banner851

banner614

YIL SONUNA KADAR TAMAMLANACAK

banner619

Akçakoca'nın önemli tarihi değerlerinden olan Ceneviz Kalesi'nde 2 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Resul Taştan, yaptığı açıklamada, "Yıl sonuna kadar kulenin gezi yolları ve çevre düzenleme çalışmalarını bitirmiş olacağız. Ahşap korkuluklarımız, teraslarımız bitme aşamasında. Düzce'mizin incisi Akçakoca'ya güzel bir hareket getirecektir." dedi.

banner846
Gündem 25.09.2019, 10:35 25.09.2019, 11:43
1324
banner844

Cenevizliler tarafından Karadeniz'den geçen ticari gemilerin güvenliğinin sağlanması ve denetlenmesi amacıyla inşa edilen kalede 2 yıldır yürütülen restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla bölge tarihinin gün ışığına çıkarılması ve turizmin canlandırılması amaçlanıyor

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan 8 asırlık Ceneviz Kalesi'nde, Kültür Bakanlığı koordinesinde yürütülen kazı çalışmalarıyla bölge tarihinin gün ışığına çıkarılması ve turizmin canlandırılması amaçlanıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Resul Taştan, yaptığı açıklamada, kalede restorasyon, kazı ve çevre düzenleme çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Oluşturdukları son revize projenin de onay gördüğünü ve çalışmalara başlandığını anlatan Taştan, "Kurul kararına göre yeniden düzenlemesini yapıp, yıl sonuna kadar kulenin gezi yolları ve çevre düzenleme çalışmalarını bitirmiş olacağız. Ahşap korkuluklarımız, teraslarımız bitme aşamasında. Düzce'mizin incisi Akçakoca'ya güzel bir hareket getirecektir. Burası turistlerimizin gezip görebileceği, turistik zenginliklerden önemli bir yer olacaktır." diye konuştu.

Taştan, restorasyon çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğini ve çalışmaların ardından bölgeye gelen turist sayısında artış beklediklerini sözlerine ekledi. (AA)

Yorumlar (5)
Senai 2 yıl önce
Yıkılsa da yerine güzel bir tesis yapılsa Akçakoca için daha yararlı olur
Tayfun 2 yıl önce
Cenevizliler bu kaleyi iki senden çok daha kısa zamanda yapmışlardır. Bizim işler niye böyle uzuyor bilmem. Tamirat bitince bakcaz eskisiyle aynı.
Sünger Bob 2 yıl önce
Aha Bi sünger Bob daha yapıyolar. Camlarını bari pimapen yapmayın ya
YAVUZ 0881 2 yıl önce
Yıkın gitsin restorasyon yapılıyor diyerek kaç kişi ihya oldu belli değil meseleyi kökten halletmek için yıkın gitsin devletin parası boşa gitmesin
Tarihçi 2 yıl önce
Adı Ceneviz kalesi ama aslında Bizans kalesi olduğu kesin Taş işçiliği, mimari özelliklerde italyan etkisi yok. Bölgede İtalyanlara ait buluntu yok. Kayıtlarda cenevizliler buraya kale dikti diye bir bilgi de yok. Ayrıca Restorasyon Faciası olmuş. Orjiinaliyle hiç alakası kalmamış.