“BURADAKİ PROBLEM BELEDİYEDEN KAYNAKLI” “BURADAKİ PROBLEM BELEDİYEDEN KAYNAKLI”

Günümüzde hava sıcaklığının yükselmesiyle, halkın bilinçsizce hareket etmemesi ve gerekli tedbirleri alması konusunda Düzce İl Sağlık Müdürlüğünden bilgilendirmeler yapıldı.

Mevsim normallerinin üstüne çıkan hava sıcaklıkları sebebiyle vatandaşın olası olumsuzluklara karşı dikkat etmesi gerektiği ifade edildi.

Mevsim şartlarına uygun giysiler tercih edin”

Yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Sıcak çarpmasından korunmak için mevsim şartlarına uygun, terletmeyen, hafif, rahat ve açık renkli giysiler tercih edilmesi, şapka, şemsiye, güneş gözlüğü gibi güneşten koruyan ekipmanlar kullanılması, güneşe çıkmadan en az yarım saat önce güneş kremi sürülmesi ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınması; her gün en az 2-2,5 lt (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmesi gerekli. Yaz aylarında mümkün olması durumunda her gün duş alınması gerekmektedir.  Aşırı sıcak havadan en çok etkilenen kişilerin; kronik hastalığı olan, 65 ve üstü yaşta olan, 4 yaşından küçük olan, kilo problemi yaşayan ve gebe olan vatandaşların etkilendiği bildirilirken özellikle bu gruptaki kişilerin aşırı sıcak havada mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamaları sağlık açısından önemlidir.”