Yıllardır hem Düzceliler’in hem de çevre illerin hayvan ticaretine uğrak noktası olan Mergiç Mahallesi’nde bulunan hayvan pazarı, alıcıların da celeplerin de kâbusu yaşadıkları bir yere dönüştü.

Düzce Belediyesi tarafından ihale yoluyla özelleştirilen pazar, adeta izbe bir yere dönüştü.

Soğuk kış günlerinde çamur, su birikintileri ve hayvan pisliği içerisinde müşterilerini ağırlamanın umuduyla sabahın ilk saatlerinde pazara gelen Celepler her akşam büyük bir umutsuzluk ve hayal kırıklığıyla evinin yolunu tutuyor.

WhatsApp Image 2023-02-02 at 10.51.51 (1)

HEM BAKIM YAPILMIYOR, HEM FAHİŞ FİYAT İSTENİYOR

Üstüne üstlük İşletmesini yürüten firma tarafından bakımı ve hijyeni sağlanmayan, kaderine terk edilen pazara satış yapmak için gelen Celeplerden hayvan başına 70 TL para talep ediliyor.

“DÜZCE’DE HAYVANCILIK BİTİYOR”

10 hayvanıyla pazara gelen bir cekebin günlük 700 TL para ödediği pazarda alıcıların çamur içerisine girip hayvan almaya gelmediğini kaydeden celepler, bu şekilde devam ederse Düzce’de hayvan ticaretinin biteceğini ön görüyor.

“Para kazanma hayaliyle gelip cebimizdekini de buraya bırakıp gidiyoruz.”

Belediyeye müracaat ettiklerini dile getiren celepler, “başkan yardımcısına yönlendiriyor, yardımcı müdüre yönlendiriyor, o başkasına yönlendiriyor buraya geliyoruz, işletmeci hayvan başına 45 ila 70 lira ödemezsen hayvan satamazsın diyor. Ödüyoruz ama ortam çok pis ve bakımsız olduğu için müşteri gelmiyor. Para kazanma hayaliyle gelip cebimizdekini de buraya bırakıp gidiyoruz.” Diyerek yetkililerden bir an önce, Düzce’de hayvancılık bitmeden çözüm bulmasını talep ediyor.

WhatsApp Image 2023-02-02 at 10.52.01 (1)

Konuya ilişkin şikâyetini Öncü Haber mikrofonunda dile getiren celepler şu ifadelere yer verdi;

“Düzce hayvan pazarı fahiş fiyatlarından dolayı pazara girmeme kararı aldık tüm esnaf arkadaşlar olarak. Çevre illere bakarsak, 7 TL, 20 TL gibi hayvan başı fiyat tarifesi var. Bizim Düzce pazarında yılbaşından önce 20 TL idi. 30 TL zam yapıldı, fiyat 30 TL’ye çıktı. Şu anda 70 TL gibi bir fiyat söylendi geçen hafta bize. 70 TL’den tekrar 45 TL’ye düşüş oldu ama yine bu fiyat bize fazla geldiğinden dolayı pazara girmeme kararı aldık. Pazaryerinde tekrar bir anlaşma sağlanana kadar girmeyeceğiz.

“Çevre illerde 7 ila 20 lira, bizde 45 ila 70 lira”

Bizim esnaf arkadaşların tek isteği belediye veya bu işlerle ilgilenen kim varsa bizim sesimizi duymaları. 20 TL olur ya da 25 TL olur artık belediyeye ya da işletmeciye kalmış. Ama işletmecinin verdiği 70 TL ya da 45 TL gibi fiyatlara razı değiliz.

Zaten çevre illerde de pazara giriş fiyat listesi belli. Sakarya’ya girdiğiniz zaman 7 TL, en pahalı pazarlardan bir tanesi 20 TL.

WhatsApp Image 2023-02-02 at 10.51.48

Verdiğimiz paranın karşılığında hizmet de zayıf. Temizlik kötü, soba bazen yanmıyor. İyileştirme istiyor vatandaş, yıllardır kimse ses çıkarmamış. Derdimiz vatandaşın, esnafın sesini duyurmak.

Ben dış pazarlara da gidiyorum her hafta. Mesela Afyon, Isparta, Burdur gibi yerlerde küçükbaşlarda 10 TL’den giriş var. Büyükbaşlar için de 20 TL alıyorlar. Boş arabalardan da 10 TL alıyorlar. Ama biz Düzceli olduğumuz için de tüm esnaf arkadaşlardan küçükbaş baş için 15 TL idi. 2-3 ayda bir zam geliyor. Şimdi küçükbaş için 35 TL verip de büyükbaş için de 30 TL alıp bu mantıksız bir olay.

WhatsApp Image 2023-02-02 at 10.51.47

Bir koyun alıyorsun 2.000 TL adak satacaksın burada zaten giriş 20 TL araba yakıtı 50 TL oldu 70 TL. Zaten bir koyundan 100 TL kazanıyorsun. Herkesin çoluk çocuğu var ya. Yani buna yetkililer bir çözüm bulsunlar ki esnaf biraz rahat etsin. Hadi kurbana kadar 30 TL olsun burada herkes buna mutabık. Büyükbaş 30 TL hadi küçükbaşta 15 TL olsun. Biz kazanamıyoruz. Kazanamadığımız için de burada Pazar kurulmasının bir anlamı yok. Burada yetkililer ihale yapmış. İhale de biraz pahalı olduğundan işletmeciler de pahalı almış. Ona da hak veriyorum onunda çoluğu çocuğu var. Buna da Sayın belediye başkanımız biraz yardımcı olsun. Başka illerde bu kadar pahalı değil neden Düzce’de böyle olsun. Herkesin borcu var alacağı var. Kimse borcunun harcını ödeyemiyor.

WhatsApp Image 2023-02-02 at 10.51.21

“bizim Düzce pazarımız bitecek!”

Bu sefer dışardan Düzce’ye gelenler Düzce’de sıkıntı var, Düzce’ye gitme diyecekler. Ne olacak bizim Düzce pazarımız bitecek.

Mesela Adapazarı’ndan geliyorlar buraya. Diyorlar ki Düzce’ye gelme. Bu adam esnaf, bir ekmek parası için geliyor buraya. Tarım bize bunu söylüyor. Bizim halimiz ne olacak? Yetkililer buna bir çözüm bulsun ben bu kadar diyorum.

Mehmet Dadak: 22 senedir Düzce’de oturuyorum. Burada hayvan pazarını şahsiye vermişler. Her hafta da zam yapıyor. Her geçen hafta fiyatları arttırıyorlar. Şimdi de 70 TL’den 45 TL’ye inmiş. Biz her hafta buraya 10, 15 tane hayvan getirdiğimiz zaman kurtaramıyoruz. Her yerde hayvan başı 7 TL, 10 TL. Devlet büyüklerimiz el atsın bu pazara. Biz idare edemiyoruz. Borcumuz var, harcımız var. Biz geçimimizi hayvan üzerine yapıyoruz. Zaten saman ve yem pahalı! Bu yapılan zulümdür. Başkana gidiyoruz o başkasına yolluyor herkes başkasına yolluyor.

WhatsApp Image 2023-02-02 at 10.51.49 (2)

“Kirasını peşin ödüyorum yine günlük tekrar para istiyorlar”

Onur Arabacı: Küçükbaş hayvan satımı yapıyoruz biz. Aşağı yukarı 2 sene önce 7,5 TL hayvan başı pazara giriş fiyatı veriyorduk. Şu anda 50 TL oldu. Kuzuda, koyunda 50 TL. Yani biz hiçbir şey kazanamıyoruz. Geçen hafta 30 TL’ye düşürdüler. Kurban Bayramı’nda bana 2.000 TL’ye bana kompartıman kiralıyorlar. Burası senin diyor tamam. Bu kompartımanı kiraladım ben. Kiraladığım gün başına benden para istiyor. Kiraladığım yerden koyun başına ben yine para ödüyorum. Bu karda olmaz. Hiçbir şey kazanamıyoruz.”

WhatsApp Image 2023-02-02 at 10.51.58 (3)

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA GELDİ

Konuya ilişkin olarak haber ekibimiz Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden’i arayarak konuya ilişkin bilgi aldı. Söz konusu iddiaları cevaplayan Günden;

“Geçen hafta Perşembe günü bugün itiraz eden esnaf arkadaşlar ve ihaleyi alan Oktay Bey ile birlikte belediyede benim odamda toplantı yaptık. Hep beraber konuşup kendilerinin rızasıyla bu fiyatlarda mutabık kaldık. Aralarında yaşanan anlaşmazlıktan dolayı bugün meseleyi bu noktaya getirdiler. Odada hep beraber konuştuğumuzda alınan karara hiç kimse itiraz etmedi, sonrasında da bu esnaf arkadaşlar bana teşekkür mesajı gönderdi.

Gelinen noktada yaşanan olumsuzlukların belediyeyle ilgisi yok, Oktay Bey ile esnaflar arasındaki anlaşmazlıktan doğan bir gerilimdir.

Biz bu fiyatı 25 liraya da indirseydik, ihaleyi alan kişiyle esnafların arasındaki çekişmeden dolayı bu gerilim yine çıkacaktı.

Öte yandan bugün bu tatsızlıklar yaşanmasaydı ihaleyi alan Oktay Bey, oraya kantar, masa sandalye çay ocağı kurup bunları da bedelsiz olarak kullandıracaktı oradaki esnaf arkadaşlara…”

Haber – Ahmet Çelik