,“Evvel Zaman İzinde” projemiz, masal yolu ile çocukların pedagojik gelişimlerine ışık tutmaya çalışan, masalların sihirli ve tılsımlı dünyasına onları dahil ederek güzel bir eğitim öğretim faaliyeti gerçekleştirmeyi amaçlayan, değerlerimizi aşılamayı amaçlayan bir projedir.” Dedi.

Düzceli Hayırsever Hacı Hidayet Türkseven tarafından özel gereksinimli bireylerin eğitim alabilmesi için inşa ettirilen Hacı Hidayet Türkseven Özel Eğitim Uygulama Okulu, verdiği eğitimin yanı sıra sosyal projelerle de engelli öğrencileri hayata bağlıyor.  Hacı Hidayet Türkseven Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Uzunmustafa İlkokulu ortaklığıyla, özel gereksinimli öğrencilerin, özel gereksinimde bulunmayan tipik gelişimlerine devam eden öğrenciler ile bir araya gelmesi amacıyla hayata geçirilen “Evvel Zaman İzinde” projesi kapsamında bir araya geldi.

Whatsapp Image 2024 05 03 At 14.44.37

Hacı Hidayet Türkseven Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda düzenlenen etkinliğe, Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın, Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlikten Sorumlu Şube Müdürü Mehmet Özgüngör’ün yanı sıra veliler ve öğrenciler katıldı.

Whatsapp Image 2024 05 03 At 14.44.38 (2)

“Evvel Zaman İzinde” projesi kapsamında, Uzunmustafa İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerinden oluşan bir grup çocuk, Hacı Hidayet Türkseven Özel Eğitim Uygulama Okulu’na giderek, hazırladıkları folklor gösterileriyle Özel Gereksinimli akranları ile kaynaşarak doyasıya eğlendi.

Whatsapp Image 2024 05 03 At 14.44.37 (1)

Ardından, İlkokul öğrencileri Özel gereksinimli arkadaşlarının öğretmenleri eşliğinde hazırladıkları, ürünlerden oluşan sergi alanlarını gezdi. İl Milli Eğitim Müdürü Aydın’da beraberinde öğretmenler ,veliler ve çocuklar eşlik etti.

Whatsapp Image 2024 05 03 At 14.44.38

Daha sonra, öğrenci ve velilerle birlikte, Özel gereksinimli öğrencilerin ve öğretmenlerinin hazırladığı Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler adlı tiyatro gösterisini izlemek için konferans salonuna geçen Aydın, Tiyatro girişinde kendisine bilet uzatan öğrenciden bilet alarak salona girdi.

Whatsapp Image 2024 05 03 At 15.02.47Yapılan tiyatro gösterisinin ardından, özel gereksinimli öğrencilerin hazırladıkları ritim gösterisi renkli anlara sahne oldu.

Öte Yandan Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın, beraberinde Hacı Hidayet Türkseven Özel Eğitim Uygulama Okulu müdürü ve öğretmenleri ile birlikte, okulu gezerek yapılan çalışmalar ve faaliyetler hakkında bilgi aldı.

Whatsapp Image 2024 05 03 At 14.46.17 (3)

Konuya İlişkin Öncü Haber’e değerlendirmelerde bulunan Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlikten Sorumlu Şube Müdürü Mehmet Özgüngör, “Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hacı Hidayet Türkseven Özel Eğitim Okulu aynı zamanda Uzunmustafa İlkokulu’nun da müştereken hazırlamış olduğu bir çalışmadır. Programda görmüş olduğunuz aslında Türk Milli Eğitimi’nin ilke ve amaçlarının bir icabı olarak, aynı zamanda modern eğitim bilimi ve pedagoji sahasının gelişen yeni paradigmalarının gereği olarak kapsayıcı eğitimin uygulama örneğidir.

1-316Burada özel gereksinimli bireylerin eğitim ve öğretim faaliyetleri sürdürülüyor. Özel gereksinimde bulunmayan, tipik gelişim gösteren çocuklarımız gelerek, kendi folklorik ögelerle bezenmiş danslarını gerçekleştirerek, burada özel gereksinimli arkadaşlarıyla bir araya gelmiş oldular.

Whatsapp Image 2024 05 03 At 14.44.37 (2)

Kapsayıcı eğitimin temel amacı gereği, mümkün mertebe özel gereksinimi olan bireylerle, tipik gelişim gösteren çocuklarımızın, gençlerimizin ve vatandaşlarımızın bu model kapsamında bir araya gelerek entegre olmalarını temin etmektir.

“Evvel Zaman İzinde” projemiz, masal yolu ile çocukların pedagojik gelişimlerine ışık tutmaya çalışan, masalların sihirli ve tılsımlı dünyasına onları dahil ederek güzel bir eğitim öğretim faaliyeti gerçekleştirmeyi amaçlayan, değerlerimizi aşılamayı amaçlayan bir projedir.

Bu projenin gereği olarak, birkaç istasyonda çocuklarımıza masal kahramanları kostümleri eşliğinde, masallar anlatarak, onların iç dünyalarına yönelik faaliyetler gerçekleştirmeyi amaçladık.

Whatsapp Image 2024 05 03 At 14.44.39

Aynı zamanda bir tiyatro gösterimi oldu. Bu tiyatro gösteriminde de bir bilet temin edebilmek adına, tipik gelişim gösteren çocuklarımız yanlarında fideler getirdiler. Bu fideleri Özel Eğitim Uygulama Okulu’ndaki seraya diktiler. Burada aynı zamanda bir bağlanma, birbirini anlama ve empati görmüş olduk.” İfadelerini kullandı.

ÇOCUKLAR HEM EĞLENDİ HEM DE ÖĞRENDİ ÇOCUKLAR HEM EĞLENDİ HEM DE ÖĞRENDİ

Whatsapp Image 2024 05 03 At 14.46.17 (2)

Etkinliğin ardından, okulun bahçesinde Özel Gereksinimli öğrenciler için oluşturulan hobi bahçesinde Uzunmustafa İlkokulu öğrencileri, özel gereksinimli öğrencilerle birlikte çilek toplayarak, fide dikti.

Haber: Zeki AŞIKOĞLU

Kameraman: Burak GÜR