banner851

banner614

POLİSLERİN KESTİĞİ SALGIN CEZASINI GEÇERSİZ SAYDI

banner619

Adana'da salgın yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle polisin para cezası kestiği vatandaş, mahkemeye gitti. Sulh mahkemesi, "Polis sadece tutanak tutabilir" diyerek cezanın geçersiz olduğuna karar verdi.

banner846
Gündem 05.07.2020, 12:12
5286
POLİSLERİN KESTİĞİ SALGIN CEZASINI GEÇERSİZ SAYDI
banner844

Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, salgın dolayısıyla maske, sosyal mesafe ve 65 yaş sokağa çıkma yasaklarının ihlali üzerine polis tarafından yazılan cezaların ''Geçersiz'' olduğuna karar verdi.

Mahkeme, ''İdari yaptırım kararı ancak mülki amir tarafından verilebilir. Polis tarafından sadece ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabilir'' hükmüne vardı.

789 LİRALIK CEZA İPTAL EDİLDİ

Adana'da bir vatandaşa verilen 789 liralık ceza da bu gerekçe ile iptal edildi. Bugüne kadar polisin verdiği koronavirüs tedbirleri kapsamındaki cezaların 1 milyar lirayı aştığı, bu kararın emsal olması durumunda tüm cezaların iptal edilebileceği bildirildi.

"KARAR EMSAL NİTELİĞİNDE OLACAKTIR"

Davayı açan avukat "Karar emsal niteliğinde olacaktır. Sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve buna benzer idari para cezalarında kolluğun keyfi uygulama yapamayacağına ilişkindir. Mahkeme salgın süresince polis tarafından kesilen cezaların hukuki olmadığını ortaya koymuştur" dedi.

Yorumlar (9)
Vatandas 12 ay önce
bunun her ne sebebden olursa olsun insanlığın geleceğini sebebsiz yere karalamak olarak görüyorum sonra insan yetişmiyor.sicil kolay sahip çıkılacak birşey değildir.ve akabinde ciddi yanlış ve zararlara sebeb oluyor.ve suç örgütü resmi yollardan kurulmuş oluyor.hayat bir günlük değildir.biraz gerçekleri göz önünde bulunduralım.oyuna bu şekilde geliyoruz doğruluk yok olursa kimse huzur bulamaz.
CAN.D 12 ay önce
DOGRU BIR KARARDIR AVRUPADA YSIYORUM YOK BÖYLE BIRTANE UYGULAMA MASKE TAKMAMA CEZASI ZATEN ALMANYADA MASKE TAKAN YOK SADECE OTÖBÜSDÜ AVM DE SOKAKDA LOKANTADA KIMSE MASKE TAKMAZ
Hasan Kudal 12 ay önce
Millet zaten canından bezdi, ceza yazmak için bahane aramasın lar. Mahkemeyi tebrik ederim.
Ercan sevkin 12 ay önce
Hasan abi artislik yapan cezayı yer
VATANDAŞ 12 ay önce
Görevi kötüye kullanma suçunu işlemiş olan polis hakkında ne işlem yapılacak acabaa !!!
Mehmet HAN 12 ay önce
sonunda bir aklıllı çıktı kiskoca ülkede buna bir 'DUR' diyecek.çünkü hükümet tahsildarı davranış segilenmeye başlanmıştı zira m
Kolluk 12 ay önce
Polis zaten ceza kesmiyor, tutanakla durumu tespit edip il Hıfzısıhha meclisine gönderiyor, bir ildeki yanlış bir uygulamayı genellemek yanlış
muhtar 12 ay önce
ali yazar veli bozar
Dogrucu davut 12 ay önce
Bu haberi yapan basın mensubu arkadaş teşke hıfsısıhha kanununu ve valilikce yayınlanan genelgeleride yayınlasaydı şu bir gercekki kanunlarımız arasında malesefki boşluklar var ancak böyle bir haber anlayışı bazı kurumlar gibi hiçbir karşılık beklemeden özellikle pandemi süresince özveriyle görev yapan polisi vatandaşla karşı karşıya getirmekten ileriye geçmez unutulmamalıdırki polis kanun genelge ve yönetmeliklere göre görev yapar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
kapalı