banner851

banner614

SEÇİMLERİN TARİHİ BELLİ OLDU!

AK Parti'nin MHP'ye önerdiği anayasa değişiklik teklifine göre Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler 2019 yılının kasım ayında yapılacak. Yerel seçim 2019 yılının Mart ayında olacak. Cumhurbaşkanı parti üyesi olabilecek. HSYK'nın yapısı değişiyor. Anayasa Mahkemesi'nin üye sayısı 15'e düşürülüyor. Askeri yargı kaldırılıyor. Jandarma Genel Komutanı MGK üyeliğinden çıkarılıyor.

banner619
Gündem 10.12.2016, 17:46 10.12.2016, 17:49
1253
SEÇİMLERİN TARİHİ BELLİ OLDU!
AK Parti, anayasa değişiklik taslak metni üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Metin, MHP'ye sunuldu. MHP'nin onayından sonra teklif, TBMM Başkanlığı'na sunulacak.  Gelen bilgilere göre taslağa göre cumhurbaşkanı yürütmenin başı olacak ve başbakanlık kalkacak. Cumhurbaşkanı parti üyesi olabilecek. Partisiyle ilişiği kesilmeyecek cumhurbaşkanının kararname çıkarma yetkisi olacak. Cezai sorumluluğu olacak cumhurbaşkanının Yüce Divan'a sevki için de kademeli formül öngörülüyor.
 
SEÇİMLERİN TARİHİ BELLİ OLDU
Milletvekili sayısı 2019 sonrası için 600 olarak öngörülürken yedek vekillik de teklifte yer alıyor. Teklife göre Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler 2019 yılının kasım ayında yapılacak. Yerel seçim 2019 yılının Mart ayında olacak.  Seçilme yaşı ise 18'e düşüyor. Yedek milletvekilliği sistemi getiriliyor.

HSYK ÜYESİ KURAYLA SEÇİLEBİLİR
HSYK'nın yapısı değişiyor. HSYK üyelerinin yarısını Cumhurbaşkanı yarısını TBMM seçecek. TBMM'deki HSYK seçimlerinde ilk iki turda beşte üç çoğunluk aranacak. Seçim son tura kalırsa kura devreye girecek. Anayasa Mahkemesi'nin üye sayısı 15'e düşürülüyor.

JANDARMA MGK'DAN ÇIKIYOR
Askeri yargı kaldırılıyor. Jandarma Genel Komutanı MGK üyeliğinden çıkarılıyor.


Kaynak; Hürriyet
Yorumlar (2)
Muhtar AYDIN 5 yıl önce
Sandık gelsin iki ortağı da (AK-MHP) sandığa gömelim. Yazık MHP nin düştüğü duruma çoook yazık
nsm 5 yıl önce
sabirsizlikla bekliyoruz sandigi. bu iktidarin yaptigi kepazeliklerden dolayi aglayip-sizlayanlarin tercihlerini görecegiz. eger bu millet aklini raftan indirmeden sandiga giderse korkarim ki durum yine ayni cikacak ve hipnozlanmis gibi isyan ettikleri uygulamalari yapanlara yine oyunu verecek. ben de burada onlara bir dört yil daha 'bol-bol hülloooog cekin' demek zorunda kalacagim.