banner851

banner614

SAYIŞTAY'DAN 'İNÖNÜ PARKI' AYARI

banner619

Düzce Belediyesi'nin uzun süredir sözleşme yenileyerek mevcut müstecire verdiği İnönü Parkı için 20 yıl sonra neden ihale düzenlediği ortaya çıktı. Düzce Belediyesi'ni denetleyen sayıştay müfettişleri, İnönü Parkı'nın kira süresinin mevzuata aykırı olarak uzatıldığını tespit ederek, ihale düzenlenmesi gerektiğini 2016 Yılı Denetim Raporu'na işledi. Sayıştay'ın kararı ile Düzce Belediyesi 1997 yılından sonra ilk kez İnönü Parkı için 28 Eylül'de ihale düzenliyor.

banner846
Gündem 26.09.2017, 15:19 28.09.2017, 11:07
5894
banner844
Sayıştay'dan Düzce Belediyesi'ne 'ihalesiz kiralama' ayarı! Her yıl Düzce Belediyesi'ni denetlemeye gelen Sayıştay müfettişleri, son yaptıkları incelemelerde, ihalesiz şekilde mevcut müstecirlere verilen işletmeleri mercek altına aldı.

Müfettişler mevzuata aykırılığı tespit etti
Bu doğrultuda son olarak 2016 yılının Temmuz ayında düzenlenen Düzce Belediye Meclisi Toplantıları 2. Birleşimi'nde AK Partili belediye meclis üyelerinin önergesi ile AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Cahit Aydın'ın 10 yıllığına yeniden işletme hakkı kazandığı İnönü Parkı incelemeye takıldı. Müfettişler, ihale ile verilmesi gereken İnönü Parkı'nın kira süresinin mevzuata aykırı olarak uzatıldığını tespit etti. Bunun üzerine yıllardır süregelen bu yanlış uygulama Düzce Belediyesi 2016 Yılı Denetim Raporu'na işlendi.

"İnönü Parkı 1997 yılında yapılan ihale ile süresi belirtilmeksizin müstecire kiraya verildi"
Düzce Belediyesi'nde yapılan denetimlerde mevzuata aykırı olarak taşınmazın kira süresinin uzatıldığını gören müfettişler, raporda özet olarak şu ifadeleri kullandı:  "Yapılan incelemelerde, Kültür Mahallesi'nde bulunan ve belediyeye ait olan İnönü Parkı'nın 1997 yılında gerçekleştirililen ihale ile süresi belirtilmeksizin müstecire kiraya verildiği görülmüştür. Daha sonra idare ile müstecir arasında her yıl kira kontratı yapılmak suretiyle taşınmazın aynı kişiye kullandırılmasına devam edilmiş ve bu süreçte yıl başlarında kira bedeli encümen tarafından belirlenmiştir. 2003 yılı başında alınan bir meclis kararı ile yüklenicinin mevcut parkın bir kısmında idare adına tadilat ve ek binalar yapması ve katlandığı masrafların gelecek 10 yıllık kira borcuna mahsup edilmesi kararlaştırılmıştır. 2013 yılından bu yana ise yine kira kontratı yapılmak suretiyle İnönü Parkı yükleniciye kullandırılmaya devam edilmiş ve bu süreçte kira miktarını yine encümen belirlemiştir."

10 yıl değil 3 yıllığına kiralanacaklar
Bu raporun ardından Düzce Belediyesi, İnönü Parkı ile Konak Gazinosu için 28 Eylül'de ihaleye çıkıyor. İki park, daha öncekiler gibi 10 yıl değil 3 yıl süreyle teklif usulü arttırma ile kiraya verilecek.

Tepkiler üzerine Başkan sözleşmeyi 1 yıla düşürdü
Öte yandan uzun yıllardır kira uzatımına gidilerek mevcut işletmeciye verilen İnönü Parkı geçtiğimiz yıl en çok tartışılan konuların başında gelmişti. Belediye meclisi kararı ile bir kez daha  Cahit Aydın'ın 10 yıllığına İnönü Parkı'nı kiralaması kamuoyunda tepkilere neden olmuş, Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in müdahalesi ile sözleşme bir yıla düşürülmüştü.

İnönü Parkı mahkemelik de oldu
Ayrıca konu mahkemeye de taşınmıştı. Hem ihalenin iptali hem de yürütmenin durdurulması talebiyle Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuran Vatan Partisi, söz konusu ihalenin hukuki dayanağının olmadığını savunmuştu.

Haber:C.ÜSTÜNER
Yorumlar (29)
işte budur 4 yıl önce
gerçekten tebrik ediyorum sayıştayı. resmen altın tepside verildi. Ankara bağlantıları da araya girince hoopp cepteydi park. ama neymişşş adalet varmış. ama neymiş Ankara da yakının olsa da olmuyormuş.ama neymiş ben alırım olmuyormuş.
Reis 4 yıl önce
İyi ki hesap var iyi ki ahiret var. İnsanları kandırmak kolay ama dillerin ellerin gözlerin şahitlik edeceği dehşetli günde Allah cc kandıracaklarını mı zannediyorlar.
Duzceli 4 yıl önce
Sayıştay karar vermiş onlarda kararı uyguluyor ne var yani bunda
8181 4 yıl önce
Yap işlet devam et modeli bukadar
Batandaş 4 yıl önce
Adalet yerini buldu inşAllah ama zabıtalar rüşveti kesmezse artık buramıza geldi sonu kötü olacak sopayı biryerlerine ...:
Çerkes 4 yıl önce
Allah büyük :) bu habere sevindik
tolga 4 yıl önce
orayı işleten artist zaten yükünü tuttu fazlasıyla neydi o cahit aydın yazık be halkın parkıydı orasdı bir zamanlar şimdi oturmaya bank yok heryer ücretli olmuş yazık düzceme beee
tolga 4 yıl önce
bir düzceli olarak hakkımı helal etmiyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın