banner851

banner614

SİT ALANLARI TAKAS EDİLECEK

Çevre Bakanlığı aralarında Düzce'nin de bulunduğu 6 ilde sit alanlarını belirledi. Düzce'de belirlenen 6 sit alanı elektronik ortama taşındıktan sonra takas yapılacak.

banner619
Gündem 18.09.2013, 15:01
263
SİT ALANLARI TAKAS EDİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan çalışma ile ülke genelindeki sit alanlarının envanteri çıkarıldı. İlk etapta aralarında Düzce'nin de bulunduğu 6 ilde sit alanlarını belirleyen Bakanlık, bu verileri elektronik ortama taşıyacak ve vatandaşın kamusal alanlardaki işlemler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayacak. Yatırım yapacak kişi alacağı arsanın sit alanı olup olmadığını bu sistem ile kolayca anlayabilecek. Tüm çalışmalar sonrası vatandaşın elindeki mevcut sit alanlarının takası da yapılacak. Böylece hem doğal alanlar korunacak hem de vatandaşın mülkiyet hakkı engellenmeyecek.

Doğal sit alanlarının imar transferi ve takas hakkı olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yeni düzenlemeyle sit alanında mülkiyeti alan vatandaşların mağduriyetine son vereceklerini söyledi. Konuyla ilgili çok sayıda vatandaşın insan hakları mahkemesine başvurduğunu ve kazandığını belirten Bakan Bayraktar, “Vatandaşın hakkını vermek ve doğal sit alanlarını korumak bir dizi çalışma yürütüyoruz. İnsanların arsası varsa, ya parasını vermeli, ya yerine arsa vermeli ya da imara açmalıyız” dedi.

Yapılan ön çalışmada en fazla sit alanının Muğla’da olduğu belirlendi. 6 bölge için 261 sit alanı olması beklenirken 333 alan olduğu ortaya çıktı. Muğla’da 197, Bursa’da 88, Kocaeli’inde 28, Sakarya’da 11, Düzce’de 6, Yalova’da 3 alan sit alanı olarak tespit edildi.

Haber: S. KAŞKIR

banner844
Yorumlar (0)