Düzce’nin önemli bir nüfusunun yaşadığı Bahçeşehir Bölgesi’nde okulların açılmasının ardından daha da içinden çıkılmaz hal alan toplu ulaşım sorunu acil çözüm bekliyor.

Hafta içi her sabah 07:30 seferini yapan otobüse binen şanslı yolcular balık istifi gibi yolculuk ederken, doluluk yüzünden araca binemeyenler ise uzun süre beklemek zorunda kaldıkları için ya işlerine ya da okullarına geç kalıyor. Eylül ayından bu yana devam eden bu sancılı süreçle ilgili Düzce Belediyesi’nin ek seferlerle yaraya merhem olmasını bekleyen Bahçeşehir sakinleri, haftalardır süregelen çözümsüzlüğe isyan ediyor. Bu konuyu gündemine alan Öncü TV’nin haberinden sonra belediye cephesinden açıklama geldi.

Filmler ve TV 9.10.2023 14_26_17

Düzce Belediyesi’nden açıklama

Düzce Belediyesi Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Levent Sivrikaya, yaptığı bilgilendirmede, kalıcı iyileştirme üzerinde çalıştıklarını aktardı. Sivrikaya, şunları kaydetti: “Sevgili Öncü Ailesi bugün yapılan ulaşımla ilgili haber üzerine açıklama yapmak istedim. Haberinizin başında dediğiniz gibi servis ücretlerine gelen zamdan dolayı öngördüğümüzün üzerinde bir yolcu kapasitesine ulaştık bundan önce yapmış olduğumuz çalışmada 10 araç alarak sistemimize ilave ettik fakat sabah saatlerindeki yolcu yoğunluğu en üst seviyeye ulaştı şu anda bununla ilgili de artan maliyetleri de göz önünde tutarak bir dönüşüm çalışması yapmaktayız. En kısa zamanda Belediye Başkanımız sayın Faruk Özlü beyin talimatları doğrultusunda vatandaşlarımızı rahatlatma adına çözüm üretmekteyiz, saygılarımla arz ederim.”

İşte Düzceliler’in haykırışları

Diğer yandan aylardır toplu ulaşımda tam anlamıyla ‘eziyeti’ yaşayan Düzceliler, bu önemli sorunu gündemine alan Öncü Haber’e teşekkür ederken, site ve sosyal medya hesaplarına yaptıkları yorumlarda şu ifadeleri kullandı:

“Ulaşım sistemi maalesef berbat”

Cemil Tütüncü: Baştan beri toplu taşı

Ali Güney: Niye sabah servisini büyük otobüsleri koymuyorlar yazıklar olsun vatandaşa eziyet çektiriyorlar

Yasemin Üçel: 16, 40 ve 14 bu hatlarda daimi büyük otobüs şart.

Neriman Ozan: Tamamen rezillik otobüsler

Kerim Yeşilbayrak: Nesi vardı da büyük otobüsleri kaldırdılar. Taksi kadar minibüsle trafiği felç ediyor. Bundan 100 tane olacağına, adam gibi 50 tane büyük olsa

Erol Sertoğlu: BMC otobüsleri var 25 kişilik, bir de büyük otobüsler var. Düzce Belediyesi, onları o saatte oralara koyabilir.

Ubeyd Yeşil: Ulaşım sistemi maalesef berbat

Vatandaş: Sonunda haber yaptınız bu konuyu teşekkürler. Okulların açılmasıyla tam bir rezalet oldu 16 ve 40 numara. İşe gitmek için o da binebilirsen otobüse üst üste tam 1 saat çile. Buyursunlar bir sabah durakta kendileri beklesinler.

Cash81: Faruk Özlü’nün Düzce halkına attığı en büyük gol. Birileri zengin olacak millet tıkış-pıkış konserve kutularında Düzce halkına layık gördüğü hizmet.

Aysel Uysal: Zabıta ve ulaşım neden denetlemiyor görevi değil mi? Araç sahipleri para kazanacak diye millet bu şekilde taşınmaz ki.

“Cep hırsızlarına davetiye çıkıyor”

Yorumcu: Halkın bunların gözünde pul kadar değeri yok. Utanmazlar. Bahçeşehir’e büyük otobüsleri koyun bilhassa 12. Bölge’ye çünkü Anıt Meydanı’na gelene kadar herkes 12’ye biniyor. 12 numara yolcusu hep ayakta kalıyor ve insanlar geç kalıyor işine gücüne. Haklı olarak dolmuşlar, araba dolu diye durmuyor duraklarda.

Vatandaş: Cep hırsızlarına davetiye çıkıyor, cüzdanım çalınsa belediyeyi dava edeceğim. Ayrıca hani Müslüman’dık? Her yerimiz herkese değiyor? Nedense beyaz Ford’la gezen denetçiler doluluk olduğunda neredeler? En başta minicik minibüsleri bu şehre almak ne kadar doğruydu?

Maz: Bir şey bilir gibi yaptı bunları. Yok 10 dakikada bir otobüs gelecekmiş de yok şöyleymiş. Sayın Faruk Özlü kaybedeceksin. İnsanların sorunlarını çözmek yerine Düzce’ye gerdanlık yaptır sen. Düzce’nin kullandığı minibüscükler diğer şehirlerin 3. farklı ulaşım aracı. Bizde de yer bulursan gidersin evine yoksa 10 dakika sonra denilip 30 dakika gelen otobüsleri kullanırsın.

“Çok küçük arabalar”

Efe Muhammet Can:  Sayın belediye başkanımız sesimizi duyun.

Seyfi Yıldırımoğlu: İşimiz hizmet diyorlar.

Sibel Gül: Çok küçük arabalar, tıķış tıkış gittik.

Ayşe Dadak Kaptan: Aynı sıkıntıyı her sabah biz de çekiyoruz 33 numara Tepecik’ten dolu geliyor. 8 veya 10 kişiyi durakta bırakıyor, almıyor. Lütfen en kısa zamanda buna bir çözüm bulunması gerekiyor önümüz kış kimse mağdur edilmesin.

Hanife Erzurum: Ben bir de şunu hatırlatayım bebek arabalarını kapatmayanlar da var yedi numara birden yirmi yedi numaralı otobüslerden zaten küçük araba eskiden binmeden uyarılıyordu arabalar büyük olduğu hâlde biletsiz yolcu binemez diye yazı vardı, neden ‘Bebek arabalarını kapatalım.’ diye yok. Ben ayağım ameliyatlı ayakta gidiyorum. Bir de bilet basıyorum onlar iki kişilik yer kaplıyorlar tek bilet basılıyor. Beyaz Masa’ya şikayette bulundum.

Çağlar Kurt: Bu otobüslerle olmaz bu iş bir an önce Beçi’de kullanılan yeşil otobüslere dönmesi gerekiyor

Seyfullah Keçeci: Olur mu tüm Türkiye ulaşımda Düzce’mizi örnek alıyor balık istifi nasıl yolculuk yapılır?

Anıl Kaplan: Koca koca otobüsleri kaldırıp beş kişi binince dolan otobüsleri koyarsanız böyle olur.

Önel: Bu minibüsler yüzünden gideceksin Faruk Özlü

AKÇAKOCA’YI SAĞANAK VURDU AKÇAKOCA’YI SAĞANAK VURDU

“En sonunda sesimiz duyulmuş”

Kadir: Aaa olur mu hiç. Belediyenin yaptığı ki hiç görmedi anketlerde bu minibüscüklerden bütün Düzce memnun.

Ayşe Ecrin Ayyıldız: En sonunda sesimiz duyulmuş otobüsün dolmasıyla kalmıyor çoğu yolcu da bir sonraki saate kalıyor dolu diye almıyorlar.

Emel Beste: Ben evlatlarımız için aramaktan bıktım. Her sabah ya 2 veya 3. arabaya binebiliyorlar ya balık istifi gibi gidiyorlar. O saatte 06.45-07.30 arası büyük araba çıksın dedik biz anneler olarak ama maalesef Bahçeşehir’de sesimizi duyuramıyoruz. Bir de bu evlatlarımız indikleri duraktan tekrar okullarına sırtlarında kilolarca ağır çantalarla yürüyor sonra gelecek bekliyoruz. Yorgun başladıkları derslerden üstelik geç kalınca yarım gün yok yazılıyorlar.

Hülya Köse: Aynen kibrit kutusu kadar arabalar yolcular istif gibi şimdi kış geldi ortalık grip salgını nefes alamıyoruz ücretler arttı. Ozaman büyük otobüsler geri gelsin insanlar öğrencileri mağdur etmeyin lütfen.

“Her sabah aynı çile”

Zeliha Yalçınar: Yer yok öncelik yaşlı ve bebek arabası ile olanlara yer verin denilse de otobüs şoförler ‘İn, binme.’ diyor. Tıklım tıklım ve sadece size laf eden otobüslere binmek çok kötü bir durum 18 numara Metek hattı aynı sorun. 5 senedir burada yaşıyorum otobüs kullanmak çok zor bir şey oldu.

Sultan Öztürk: Bazı şoförlerden memnun değilim. Saygısızlar.

Nursel: Gerçekten arabalar çok küçük 07.30 iş saati, 4 araba koyun insanlar işlerine gitsin

Taha Vardar: Millet 1 saatte Ereğli’den Düzce’ye geliyor. Biz 1 saatte Kalıcı’dan çarşıya gidemiyoruz. Sözün bittiği yerdeyiz. Her sabah aynı çile.