Yaşanan ekonomik bunalım ortamında artan yaşam maliyeti nedeniyle bırakın ev sahibi olmayı kirada oturmak bile zorlaşırken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz 2023’e ait Konut Satış İstatistiklerini açıkladı.

Zirvede metropoller var

Türkiye genelinde konut satışları temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,7 artarak 109 bin 548 oldu. En çok konutun satıldığı iller sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. Sadece 27 konut satılan Ardahan ile en az konutun el değiştirdiği kent olarak listede yer aldı.

Türkiye’de artarken Düzce’de azaldı

Her gün yeni bir inşaat temelin atıldığı ve kent alanının hızla genişlediği Düzce’de ise yurt genelindeki tablonun aksine geçen yılın aynı dönemine göre konut satışları yüzde 9,64 oranında azaldı. Temmuz ayında Düzce genelinde toplam 651 aile konut sahibi oldu.

Ya vazgeçtiler ya ikinci ele yöneldiler

KURTULUŞ REÇETESİ: PERAKENDE YASASI KURTULUŞ REÇETESİ: PERAKENDE YASASI

Bunların sadece 198’ini sıfır konutlar oluştururken ikinci el ve üzeri konutlar toplam satışın yüzde 70’ini oluşturdu. Veriler kredi imkanlarındaki daralma ve artan faizlerle zorlaşan finansman desteği ile cep yakan konut fiyatlarıyla baş edemeyen Düzceliler’in ya ev almaktan vazgeçtiğini ya da daha ucuz olan ikinci el binalara yöneldiğini gözler önüne serdi.

En çok konut Merkez’de satıldı

Düzce’de en çok konutun satıldığı ilçelerde liste başı büyük bir oranla Merkez olurken onu sırasıyla Akçakoca, Gümüşova ve Cumayeri izledi.