banner851

banner614

Sigarayı Bırakma Poliklinikleri Halka Tanıtılacak

banner619

Düzce`de yürütülen Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı Kurulu kararları çerçevesinde, sigara bırakma polikliniklerinin halka tanıtımının, çalışma saatlerinin ve faaliyetlerinin duyurulmasına önem veriliyor.

banner846
Gündem 08.02.2011, 10:50
211
Sigarayı Bırakma Poliklinikleri Halka Tanıtılacak
banner844

Valilik tarafından yapılan açıklamayla, Düzce Üniversitesi bünyesinde hizmet sunan Sigara Bırakma Polikliniği hakkında bilgi verildi. Halkı bilinçlendirmek ve bırakma konusunda ihtiyacı olanlara tıbbi desteği sağlamak amacıyla Sigara Bırakma Poliklinikleri hizmet sunuyor. Sigara bırakma polikliniklerinin sigara bağımlılığının tedavisi için destek sağlayan merkezler olduğu bildirilirken, Sigara Bırakma Polikliniklerinin sigarayı bırakmada hastaların yakından izlenmesi, iyi motive edilmesi ve psikolojik destek sağlanması nedeniyle başarı olasılığını arttırdığı kaydedildi.

Valilik tarafından sigara bırakma polikliniği ile igili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Sigara poliklinikleri sigara mücadelesinin de odak noktaları, simgeleri olmakla birlikte topluma sigaranın zararları ve neden bırakılması gerektiği ile ilgili mesajlar vermektedir. İlimizde Düzce Üniversitesi bünyesinde hizmet sunan Sigara Bırakma Polikliniği'nde hastalardan öncelikle sigara alışkanlıklarıyla ilgili bilgileri içeren bir anket doldurulması isteniyor, akabinde yaklaşık olarak 30 dakika süren bir bilgilendirme toplantısı yapılıyor, Daha sonra hastalar Yrd. Doç. Dr.Leyla Yılmaz Aydın tarafından teker teker değerlendirilerek bırakma kararlılıkları, kişisel faktörleri ve uygun bırakma yaklaşımları açısından değerlendiriliyorlar. Bu görüşme, başvuranların sigarayı bırakmaya ne kadar kararlı olduğunu saptamayı amaçlıyor. Sigarayı bırakmada temel unsur, sigara alışkanlığı bulunan kişilerin zihinsel olarak kendilerini sigarayı bırakmaya hazırlamalarıdır. Bu nedenle kişinin bu kararlılığı taşıdığına karar verilirse, sigarayı bırakma polikliniği kapsamına alınarak tedaviye başlanıyor. Bu kararlılık halinin belirlenmesinden sonra, sigara alışkanlığınızın derecesini belirleyen testler uygulanıyor. Ayrıca mevcut olan hastalıklar ve daha önce geçirilen hastalıklar hakkında bilgiler alınarak genel bir değerlendirme yapılıyor. Sigarayı bırakma kararlılığıyla gittiğinizde sizden başlıca aşağıdaki testleri yaptırmanız istenebilir: Sigara içme oranınızı gösteren nefes havasında CO ölçümü Solunum fonksiyon testleri EKG ve bazı kan (üre, kreatinin, SGOT, SGPT) değerleri -Akciğer grafısi Test sonuçlarının alınmasından sonra, doktor tarafından sonuçlar değerlendirilerek, o an herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı belirleniyor. Daha sonra beraberce bir bırakma günü saptanarak sigara bağımlısı olan hastanında katılımı ile tedavi yöntemine karar veriliyor. Bırakma gününden sonra belirli aralıklarla kişilerin kontrolleri yapılıyor. Düzce Üniversitesi Sigarayı Bıraktırma Polikliniğinin diğer polikliniklerden hizmet sunum şekli farklı olduğundan yalnızca Salı günleri 14:00-16:00 saatleri arasında randevu ile hasta kabul ediyor. Bilgilendirme toplantısı tüm hastalara aynı anda ve günde bir defa yapıldığından hastaların saat 14:00'da poliklinikte hazır bulunması gerekiyor. Ayrıca Bakanlığımızın Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattından da vatandaşlarımız sigarayı bırakma ile ilgili destek alabilirler.

Haber; A. DEVELİOĞLU

Yorumlar (0)