banner851

banner614

MİLYONLARI İLGİLENDİRİYOR!

Devlete borcu olanlara yeni fırsat doğdu. 27 Mayıs'ta yürürlüğe giren 7020 sayılı Yeni Yapılandırma Kanunu ile vatandaşların kamuya olan borç yükü azalacak, borçlar taksitler halinde ödenebilecek. Düzce Defterdarı Ali Aykaş yapılandırmanın detaylarını paylaştı.

banner619
Gündem 09.06.2017, 10:17 10.06.2017, 12:37
3360
MİLYONLARI İLGİLENDİRİYOR!

27 Mayıs 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile ilgili Düzce Defterdarı Ali Aykaş'tan yazılı bir açıklama geldi. Kanunla devlete olan bazı borçlara yönelik getirilen kolaylıkları aktaran Aykaş, şu bilgilendirmelerde bulundu:

Gecikme faizleri üçte iki oranında azaltılıyor
"7020 sayılı Yeni Yapılandırma Kanunu ile vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak, borçlar taksitler halinde ödenebilecektir. Yeni Yapılandırma Kanunu kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getiriyor.

• Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ-ÜFE oranında, yani üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor.
• Kanundan yararlanan vatandaşlarımız yıllık yüzde16.80 oranında gecikme zammı ödemek yerine yıllık yüzde 3-4 gibi düşük oranda bir tutar ödeyecek.
• Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Yarısını tahsil ediyor, yarısından vazgeçiyoruz.
• Borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılıyor ve Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutarın yarısından vazgeçiliyor.
• Borçların 36 aya varan sürelerde ödenmesi mümkün.
• Taksitlere, bugün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uyguluyor.
• Yapılandırma devam ettiği sürece;
- Borcu yoktur belgesi alınabilecek.
- Araçların fenni muayeneleri yaptırılabilecek."

Hangi borçlara yapılandırma fırsatı geldi?
Vatandaşların, Yeni Yapılandırma Kanunu sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeyerek ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebileceğini aktaran Aykaş, "31 Mart 2017 tarihinden öncesine ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre ödenebilecek. Ancak, önceki yapılandırma yasası olan 6736 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlar Yeni Yapılandırma Kanunu kapsamına alınmamıştır.

Önceki yasa çerçevesinde borcunu yapılandıran vatandaşlarımızın, 1 Temmuz 2016 – 31 Mart 2017 zaman aralığında borçları oluşmuş ise bu borçları için yeni Yapılandırma Kanunundan yararlanabileceklerdir. Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da Kanun kapsamda yapılandırılabilecek. YURT-KUR üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi borçları ile ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek." ifadelerini kullandı.

Başvuru için son tarih 30 Haziran
Başvuru ve ödemelere ilişkin ise şunları kaydetti: "Yeni Yapılandırma Kanunu olan 7020 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların, 30 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvurmaları şart. Bu sürenin uzatılmasına ilişkin kanunda yetki bulunmadığından, sürenin uzaması söz konusu değil. Başvurular, bizzat bağlı olunan vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden internet aracılığı ile yapılabilecek. Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 31 Temmuz 2017 Pazartesi günü bitimine kadar yapılması gerekiyor. Bu sürenin uzaması da söz konusu değil. Taksitlerin ilk 2’sinin zamanında ödenmesi şartı var."

C. ÜSTÜNER 
Yorumlar (0)