banner614

ŞENLİK: ÜCRETSİZ EĞİTİM HER ÖĞRENCİNİN EN TEMEL HAKKIDIR

banner619

Saadet Partisi Düzce İl Gençlik Kolları Başkanlığı, 24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle açıklama yaptı. İl Gençlik Kolları Başkanı Bekir Şenlik’in imzasıyla yapılan açıklamada yıllardır atama bekleyen 700 binden fazla öğretmen adayının yaşadığı mağduriyetlere dikkat çekildi. Açıklamada ayrıca ücretsiz eğitim hakkının her öğrencinin en temel hakkı olduğu vurgulandı.

Gündem 25.11.2020, 12:00 25.11.2020, 11:13
1084
ŞENLİK: ÜCRETSİZ EĞİTİM HER ÖĞRENCİNİN EN TEMEL HAKKIDIR
banner785

Saadet Partisi Düzce İl Gençlik Kolları Başkanı Bekir Şenlik, büyük bir özveriyle çalışan bütün öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı. Şenlik, “Öğretmene ve öğrenme faaliyetine değer verilmeyen bir ülkede sağlıklı bir geleceğin inşa edilmesi mümkün olmayacaktır. Eğitim Sisteminin yap-boz tahtasına çevrildiği, sürekli değişen sınavlarla büyük bir karmaşıklığın yaşandığı, öğrencilerin gelecek kaygısıyla eğitime devam etmeye çalıştığı bir ortamda üzerimize düşen mesuliyet her zamankinden daha fazladır.” diyerek eğitim sistemini eleştirdi.

Atama bekleyen öğretmenlere dikkat çeken Şenlik, “Yıllarca emek verip lisans eğitimi aldıktan sonra görevine ataması yapılmayan öğretmen adaylarını gündelik işlerde çalışmaya, inşaatta çalışmaya, garsonluk yapmaya zorlayan, onları psikolojik sorunlarla baş başa bırakan bu düzeni kabul etmiyoruz. Öğretmen adayları; yıllarca atanmayı beklerken sınavlara katılmakta, mülakat adaletsizliği, yeterli sayıda atamanın yapılmaması neticesinde mesleklerini icra edememektedir. Sınıflarda öğretmenlik yapması gereken insanların, yıllarca harcadığı emeğin hiçe sayılması, geçim derdi ile boğuşmaya mahkûm edilmesi kabul edilebilir değildir.” ifadelerini kullandı.

“ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BÜYÜK HAKSIZLIK”

“Ücretli öğretmenlik” adı altında çok düşük ücret karşılığında farklı bölümlerden mezun olmuş kişileri öğretmen olarak çalıştırılmasına sert çıkan Şenlik, “Ücretli öğretmenlik uygulaması hem düşük ücret verilen kişi, hem de atama bekleyen öğretmen adaylarına büyük bir haksızlıktır. Biz gençler olarak; emeklerin zayi olmadığı, ehliyet ve liyakatin önemsendiği adil bir ülkede yaşamak istiyoruz. İnsanın emeğini gasp eden, onu sefalete mahkûm eden bütün yaklaşımları reddediyoruz.” ifadelerini kulandı.

“ÖĞRETMEN MAAŞINI YÜK GÖREN ANLAYIŞI KABUL ETMİYORUZ”

“Öğretmen maaşlarını yük olarak gören Milli Eğitim anlayışını kabul etmiyoruz.” diyen Şenlik, atama bekleyen 700 binden fazla öğretmen adayına da değindi. Saadet Partisi Düzce İl Gençlik Kolları Başkanı Bekir Şenlik, “2018 yılında 40 bin öğretmen ataması yapılmış, o dönemde KPSS puanı iki yıl geçerli olduğu ve karma alım yapıldığı için 2018 yılında 40 bin öğretmen atamasına rağmen atanamayan adaylar 2019 yılındaki atamalara da başvurmuşlardır. Burada sorun, sınavdaki soru sayısının ve atamalardaki puan türünün değişmiş olmasına rağmen 2018 ve 2019 KPSS sınav sonuçlarının yüzdelik başarıya göre değil, puan üstünlüğüne göre yapılmış olmasıdır. İçeriği değişen, soru sayısı artan, esas alınan puan türü değişen sınavla öğretmen atamalarında hakkaniyetin sağlanması mümkün değildir. Daha önce de kamuoyuna "Karma atama çözümü için bilimsel çalışma yapıyoruz, bir iki hafta içerisinde açıklayacağız, kimseyi mağdur etmeyeceğiz" denmesine rağmen sorun halen çözülememiştir. Binlerce öğretmen adayı halen KPSS ve alım yöntemiyle oluşan mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedir.” sözleriyle sınav sistemini eleştirdi.

“ÜCRETSİZ EĞİTİM HAKKI HER ÖĞRENCİNİN EN TEMEL HAKKIDIR”

“Biz Saadet Partisi Düzce İl Gençlik Kolları olarak; kendi gencini, öğrencisini müşteri olarak gören hiçbir anlayışı kabul etmiyoruz.” ifadesini kullanan Şenlik, son olarak şunları kaydetti: “İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite dâhil ücretsiz eğitim hakkı her öğrencinin en temel hakkıdır. Ancak görmekteyiz ki büyük maddi zorluklarla mezun olan ve birçok sınava katılan öğrenciler mesleklerine atanamıyor, alanlarında çalışamıyorlar.”

“KPSS MAĞDURİYETLERİ GİDERİLSİN, ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI SONLANDIRILSIN”

24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle atama bekleyen bütün öğretmen adaylarımız adına çağrımızı yineliyoruz; KPSS mağduriyetleri giderilsin, ücretli öğretmenlik uygulaması sonlandırılsın ve atama bekleyen öğretmen adayları mesleklerine atansın. Bu vesileyle; gelecek nesiller için büyük bir özveriyle çalışan bütün öğretmenlerimizin öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.”

Yorumlar (1)
Suat 2 ay önce
Ogretmen adaylari iş bulduklarina dua etsinler
kapalı