Düzce Belediyesi’nin kendine ait arazilerde tarımsal ürünlerin yetiştirilmesi konusunda Tarım Akademisi ile başladığı çalışmalara devam ettiği bildirildi. Belediyeden yapılan açıklamada, Beltur A.Ş. bünyesinde Düzce’nin iklim ve toprak yapısına uygun ürünlerin yetiştirildiği aktarıldı.

Geçtiğimiz aylarda iki farklı noktada ekimi yapılan silajlık mısırda hasat döneminin başladığı kaydedilen açıklamada, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün Konuralp’te yapılan hasat çalışmasına eşlik ederek mahalle muhtarı ve çalışanlarla alanı gezdiği belirtildi.

“Bu yılki hasadımız 70 ton silajlık mısır oldu”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Başkan Özlü, 13 dönüm alan üzerinden 70 ton silajlık mısır elde edildiğini paylaştı. Toprak veriminin beklenenden yüksek olduğunu ifade eden Özlü, “Konuralp’ta birkaç ay önce ekimini yaptığımız silajlık tür mısırı bugün hasat ediyoruz. Aslında buradaki arazimiz 60 dönüm kadar ancak biz denemek amacıyla 13 dönüm üzerinde silajlık mısır ekimi yaptık. Böylece hem toprağın temizlenmesini sağladık hem de verim konusunda fikrimiz oluştu. Bu alandan bu yılki hasadımız 70 ton silajlık mısır oldu. Gelecek yıl burada yaklaşık 30 dönüm alanda çeltik ekecek ve yetiştireceğiz. Düzce’mizin iklim ve toprağına uygun ürünleri yetiştirecek, topraktan sofraya yolculuklarına tanıklık edeceğiz. Her karış toprağımızı değerlendireceğiz. Düzce Belediyesi, Beltur A.Ş. girişimleri ile yapılan bu güzel çalışmada emeği geçen arkadaşlarımı tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

FÜPAŞ arazisindeki hasat 10 gün sonra

Beltur A.Ş. tarafından yapılan açıklamada ise Konuralp’te yapılan hasadın ardından Düzce Belediyesi Tarım Akademisi alanında (FÜPAŞ arazisi) ekilen silajlık mısırların hasadının da 10 gün sonra yapılacağı bildirildi. Hasatların ardından yem olarak kullanılacak mısırların kısa süre içinde ekonomiye kazandırılacağı kaydedildi.

Editör: Emirhan Töngel