banner851

banner955

TÜRK SAĞLIK-SEN 2018’İ DEĞERLENDİRDİ

Türk Sağlık Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş, yaptığı yazılı basın açıklaması ile geride bıraktığımız yılda sağlık çalışanlarının talepleri ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet gibi çözüm getirilmesi beklenen birçok sorun için gerekli adımların atılmadığını belirtti.

Gündem 28.12.2018, 11:34 29.12.2018, 14:42
816
banner1032
Türk Sağlık Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş yaptığı yazılı basın açıklaması ile 2018 yılını değerlendirdi. Sağlıkta yaşanan sorunların çözülemediğini ifade eden Çavuş, memurun maaş zammının da yetersiz olduğunu belirterek “Enflasyonu bırakın,  enflasyon farkından bile düşük kaldığı bir yılı yaşadık” ifadesinde bulundu.

“Maaş zammı, enflasyon farkından bile düşük kaldı”
2018 yılını değerlendiren Türk Sağlık Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş, “2018’de ekonomik sıkıntıların ortaya çıkardığı sorunları fazlasıyla hissettik. Yetkili sendika olarak gezenlerin basiretsizliği ve öngörüsüzlüğü ile attıkları imzalar sonucunda memurun maaş zammı, enflasyonu bırakın enflasyon farkından bile düşük kaldığı bir yılı yaşadık. Yılın son günlerinde hala ‘Malum-Sen’ başkanının zaten verilecek olan enflasyon farkı ocak ayında ödenmeli gibi tuhaf açıklamasıyla da aslında memurun zammına ve meselesine ne kadar uzak olduğunu bir kez daha cümle âleme ilan etmiş oldu” diyerek, ek zam taleplerini ve bu doğrultuda mücadele vereceklerini belirtti.

“Söz verilenin çok gerisinde kalınmıştır”
Sağlık çalışanlarının taleplerinin de karşılanmadığını ifade eden Çavuş,“Yıpranma payı ile ilgili bir düzenleme yapılmış fakat düzenleme beklenenin ve söz verilenin çok gerisinde kalmıştır. Bazı sağlık meslek mensuplarının kapsam dışında bırakılması, geriye dönük çalışmaları kapsamaması ve fiilen çalışmayan günlerle hesaplandığında 9 yıla 1 yıl olması hem kabul edilemez hem de çalışanlar için bir fayda getirmemektedir. Bunun yanı sıra sağlık çalışanlarının döner sermaye gelirleri 2018’de de azalmaya devam etmiştir. Döner sermaye sisteminin çalışanlar için revize edilerek yenilenmesi şarttır. Performansa dayalı döner sermaye gelirleri tüm çalışanlar için makul bir seviyeye çıkartılmalı adaletsizlikler ve belirsizlikler sonlandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Somut ve caydırıcı yaptırımlar uygulanmalı”
Sağlıkta şiddet olaylarının geride bıraktığımız yılda daha da arttığını belirten Şube Başkanı Çavuş, “2018 yılında sağlıkta şiddet artmaya devam etmiş ve adeta bir terör halini almıştır. Ne yazık ki çözüm olmazsa bu halin önümüzdeki yılda da sürüp gideceği aşikârdır. Bu nedenle sağlık çalışanlarına yönelik şiddet sorununa dair somut ve caydırıcı yaptırımlar uygulanmalıdır. Tutuklu yargılama, acil olmayan sağlık hizmetlerinden kademeli men edilme, sıfır toleranslı alan uygulaması çözüm noktasında öncelikli adımlar olmalıdır” ifadelerinde bulundu.

“Umarız ki 2019 yılı talepleri karşılar”
2018 yılını, ekonomik kayıpların hissedildiği bir yıl olarak nitelendiren Çavuş, “Umarız ki 2019 yılı, ek zam başta olmak üzere taleplerin karşılandığı, beklentilerin yerine getirildiği bir yıl olur.  Devletin verdiği görevle milletine hizmet eden kamu çalışanları için iyi ve önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

2019 yılında da mücadele vermeye devam edeceklerini belirten Türk Sağlık Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş, 2019 yılının coğrafyamıza, ülkemize ve milletimize huzur getirmesini temenni ederek ifadelerini tamamladı.

Haber: İ.İ.A
banner844
Yorumlar (6)
vatandaş 4 yıl önce
sizde olmasanız vah sağlık çalışanlarının haline
X 4 yıl önce
Şu krizde en az 1000 tl kaybımız var.haber yapmayı biliyorsunuz hemşire maaşı 4.500 diye. Bu ay hesabıma yatan 2.530 tl.yalan haberle insanları bize düşman etmeyin.sayın sendika bizim maaş bu kadar düşene kadar nerdeydiniz
. 4 yıl önce
Ekrem bey medyayı çok sevdimiş
sağlıkçı 4 yıl önce
Yetkili sendika nerede
Vatandas 4 yıl önce
SAGLIKCILAR KADAR FEDAKAR CALISAN . BAYRAM RESMI TATIL DEMEDEN. AMA HAKKINI ALAMAYAN MASADA BUÇUK RAKAMLARA SATAN SENDIKALAE OLDUGU SÜRECE KIYMET BILINMEZ.BITTI
Sağlıkçı 4 yıl önce
Varolun başkanım,Kamusen olmasa sesi çıkan kimse kalmayacak,sesimizi duyuran derdimizi anlatan üzerimizden kirli rant elde etmeye çalışmayan yiğit insanlar,Allah sizden razı olsun,satıcıları helak etsin inşAllah...
15
parçalı bulutlu