olmadığım gibi memur bile değilim gerçekleri duymak seni neden rahatsız ettiki sende nemalanıyorsun o zaman bir kenardan !!!
Düzceli.. 1 yıl önce
Sendikalı sayısının ülke genelinde düşmesi, TC nin ayıbı.. Yalnız Memursen in atadığı hakemin memur aleyhine oy kulandığını da biz hatırlıyoruz.. İktidar destekçiliği iğle sendikacılık bir arada olmaz.
ADİL 1 yıl önce
ADAM HAKLI ÜYELERİN AİDATIYLA SAYISAL ÜSTÜNLÜĞÜYLE KENDİLERİNE VE YANDAŞLARINA MAKAMLAR MEVKİLER OLUŞTURDULAR BUNU KATBETMEK İSTEMİYORLAR MEB DE İDARECİ MÜLAKATLARININ NASIL YAPILDIĞINI LİSTELERİN ÖNCEDEN HAZIRLANDIĞINI BİZ UNUTMADIK İLAHİ ADALETTE ZAMAN AŞIMI OLMADIĞINIGÖRECEKSİNİZ
Belediyeci. 1 yıl önce
3600 ek göstergeyi halletmede sen o koltukta nasıl oturacaksın bakalım.belli bir kesime verip belli bir memur kesimine vermeyin o zaman memurlar bunun hesabını sormayı bilir.
Sendika tanımı 1 yıl önce
Milletin sırtından palazlanan etkisiz STK lar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız