Kurban Bayramı dolayısıyla vatandaşların dışarıya bilinçsizce bıraktığı kemik ve et parçaları, sokak hayvanları için büyük bir tehlike arz ediyor. Öncü Haber ekibi Vet. Hek. Fatma Rumeysa Aydın ile kedi ve köpek sağlığı kapsamında bir röportaj gerçekleştirdik. Kurbanın yenilmeyen kısımlarının çok dikkatli bir şekilde toprağa gömülmesi gerektiğine dikkat çeken Veteriner Hekim Aydın ayrıca etlerin üzerinde çoğalan zararlı bakteriler hakkında da çeşitli bilgiler verdi. Sözlerine ilave olarak üzerine çiğ et bulaşmış naylon torba ve kapların da ciddi bir şekilde temizlenmesi gerektiğine vurgu yapan Aydın, insanların ve hayvanların sağlığı için bu uyarıların dikkate alınmasını istedi. 

“Kurbanın yenilmeyen kısımları gömülmelidir”

Kurban Bayramı kapsamında kedi ve köpeklerin sağlığı için çeşitli önerilerde bulunan Vet. Hek. Aydın, “Kesilen kurbanın yağlarını, sakatatlarını ve yenilmeyen tüm kısımlarını çok dikkatli bir şekilde gömmeliyiz. Yüzeysel bir şekilde gömdüğümüzde ise kedi köpekler onları hızlıca kazar ve ulaşır. Ulaştıklarındaysa etin ve kemiğin fazla yağlı kısımları, onların mide ve bağırsaklarında ciddi hasarlara veya akut pankreas problemlerine sebep olabilir” dedi.

“Onları buldukları an yutmaya çalışırlar”

Çiğ etlerin üzerinde bulunabilecek bakteri ve parazitleri dile getiren Vet. Hek.Aydın, konuyla alakalı olarak şu sözleri ifade etti:

“Çiğ verilen kırmızı et, balık ve tavuk gibi ürünler içerdiği Koli Basili, Salmonella, Listeria Monocytogen, Toksoplazma ve Neospora Caninum gibi çok ciddi bakteri ve parazitleri içerir. Bunlar aynı zamanda zoonozdur. Yani insanlara da bulaşır. Onların ve bizim sağlımızı korumamız hayvanları, çiğ etten uzak tutmamız gerekiyor. Bununla beraber ayrıca çiğ et bulaşmış kapları da temizlemeli ve ortalıktan kaldırmalıyız. Özellikle kedi ve köpekler için içine et suyu bulaşmış naylon torba ve alüminyumlar çok caziptir. Onları buldukları an hemen yutmaya çalışırlar. Yuttuklarında da bağırsak tıkanmalarına sebep olur. Bu duruma neden olmamak için çok özen göstermeliyiz.”

IMG_2833

“Kemikleri, kedi ve köpeklerden uzak tutmalıyız”

“Kedi ve köpeklere asla kemik verilmemelidir.” diyen Vet. Hek. Aydın, “Kemikler hayvanlar için çok ciddi sindirim problemlerine, tahribatlara ve bağırsak yırtılmalarına sebep olabiliyor. Bu büyüklüğü ne olursa olsun kemikleri kedi ve köpeklerden uzak tutmalıyız. Eğer çok kemik vermek istiyorsak, bunun için özenle hazırlanıp sterilize edilmiş, öğütülmüş ve şekillendirilmiş kemikler vardır. Onları verebiliriz” şeklinde konuştu.

IMG_2836

“Çikolataları, onların erişemeyeceği yerlere bırakalım”

Çikolatanın hayvan sağlığı için büyük bir tehlike arz ettiğini aktaran Veteriner Hekim Aydın, “Bayram dolayısıyla herkesin evinde şu an çikolatalar mevcut. Çikolatanın içerisindeki Teobromin maddesinden dolayı köpekler için toksikdir. Yani alındığı andan itibaren kan damarlarında genişleme, kan basıncında düşme, kalp ritim bozuklukları, ani gelişen kusma ve ishal, kas spazmları ve kısmi felçlere sebep olabilir. Özellikle çikolataları, onların ulaşabileceği yerlerden uzak tutalım” diyerek uyarıda bulundu.