banner851

banner955

SOYAĞACI İLE İLGİLİ YENİ AÇIKLAMA

E-Devlet soyağacı sorgulama işlemi, yoğun ilgi karşısında askıya alınmıştı. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, yoğunluktan dolayı Alt-Üst Soy Sorgulama hizmetini geçici olarak durdurdu. Habertürk'e yapılan açıklamada "Günlük belirli bir kota açacağız" denildi.

Gündem 10.02.2018, 12:49 11.02.2018, 17:52
3616

Önceki gün saat 14.00’te hizmete giren uygulamadan gece 02.00’ye kadar yaklaşık 200 bin vatandaş soy bilgisinin çıktısını aldı. Gece sakinleşme beklenirken sistem 02.00- 04.00 saatleri arasında en yoğun anını yaşadı ve 2 saatte 110 bin çıktı alındı.

Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre; sistem, saat 04.00’ten sonra yoğunluk nedeniyle askıya alındı.

"‘Bugün bu kadar’ diyeceğiz"
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, Habertürk’e yaptığı açıklamada, bu kadar yoğunluk beklemediklerini söyledi.

Vatandaşların sakin olur diye gece saatlerini beklediğini belirten Güner, askıya alınan uygulamayla ilgili, “Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildi. Böyle bir kapasitenin yürütülmesi imkânsız” dedi. Kapasite tespit çalışmaları yapıldığını kaydeden Güner, “Soy sorgulama için günlük belirli bir kota açacağız. ‘Bugün bu kadar’ diyerek ertesi güne aktaracağız” dedi.

"Anne babayla daha fazla konuşsunlar"
Talebi normal gördüklerini söyleyen Güner, “Vatandaşlara hak vermek lazım. Neyle karşılaşacaklarını merak ediyorlar. Vatandaş biraz sabretsin. Anne ve babalarıyla daha fazla konuşup onlara sorsunlar. Biz hizmetimizin arkasındayız. Ne zaman açılacağı ile ilgili net tarih vermek çok zor. Kısa zamanda açılacak” dedi.

Sinan Güner, Alt-Üst Soy Sorgulama Uygulaması’nın neden hayata geçirildiği sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Bu hizmet zaten vardı. İl ve ilçe nüfus müdürlüklerinde dilekçe vererek, randevu alarak zaten talep ediliyordu ve oldukça fazlaydı. Kanunların el verdiği ölçüde anneanne, dede, torun gibi bilgilere ulaşmak mümkün. Daha önce vatandaş yan soylarını da öğrenmek için dilekçe veriyordu. Yetkililerin bu bilgileri vermesi yasak. İstediklerini alamayan vatandaş münakaşa çıkarıyordu. Bu sorunları çözmek istedik.”

Yorumlar (7)
pes 5 yıl önce
bunudami beceremediniz yaziklar olsun
Kaynşl 5 yıl önce
Bize Sıra emekli olurken gelir anlaşılan
Veysel Bağcı 5 yıl önce
Sen kimsin veya sen benim kim olduğunu biliyormusun. Evladim siz kimlerdensiniz, sizi kime soralim? Demiyecez, bi alt ust soy ciktisi rica edim dicez.
Vatandaş 5 yıl önce
Nepıçam ben soyumu
Noktaa 5 yıl önce
Dedenin dedesi sabancı mı çıkacak reis ne bu ilgi
gizli müşteri 5 yıl önce
kota açmak nedir. Bir devlet kendi sitemini tüm vatandşlara sınırsız açamaz mı ? çok iyi alt yapımız yok mu ? çok gelişmedik mi?
Sertanacar 5 yıl önce
Herkes nerden geldigini bilmezse olmazmi
19
parçalı bulutlu