banner851

banner955

VALİ ATAY’DAN 12 KASIM MESAJI

Düzce Valisi Cevdet Atay, 12 Kasım 1999 Düzce Depreminin 22. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Atay, “Talihsiz yaşadığımız bu acı tecrübe, niteliksiz yapılaşmanın en vahim sonuçlarını karşımıza çıkardı. 'Deprem Öldürmez Bina Öldürür' sözünü asla unutmamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Gündem 11.11.2021, 16:09
560
VALİ ATAY’DAN 12 KASIM MESAJI

12 Kasım 1999’da yaşanan Düzce Depremi’nin üzerinden 22 yıl geçti. Düzce’nin yüzde 80’inin yıkan büyük felaket tarifi mümkün olmayan acılara neden oldu. Düzce Valisi Cevdet Atay, Düzce Depremi’nin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Vali Atay mesajında, “Düzce’miz, bundan 22 yıl önce 86 gün ara ile Ülkemizin yaşadığı en büyük felaketlerden biri olan iki büyük depremi yaşamıştır. Yaşanan felaket yüzlerce insanımızın ölümüne ve yaralanmasına, binlerce konut ve iş yerinin yıkılmasına, zarar görmesine neden olmuştur. 12 Kasım Düzce Depreminin yıl dönümünde, bir kez daha bu derin hüznü ve acıyı yüreklerimizde yaşıyoruz. Talihsiz yaşadığımız bu acı tecrübe, niteliksiz yapılaşmanın en vahim sonuçlarını karşımıza çıkardı. 'Deprem Öldürmez Bina Öldürür' sözünü asla unutmamalıyız. Önceliğimiz, Can ve mal kaybını azaltmak, hasar gören kritik binaların onarımlarını kısa sürede yapmak ve içinde yaşadığımız binalarımızı yönetmeliklere uygun inşa etmek olmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

“ÖNEMLİ OLAN RİSK YÖNETİMİNİ SAĞLAMAKTIR”

Afetlere karşı hazırlıklı olmanın önemine dikkat çeken Vali Atay, “Depremler her zaman olacaktır. Önemli olan risklerin azaltılmasına öncelik veren risk yönetimini sağlamaktır. Tehlike ve risklerin önceden tespiti, olası zararların önlenmesi, afet öncesi, afet anı ve afet sonrası büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple (İRAP) il afet risk planı hazırlanmıştır. Deprem Bölgeleri Haritası’na göre, yurdumuzun yüzde 92'sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu, İlimizin de deprem tehlikesi altında yaşadığı bilinmektedir. Ülkemizde 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi ve Düzce Depremi ile tedbirler artırılmış, vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi bakımından çalışmalar yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Bu kapsamda; İçişleri Bakanlığımız Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca 2021 yılı içerisinde ‘‘Türkiye Afet Eğitim Yılı’’ ilan edilmiştir. Bu kapsamda ilimizde başlatılan AFAD eğitim seferberliğinde yaklaşık 240 bin kişiye bu eğitimler verilmiştir.” Cümlelerini kullandı.

Atay, “Güzel İlimizin, bir daha böyle felaketlerle karşılaşmamasını temenni ediyorum. Depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyor, geride kalanlara sağlıklı, mutlu, hayırlı ömürler diliyorum.” dedi.

Yorumlar (2)
can 1 yıl önce
DÜZCEDE COK YIKILACAK BINALAR VAR YOLDA YÜRÜRKEN KAFAMI SOLA CEVIR SAGA CEVIR YIKILACAK BINALARLA DOLU ATIL SEHIR MERKEZI HE BERBART
Duzce 1 yıl önce
Gulumseyen fotograf koymak pek uygun olmamis sanki oncu haber...
Yeni Sayımız