banner614

YEŞİL DÜZCE YİNE İSTİLA ALTINDA

banner619

Düzce bir kez daha Amerikan Beyaz Kelebeği tehdidi altında! Geçen yıl geç kalan mücadele yüzünden şehri adeta istila eden zararlı yine her yanı sardı. Düzce Belediyesi'nin 'erken' başlayan ilaçlama çalışmalarına karşılık çarşı merkezinden Kalıcı Konutlar'a kadar bir çok bölgede kelebeğe rastlanması vatandaşları tedirgin etmeye başladı.

banner846
Gündem 21.06.2018, 13:01 21.06.2018, 17:58
1656
banner844

Başta dut ve fındık ağaçlarında yarattığı tahribat nedeniyle 'yeşil katili' olarak anılan Amerikan Beyaz Kelebeği kabusu Düzce'de yine baş gösterdi.

Erken mücadeleye rağmen...
Geçtiğimiz yıl köylerden şehre kadar inen ve bir çok mahalleyi adeta istila eden kelebekle mücadele bu yıl erken başlasa da beklenen etkiyi göstermedi. Özellikle meyve ağaçlarında verim düşüklüğüne neden olan kelebeğe 'dur' demek için İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirme ve dağıtılan ilaçlar doğrultusunda mücadele çalışması yapan vatandaşlar, yine de zararlıdan kurtulamadı.

Yine şehrin her yanına yayıldı
İlaçlı mücadeleye rağmen kökü kurumayan 'yeşil katili' yine şehrin her yanına yayıldı. Amerikan Beyaz Kelebeği'nin şu günlerde şehrin bir çok noktasında görülmesi 'Yine korkulan oldu!' dedirtti. Kalıcı Konutlar ve Aziziye Mahallesi başta olmak üzere bir çok ağaçta görülen kelebek yüzünden sıkıntı yaşayan vatandaşlar, her tarafı saran zararlı yüzünden kapı-pencere açamaz halde olduklarını belirterek, soruna daha yoğun mücadele ile çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Evlere kadar giriyor
Ağaçlarla sınırlı kalmayan evlere kadar giren kelebekten kurtulmak için her yolu denediklerini kaydeden tepkili Düzceliler, yaşadıkları mağduriyetin son bulması çağrısı yaptı.


Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (12)
Ayşe 3 yıl önce
Ne erken ilaçlaması ya nasıl ilaçlama yapildiginida gördüm ilacı koklatip gittiler ağaçlara böyle mi ilaclamami olur
Sadettin Akıllı 3 yıl önce
Bence bu tırtılları toplayıp Çinlilere satalım. Ülke ekonomisine katkı olur
İRFAN 3 yıl önce
ARKADAŞ HEM BELEDİYELER HEM İL İLÇE TARIM MÜDÜRLÜKLRERİ BİRLİK İCERSİN DE TOPLUCA TÜM DÜZCEMİZ AYNI GÜNDE İLAÇLANSIN SİYASİLERDE NUTUK ATMAYI BIRAKIP ÇÖZÜM BULSUNLAR YAZIK DÜZCE MİZE
VATANDAŞ 3 yıl önce
Hangi erken ilaçlama???Geçen sene ilaçlı mücadeleye erken başlanacağı ve kalıcı çözüm bulunacağı söylenmişti.Belediye kurduğu 4 ekiple haziran ayında ancak ilaçlamaya başlayabildi.Yine geç kalındı.Bu gidişle yeşillik diye birşey kalmayacak.Bütün şehir istila altında..
isimsiz 3 yıl önce
makinaya az ilaç kullanılıyor simdi ilçe belediyeleri muhtarlara örneğin x köyü muhtarına 10 ilaç verildi muhtar köy için makinaya 5 ilaç koyouyor 5 ilacda kendine kalıyor böyle yapıyorlar yoksa fayda edicek....
Zirai ilaç bayi 3 yıl önce
Doğru ilaç kullanılmadan hiçbir netice alamassınız gelin benim bahçede bir tane bulun
Fiki 3 yıl önce
Soylede adini bizde alalim
Harun 3 yıl önce
İlacı söylede bizde faydalanalım
.. 3 yıl önce
Heryeri atlamadan ilaclamak gerekli unutulan agaclardan yine cogaliyorlar
Mesut gel 3 yıl önce
Tahmini 3 sene sonra ağaçları yakmaya başlar millet bu illet yüzüne bi çare bulunmazsa
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25°
parçalı az bulutlu