banner851

banner955

Yeni Gelir Vergisi için taslak oluşturuldu.

Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte vergilerde de değişiklikler geliyor. Yeni Gelir Vergisi Kanun Taslağıyla vergi tarifesi de değişiyor.

Gündem 26.09.2008, 13:22
193
Yeni Gelir Vergisi için taslak oluşturuldu.

Yeni Gelir Vergisi Kanun Taslağıyla birlikte pek çok alanda yeni vergi oranları ve vergi değişimleri geliyor. Belge almayan çiftçilere kamu desteğini engelleyen düzenlemeyle küçük esnaf da, 50 YTL harç ödeyerek edineceği esnaf belgesi karşılığında vergiden istisna tutuluyor. Taslak ayrıca taksicilerin de aralarında bulunduğu meslek grupları için 6 aylık asgari ücretten az olmamak kaydıyla her iş kolu ve bölge için ayrı ayrı yıllık kazanç tespitini de öngörüyor.

Vergi Konseyi koordinatörlüğünde Konsey, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü uzmanlarınca hazırlanarak Maliye Bakanlığına sunulan Gelir Vergisi Kanun Taslağı üzerindeki çalışmalar yoğun bir biçimde devam ediyor.

Maliye Bakanlığı bürokratlarınca madde madde yeniden ele alınarak düzenlenen Taslağın bayramdan sonra Maliye Bakanı Kemal Unakıtan,ile yapılacak değerlendirmeler neticesinde son şeklini alması bekleniyor.

Maliye Bakanlığının düşündüğü sisteme göre, istisna kapsamına giren küçük esnaf, her yılın ocak ayında vergi dairesine giderek, 50 YTL karşılığında istisnaya ilişkin küçük esnaf belgesini alacak. Temmuzda yeniden vergi dairesine gidilerek, belge onaylatılacak. Temmuzda da harç alınıp alınmayacağı, çalışmalar sonucunda netleşecek.

Yeni Gelir Vergisi Kanun Taslağıyla birlikte vergi ödeyen özellikle esnafların bu durumdan nasıl yararlanacağı ise taslağın kabul edilmesiyle netlik kazanacak.

Yorumlar (0)
21
açık