“BURADAKİ PROBLEM BELEDİYEDEN KAYNAKLI” “BURADAKİ PROBLEM BELEDİYEDEN KAYNAKLI”

Düzce Belediyesi’nden yapılan açıklamada, il genelinde üretimi teşvik etmek amacıyla örnek bir çalışmaya imza atıldığı belirtildi. Buna göre; mülkiyeti kendisine ait Düzce Ovası’nın verimli topraklarında silajlık mısır ekildi.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün önderliğinde yürütüldüğü vurgulanan çalışmalar kapsamında tarımsal faaliyetlerin 40 dönüm FÜPAŞ arazisi Tarım Akademisi’nde ve 15 dönüm Konuralp’te gerçekleştirdiği bildirildi. Ayrıca ilgili müdürlüklerin desteği ve iş birliği ile Düzce’de tarım bölümünde öğrenim gören öğrencilerin de ekim çalışmalarında yer aldığı kaydedildi.

“Şehrimizde ekilmedik bir karış yer bırakmıyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce’nin verimli topraklara sahip olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Düzce Belediyesi’nin sahip olduğu araziler var. Bu arazilerden bir tanesi Konuralp’te. Bu bölgedeki arazimize ekim yaptık. Düzce’de yine farklı yerlerde arazilerde ekim yaptık. Bu işi yaparken şehrimizde ekilmedik bir karış yer bırakmıyoruz. Düzce çok verimli topraklara sahip bir yer. Aslında burası çeltik bölgesi onu yetiştiren arkadaşlar da var. Burada ekim yaptığımız alanda mısır yetiştirdik. Bu özel bir mısır, tohumu Tarım Müdürlüğü’müzden tedarik ettik. Burası uzun zamandır ekilmiyordu, nadasa bırakılmış gibi düşünebilir. Dolayısıyla yüksek bir verimlilik alacağımıza inanıyorum.”

11804-tarim-akademisi-4

“Sosyal tesislerde kullanılacak, satışı da yapılacak”

Öte yandan Başkan Özlü’nün FÜPAŞ arazisi Tarım Akademisi’ndeki mısır ekimine eşlik ettiği bildirilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Toplam ekim alanının 60 dönümü bulduğu tarım seferberliği kapsamında sadece mısır değil 4 dönüm alanda sebze, 6 dönüm alanda ise buğday yetiştirmek üzere ekim yapıldı. Hasat zamanının yaklaştığı tarım çalışmaları kapsamında elde edilen ürünler Beltur A.Ş. aracılığı ile sosyal tesislerde kullanılacak ve aynı zamanda satışı da yapılacak.”