banner851

banner614

Yasak 19 Temmuz'da başlıyor..

Eskiden oluşturulmuş her türlü sigara içme alanı 19 Temmuz 2009 tarihi itibarıyla kapatılacak.

banner619
Gündem 12.07.2009, 17:47
209
Yasak 19 Temmuz'da başlıyor..

Sigara yasağına bir hafta kaldı. Yasa restoran, cafe, bar gibi mekanlarda da tütün ürünleri tüketimini tamamen yasaklıyor. Kanun gereği demiryolu toplu taşıma araçlarında da özel vagonlar dahil hiçbir alanda tütün ve tütün ürünleri artık tüketilemeyecek.

Çalışma ortamlarının yangın merdivenlerinde, balkonlarında, merdiven boşluklarında ya da iki binayı birbirine bağlayan koridorlarında sigara ve tütün ürünleri kullanılamayacak. Çalışanların tümü artık sigaralarını bina dışına çıkarak içecek.

Kanun gereği, tütün ürünleri ile ilgili izmarit, paket, ağızlık, kağıt ve benzeri atıkları çevreye attığı takdirde kişiye Kabahatler Kanununun 41 inci maddesi gereği 25 TL idari para cezası uygulanacak.

Kanuna aykırı hareket eden işletme sorumluları ya da şirketler hakkında 500 TL den 5.000 TL'ye kadar idari para cezası uygulanacak. 18 yaşından küçüklere sigara satanlara da 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek. Vatandaşlar ceza için yetkili kamu görevlisi, belediye zabıta görevlileri, polis ve jandarma ile cezalar konusunda muhatap olacak.

Yorumlar (0)